Рішення від 07.02.2018 по справі 263/15876/17

Справа № 263/15876/17

Провадження № 2-а/263/110/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Маріуполь Донецької області

Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді - Скрипниченко Т.І. при секретарі - Диміч Т.М.., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Маріуполі справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського міського відділу РАЦС Головного територіального управління юстиції Донецької області, третя особа Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про про внесення змін в актовий запис про національність, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, уточненим під час розгляду справи, у якому просила Маріупольський міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції Донецької області внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 №913 від 11.10.1996 року, складеного Маріупольським відділом реєстрації актів громадського стану Маріупольського міського управління юстиції Донецької області, в частині зміни національності дружини ОСОБА_1 з «росіянки» на «німкеня». В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Софіївка Тимського району Курської області Російської Федерації, її батьками є ОСОБА_5 за національністю «росіянка» та ОСОБА_6 за національністю «німець», про що зазначено в свідоцтві про народження №13 від 27.03.1965 року, складеного Сокольською сільською радою Тимського району Курської області Російської Федерації. Звернення до суду з адміністративним позовом пов'язує з тим, що за її зверненням відділ державної реєстрації актів цивільного стану відмовився внести відповідні зміни до актового запису, з метою підтвердити, що вона за походженням є німкенею, враховуючи її німецьке походження, визнання і повагу нею німецьких традицій та культури.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, надавши суду заяву про розгляд справи за її відсутності за участю її представника, позовні вимоги підтримує.

Представник позивача ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні, в подальшому надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, на позові наполягає та просить задовольнити.т

В судове засідання представник відповідача не прибув, про час та місце розгляду справи було повідомлено належним чином та своєчасно. Представником Маріупольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Донецькій області надано заперечення на адміністративний позов, де зазначено наступне. Заявниці ОСОБА_1 21.07.2017 на особистому прийомі у начальника відділу було роз'яснено, що зміна національності громадян за їх власних бажанням, не входить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, що з вказаних питань необхідно звернутися о суду для встановлення факту, що має юридичне значення. Стаття 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», передбачає право громадян обирати та відновлювати національність. Відновлення в даному випадку не провадиться, оскільки національність батьків заявниці вказана вірно та не втрачена4 що підтверджується актовим записом про народження заявниці. Заявниця не надає жодних доказів щодо пригнічення її вибору національності при обранні першого паспорту, та при подальшої реєстрації шлюбу, де вперше вказується національність громадянина. Також не надано доказів щодо її належності до національної меншини в сучасний час (перебування у складі німецької общини, володіння мовою національної меншини або інше). Сучасні юридичні документи взагалі не містять графу «національність». Вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 є необґрунтованим та незаконним, та таким, що підлягає відмовленню.

В подальшому після отримання уточнених позовних вимог представником відповідача суду надана заява про розгляд справи за відсутності відповідача та прийняття рішення на розсуд суду.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи було повідомлено належним чином, надано листа про розгляд справи за його відсутності та прийняття рішення на розсуд суду.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у справі в їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звернулась до Центрального районного у м.Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із питанням про внесення змін до актових записів про шлюб, розірвання шлюбу та народження дітей у графу «національність», але згідно листа від 21.07.2017 року №638/15.2-106 їй було відмовлено в цьому, оскільки зміна національності громадян не входить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, та рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту, що має юридичне значення.

Для підтвердження національного походження позивачем ОСОБА_1 надано наступні документи: свідоцтво про народження НОМЕР_1, виданого 27.03.1965 року Сокольською с/р Тимського району Курської області, за яким ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №13, її батьками є ОСОБА_6 за національністю «німець» та ОСОБА_5 за національності «росіянка»; копію свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 за яким згідно актового запису №913 укладено 11.10.1996 року, шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1, зареєстрований Маріупольським міським відділом реєстрації актів громадського стану Донецької області, після реєстрації шлюбу прізвище «ОСОБА_1» змінено на «ОСОБА_1»; свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_3, за яким згідно актового запису №877 28.11.2000 року шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 розірвано.

Відмова у внесенні змін до актового запису пов'язана з тим, що зміна національності чинним законодавством не передбачена.

Відповідно до статті 3 Конституції України кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Згідно з ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

За змістом ст.ст. 11, 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.

Відповідно до ст.3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09 грудня 1997 року № 703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

При цьому, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що батько позивача ОСОБА_6 за національністю «німець».

Зважаючи на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на збереження своєї національної самобутності та відновлення своєї національності шляхом внесення відповідних змін у актовий запис.

При цьому, слід зазначити, що за ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Порядок подання та розгляду заяв про внесення змін до актового запису деталізований в положеннях Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану … подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника … (п. 2.1 Правил).

Пункт 2.12 Правил передбачає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану … складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.

Відповідно до п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

За п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку. Питання щодо національності батьків суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.

Тобто, посилання відділу ДРАЦС на те, що зміна національності чинним законодавством не передбачена, необґрунтована.

Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.08.2015 року № К/800/8590/15.

Також суд зазначає, що в рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 року у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Тобто, при обмеженні права позивача приймати рішення щодо визначення власної національної приналежності, державним органом не було надано жодного обґрунтування, що є недопустимим.

При цьому, зміна актового запису про шлюб в частині національності нареченої жодним чином не впливає ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.

Отже, для захисту порушених прав ОСОБА_1 ОСОБА_2 міському відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції Донецької області слід внести зміни до актових записів про шлюб в частині зміни національності нареченої з «росіянки» на «німкеня», тому позов підлягає задоволенню.

Суд вважає недоцільним стягнення на користь позивача судового збору, оскільки остання не наполягала на його стягненні.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 19, 124 Конституції України, статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського міського відділу РАЦС Головного територіального управління юстиції Донецької області, третя особа Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про внесення змін в актовий запис про національність - задовольнити.

Маріупольському міському відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції Донецької області внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 №913 від 11.10.1996 року, складеного Маріупольським відділом реєстрації актів громадського стану Донецької області, в частині зміни національності дружини з «росіянка» на «німкеня».

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т.І. Скрипниченко