Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 2-3305/10
Іменем України
13 вересня 2010 року
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді Бассак Т.Є.
при секретарі Петриченко Ю.П., Ждан А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановив:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що будучи інвалідом 3 групи внаслідок захворювань, пов»язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, має статус інваліда війни, пенсія по інвалідності виплачується відповідачем. Згідно ст. 54 ч.2 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок із Чорнобильською катастрофою не може бути нижче 6-ти мінімальних пенсій за віком (по 3 групі інвалідності). Крім того, відповідно до ст.. 50 згаданого Закону, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком (по 3 групі інвалідності). Статтею 13 ч.4 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. інвалідам війни пенсії підвищуються : інвалідам 3 групи - 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Як зазначено у ст. 67 ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006р., у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом підвищується розмір пенсії, визначений у відповідності зі ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну: здоровлю, особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму. Вважає, що розмір пенсії у нього повинен бути з 01.11.2009 року 3438,00 грн. (573грн. х 6 - 3438грн.); додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю - 286,5грн. (573,00грн. х 50% = 286,5грн.); Звернувся з заявою про перерахунок пенсії до відповідача, але той відмовляється здійснити перерахунок, посилаючись на положення постанови КМУ від 30.05.1997р. №523, від 03.01.2002р. №1, від 13.07.2004р. №894. В зв»язку з цим, просить зобов»язати управління здійснити перерахунок пенсії по інвалідності_за період з 26 квітня 2007 року по день прийняття рішення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1А та його представник ОСОБА_2 повністю підтримали позовні вимоги і просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси - за дорученням ОСОБА_3 , як в письмовому запереченні, так і в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог і просила відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що ОСОБА_1 призначена пенсія по 3 групі інвалідності, внаслідок захворювання, пов»язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Частиною 5 ст.54 даного Закону передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання Чорнобильської катастрофи визначається КМУ. Статтею 62 Закону встановлено, що роз»яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення його є обов»язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами держ.виконавчої влади, всіма суб»єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Згідно ст.67, - конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищується КМУ відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної зарплати. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесені зміни до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із внесеними змінами) для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році віднесеним до 1 категорії по 3 групі інвалідності призначається державна пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначено, що додаткова пенсія, відповідно до вказаних Законів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 році віднесеним до 1 категорії по 3 групі інвалідності призначається у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Після винесення рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. про визнання неконституційними п.28 розділу 11 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прийняті постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530 та «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008р. №654. Вважає, що розмір пенсії ОСОБА_1 по З групі інвалідності призначено вірно .
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1А та його представника ОСОБА_2В та представника відповідача за дорученням ОСОБА_3 , дослідивши пенсійну справу ОСОБА_1А письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об'єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:
в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 громадянин України, 17.12.1952р. народження, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (посвідчення №107403 від 10.08.1999р.). Відповідно до даних довідки №011213 позивачу безстроково встановлена 3 група інвалідності, захворювання пов»язане з виконанням обов»язків по ліквідації наслідків на ЧАЕС. 25.02.2009р. ОСОБА_1 письмово звертався до відповідача щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії, але 02.03.2009р. отримав відповідь, відповідно до якої відповідач вважає, що пенсія призначена вірно і виплачується згідно до чинного пенсійного законодавства.
Відповідно до ч.І ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-Х11). Нормами ст. 49 даного Закону №796-Х11 передбачено пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 ЗУ №796-Х11 в ред. від 06.06.1996р., що набрала чинності 20.06.1996р., - особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в ред. від 06.06.1996р., що набрала чинності 20.06.1996р., - в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
За таких обставин, позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком .Крім того, таке право гарантується позивачу ч.2 ст. 46 Конституції України.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_1. щодо здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивачу з 26 квітня 2007 року по день прийняття судом рішення, то відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не положення постанови КМУ "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008р. №530 та постанови КМУ "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16.07.2008р. №654, на які посилається представник
відповідача, і які звужують обсяг встановлених законом прав.
Стосовно 2007 року , то Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року положення ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним.
Суд вважає, що не є обґрунтованими доводи представника відповідача про те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з'втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.
З огляду на положення ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається положеннями ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акту , який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
За таких обставин, відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім визначення у ст. 28 згаданого Закону, не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за віком.
Крім того, відповідно до ч3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006р., у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовлязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Тобто, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України від 28.12.2007р. (розділ 11 п.28 п.п.12,15) «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема :
-до ст. 50 ЗУ №796-Х11, - зазначено, що особам, віднесеним до категорії 1 і які визнані інвалідами З групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю, у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
-до ст. 54 ЗУ №796-Х11, - зазначено, що у всіх випадках розміри пенсій для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС у 1986р. по 3 групі інвалідності, щодо яких встановлено зв»язок Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також зазначено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватись іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. положення розділу 11 п.28 п.п.12,15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними. Тобто з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. діяли положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в ред. від 06.06.1996р. зі змінами від 17.11.2005р.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Також, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., - в 2008 році прожитковий мінімум на одну особу для осіб, що втратили працездатність з 01.07.2008р. - 482грн., з 01.10.2008р. - 498грн. Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ. Положення даної статті діяли з 01.01,2008р. по 31.12.2008р. і рішенням Конституційного Суду України не були визнані неконституційними.
Що стосується перерахунку пенсії ОСОБА_1. протягом 2009 року та по день прийняття рішення, тобто по 13.09..2010 року, то з 01.01.2009р. по даний час діють положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-Х11) в ред. від 06.06.1996р. зі змінами від 17.11.2005р., а саме, що особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами З групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровлю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та, що у всіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Розділом У1 статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р. (№835-У1) установлено в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, 2010 рік ,що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлювався відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ.
Протягом 2009 року рішень Конституційного Суду України щодо неконституційності положень, зокрема ст.ст. 50,54 ЗУ №796-Х1 та ст.54 розд. У1 ЗУ №835-У1 не приймалось.
В судовому засіданні також встановлено, що позивач ОСОБА_1. користується пільгами встановленими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. Зокрема, ст. 13 даного Закону передбачено, що інвалідам війни 3 групи пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дані обставини не заперечуються відповідачем.
Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний Фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п. 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до п.2.2 п.п.3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі ( №5-5 від 25.02.2008р., №11-2 від 27.06.2002р.), - головні управління Пенсійного фонду України в областях організовують роботу підвідомчих управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах.
Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах (№5-5 від 25.02.2008р., №8-2 від 30.04.2002р.) передбачено, що управління Пенсійного Фонду України в районах у містах призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства; забезпечує ведення персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування та автоматизовану обробку інформації у районі (місті). Тобто, обов»язок по здійсненню перерахунку призначеної позивачу пенсії, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» покладено на УПФУ у Придніпровському районі м. Черкаси, за місцем проживання позивача.
Таким чином, позивач ОСОБА_1А.в період з 01.01.2008р. по 22.05.2008р. не мав права на перерахунок пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, у зв»язку з дією положень розділу 11 п.28 п.п.12,15 Закону України від 28.12.2008р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і відповідача необхідно зобов»язати провести такий розрахунок призначеної позивачу пенсії за 2008 рік , починаючи з 22.05.,2008р.
Згідно ст. З Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Стаття 8 Конституції України встановлює, що норми Конституції України є нормами прямої дії. Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення, а саме щодо зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року; з 22.05.2008 року по 13 вересня 2010 року.
В решті частині позовних вимог необхідно відмовити.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік», постановами КМУ №530 від 28.05.2008р., №654 від 16.07.2008р., рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р., рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р., ст. ст. 10,11,60,88,209,212, 214-215 ЦПК України, суд, -
Вирішив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити ОСОБА_1 з 09 липня 2007р. по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 13 вересня 2010 року перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи -120,00 грн.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси на користь держави судовий збір 51,00 грн.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження
Головуючий: