Рішення від 07.02.2018 по справі 922/4427/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2018 р.Справа № 922/4427/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Масаловій І.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківського обласного Територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Харків

до Краснопавлівської сільська рада, с Краснопавлівка

про зобов'язання виконати рішення

за участю представників:

позивача -ОСОБА_1

відповідача - не з*явився

ВСТАНОВИВ:

Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі за текстом - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Краснопавлівської селищної ради (далі за текстом - відповідач) про зобов'язання виконання рішення.

На підтвердження позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.05.2016 №49-р/к у справі № 3/03-26-16 в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 15, пунктом третім статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг, шляхом створення ритуальної служби.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позов заперечує та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на ті обставини , що Краснопавлівська селищна рада не має можливості створити комунальне підприємство по наданню ритуальних послуг населенню або ритуальної служби за наступними причинами, а саме, відсутність земельної ділянки під кладовище з подальшою передачею її комунальному підприємству . У разі примусового створення комунального підприємства , у відповідач не має можливості виготовити технічну документацію на земельну ділянку , через відсутність детального плану території селищної ради) . Як вказує відповідач, у разі створення ритуальної служби у останнього відсутня відповідна техніка для здійснення поховання. Крім того, більшість населення Краснопавлівської селищної ради здає в оренду земельні паї ( земельні ділянки) і самі орендарі у разі смерті орендаря здійснюють його поховання, такий обов*язок сторони передбачили договорами оренди. На підставі викладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. ( а.с.23-26).

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши представників сторін, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.

05 травня 2016 року адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 05.05.2016 №49-р/к у справі № 3/03-26-16 (далі за текстом - Рішення №49-р/к), пунктом 1 якого визнано бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні організації надання ритуальних послуг на території селища Краснопалівка, с. Браїлівка, с. Миронівка Лозівського району Харківської області, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 15, пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економі конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг.

Пунктом 2 Рішення №49-р/к зобов'язано відповідача припинити порушення, вказане у пункті 1 цього рішення, шляхом створення (визначення) ритуальної служби та надати підтверджуючі документи до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в 3-х місячний строк з дня отримання рішення у справі.

Відповідач Рішення №49-р/к в установленому порядку не оскаржував.

Вважаючи, що відповідач у встановлений 3-місячний строк не виконав належним чином Рішення №49-р/к та не створив (визначив) ритуальну службу, позивач звернувся до господарського суду Харківської області з даним позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Частиною 2 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Згідно з пунктом 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ), затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету від 19.09.1994 №5, резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економі конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.

Як встановлено судом, Рішення №49-р/к було направлено для виконання відповідачу рекомендованим листом № 02-26/3-1806 від 24.06.2016 року про що свідчить відповідь Краснопавлівської селищної ради Лозівського району Харківської області від 15.07.2016 року за вх. № 745/1/02-24..

Відповідач не звертався до Антимонопольного комітету України щодо перевірки чи перегляду Рішення №49-р/к та до господарського суду з позовною заявою щодо визнання недійсним та скасування цього Рішення.

Тобто, з урахуванням вимог статті 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції" Рішення №49 -р/к мало бути виконано відповідачем в 3-х місячний строк з дня отримання рішення у справі.

З наявних у справі матеріалів вбачається, що відповідач до даного часу не виконав Рішення №49-р/к, оскільки не створив (визначив) ритуальну службу, яка б мала надавати ритуальні послуги на території смт. Краснопавлівка, с.Браїлівка, с. Миронівка Лозівськокого району Харківської області.

Посилання відповідача про те, що він не виконує рішення із-за відсутності технічної документації на земельну ділянку та відсутність детального плану території селищної ради не заслуговую уваги, оскільки у відповідності до Положення статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI визначено, що детальний план території - містобудівна документація, визначає планувальну організацію та розвиток території.

Його метою є визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

В межах населеного пункту детальний план уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. В такому випадку детальний план розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

Статтею 142 Конституції України визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Тобто Конституція України, Земельний кодекс (стаття 83) інші закони визнають територіальні громади суб'єктом права комунальної власності на землю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Визначений статтею обсяг повноважень сільських, селищних, міських рад щодо розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб, а також надання у користування відповідає наявним правам суб'єкта права власності на землю. Зазначені ради мають право володіти, користуватися і розпоряджатися землями комунальної власності у повному обсязі, встановленому для суб'єктів права власності цим Кодексом, Цивільним кодексом України, законами «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо.

Як землевласник, територіальна громада через відповідну раду може передавати земельні ділянки із земель комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб безоплатно (в разі приватизації майнових об'єктів комунальної власності і землі), а також за плату в усіх інших випадках із покладанням на нових власників обов'язків використовувати земельні ділянки за цільовим призначенням. Якщо продаж земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюють органи виконавчої влади, то земельних ділянок комунальної власності - органи місцевого самоврядування.

Тобто, посилання відповідача на не спроможність виготовлення технічної документації на земельні ділянки , через відсутність детального плану території селищної ради) не доречно, оскільки такі обов*язки покладено саме на сільські, селищні , міські ради .

Але , згідно пункту 2 Рішення №49-р/к відповідача було зобов'язано створити (визначити) саме ритуальну службу.

Статтею 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.

При цьому, згідно частини 5 цієї статті органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції, зокрема, створюють ритуальні служби.

Статтею 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону.

Отже, відповідачу з метою виконання Рішення №49-р/к належало створити або визначити відповідне спеціалізоване комунальне підприємство, яке має здійснювати ритуальні послуги. Втім, відповідач цих дій не вчинив

Отже, відповідачем не було створено (визначено) ритуальну службу в розумінні статті 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу", а тому Рішення №51-р/к не може вважатися виконаним.

Суд зауважує, що відповідач не був позбавлений можливості оскаржити дане рішення в установленому порядку, однак своїм правом не скористався. У зв'язку з цим, відповідач зобов'язаний виконати Рішення №49-р/к саме у встановлений позивачем спосіб, тобто шляхом створення або визначення ритуальної служби (спеціалізованого комунального підприємства).

Статтею 25 Закону України "Про антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 221,223,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Краснопавлівську селищну раду ( код 04397017 , Харківська обл., Лозівський район, смт. Краснопавлівка, мікрорайон, буд. 16) виконати рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.05.2016 № 49-р/к у справі №3/03-26-16 в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 15, пунктом третім статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку ритуальних послуг, шляхом створення (визначення) ритуальної служби.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Краснопавлівської селищної ради ( код 04397017 , Харківська обл., Лозівський район, смт. Краснопавлівка, мікрорайон, буд. 16) на користь Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, м.Харків, майдан ОСОБА_1, буд.5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх, кімната 35, код 22630473, р/р 35216072011358, банк одержувача - Державна казначейська служба України, МФО 820172) 1600,00грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 07.02.2018 р.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексу. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_2