Рішення від 25.01.2018 по справі 904/10536/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.01.2018м. ДніпроСправа № 904/10536/16

Господарський суд Дніпропетровської області у складі: суддя Петрова В.І.

за участю секретаря судового засідання Кутяєва В.С.

За позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД", м. Першотравенськ, Дніпропетровська область

про відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №19 від 18.12.2017р.

від відповідача: ОСОБА_2, дов. №ББУ/ПРМЗ57/17 від 29.12.2017р.

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД", в якому просить стягнути з останнього до спеціального фонду Державного бюджету України 133 965,00грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду; до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 89 309,99грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду та до спеціального фонду місцевого бюджету Першотравенської міської ради 223 275,00грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами».

Позовні вимоги обгрунтовував тим, що в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин (викиди без дозволу проммайданчиками №1 та №2) в атмосферне повітря державі була заподіяна шкода у розмірі 446 549,99грн., яка розраховано згідно ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008р.

Відповідач позов не визнавав, зазначав, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-суб"єктів підприємницької діяльності можуть здійснюватись після отримання дозволу. Станом на 03.04.2014р. та 07.05.2014р. діяли дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №1212400000-81 (ПМ №2) та №1212600000-10 (ПМ №1) відповідно. Враховуючи норми чинного законодавства, ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" було укладено договір на розробку документів і отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря №0713101-13-203-У від 05.07.2013р. з ПАТ "НДІГМ імені ОСОБА_3" (розробник). Згідно календарного плану до договору роботи повинні були бути закінчені в березні 2014р. Проте дозвіл не було отримано, оскільки при здачі пакету документів в Департамент екології та ПР Дніпропетровської ОДА одержані відмови в отриманні дозволів у зв"язку з відсутністю фонових концентрацій. Дозволи отримані від 12.02.2016р.: №1212600000-6 від 12.02.2016р. (до 12.02.2026р.) на ПМ №1, №1212400000-48 від 12.02.2016р. (до 12.02.2026р.) на ПМ №2. Відповідач вважав, що його вини у невчасному отриманні дозволу немає, оскільки він неодноразово звертався до уповноваженого органу, але через невизначеність чинним законодавством процедури отримання таких дозволів на викиди останні не були отримані вчасно.

У судових засіданнях оголошувались перерви.

Ухвалою суду від 08.02.2017р. у справі призначено судову експертизу, проведення якої доручено Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз, а також зупинено провадження у справі.

24.03.2017р. від Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов лист про повернення ухвали суду від 08.02.2017р. без виконання судової експертизи у зв'язку з відсутністю в Інституті фахівців відповідної галузі знань.

Ухвалою суду від 27.03.2017р. провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 10.04.2017р. у справі призначено судову експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, а також зупинено провадження у справі.

19.10.2017р. від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов лист за №7880/17-48 від 04.10.2017р. щодо залишення ухвали суду без виконання та повернення матеріалів справи без проведення судової експертизи за відсутності оплати вартості експертизи.

Ухвалою суду від 15.11.2017р. провадження у справі поновлено.

Згідно п.1 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (Відомості Верховної ради, 2017р., №48, ст.436) цей закон набирає чинності з дня початку роботи Верховного Суду, визначеного рішенням його Пленуму відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2016р., №31, ст.545), опублікованим у газеті "Голос України".

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017р. №2 "Про визначення дня початку роботи Верховного Суду" з 15.12.2017 починає роботу Верховний Суд.

Як зазначено у п.9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (у редакції Закону України від 03.10.2017р. №2147-VIII) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою суду від 26.12.2017р. вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначивши її розгляд по суті в засіданні на 09.01.2018р.

Ухвалою суду від 09.01.2018р. відкладено розгляд справи на 25.01.2018р.

25.01.2018р. у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 04.11.2015р. по 24.11.2015р. на підставі повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №4-3940-10-3 від 21.09.2015р., наказу №429-П від 21.09.2015р., направлення №4-3939-10-3 від 21.09.2015р. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Товариством з обмеженою відповідальністю "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД". За результатами перевірки складено акт, який підписано в.о. директора ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" із запереченнями.

Під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" встановлено: підприємством здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин (викид без дозволу джерелами проммайданчика №2) в атмосферне повітря, а саме: за результатами інструментально-лабораторних вимірювань, проведених спеціалістами санітарно-профілактичної лабораторії філії ПРУВОКС ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" (свідоцтво про атестацію №ПЧ-062/2010 від 28.04.2010р., видане ДП "ДНІПРОСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ" та свідоцтво про атестацію №ПЧ 07-0/195-2013 від 26.04.2013р., термін дії 26.04.2016р.) та за результатами інструментально-лабораторних вимірювань, проведених спеціалістами науково-дослідної лабораторії ПАТ "Науково-дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова" (свідоцтво про атестацію №ВЛ-248/2011 від 10.10.2011р., видане ДП "ДОНЕЦЬКСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ") зафіксовано:

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0036 (Котельна №3) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, вуглецю оксиду, азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та сірки діоксиду у періоді 04.04.2014р. по 11.11.2015р. (протоколи випробувань від 29.08.2013р., від 26.06.2014р., від 19.08.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0037 (Котельна №4) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, вуглецю оксиду, азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та сірки діоксиду у періоді 04.04.2014р. по 11.11.2015р. (протоколи випробувань від 28.02.2014р., від 25.02.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0038 (пост зварки) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид, вуглецю оксиду, заліза оксиду, марганцю та його сполукам, хрому та його сполукам у перерахунку на триоксид хрому в період з 19.08.2015р. по 18.11.2015р. (протокол випробувань від 19.08.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0042 (пост зварки) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид, вуглецю оксиду, заліза оксиду, марганцю та його сполукам, по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, фтору та його сполукам (у перерахунку на фтор) в період з 04.04.2014р. по 18.11.2015р. (протоколи випробувань від 04.09.2013р., від 26.06.2014р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0043 (електрозварювальні верстати) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид, вуглецю оксиду, заліза оксиду, марганцю та його сполукам, хрому та його сполукам у перерахунку на триоксид хрому в період з 04.04.2014р. по 18.11.2015р. (протоколи випробувань від 30.08.2013р., від 27.06.2014р., 20.08.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0047 (піч для сушіння флюсів) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом у період 27.06.2014р. по 21.11.2015р. (протоколи випробувань від 27.06.2014р., від 22.10.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0047/1 (піч для сушіння флюсів) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом у період 27.06.2014р. по 21.10.2015р. (протокол випробувань від 27.06.2014р.)

Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид визначався за формулою (12) ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008р.

Розмір збитків склав 239 217,00грн.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області надіслала ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" претензію за №52-7/16 від 28.07.2016р., яка залишена останнім без розгляду.

Також під час проведення (з 04.11.-24.11.2015р.) планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" встановлено: підприємством здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин (викид без дозволу джерелами проммайданчика №1) атмосферне повітря, а саме: за результатами інструментально-лабораторних вимірювань, проведених спеціалістами санітарно-профілактичної лабораторії філії ПРУВОКС ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" (свідоцтво про атестацію №ПЧ 07-0/195-2013 від 26.04.2013р., термін дії 26.04.2016р.) та за результатами інструментально-лабораторних вимірювань, проведених спеціалістами науково-дослідної лабораторії ПАТ "Науково-дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова" (свідоцтво про атестацію №ВЛ-248/2011 від 10.10.2011р., видане ДП "ДОНЕЦЬКСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ") зафіксовано:

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0001 (Котельна №1) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, вуглецю оксиду, азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та сірки дібксиду у період 08.05.2014р. по 04.11.2015р. (протоколи випробувань від 06.12.2013р., від 09.12.2013р., від 17.11.2014р., від 18.11.2014р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0002 (Котельня №2) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, вуглецю оксиду, азоту оксидам у перерахунку, на азоту діоксид та сірки діоксиду в період з 08.05.2014р. по 06.11.2015р. (протоколи випробувань від 27.02.2014р. та від 24.02.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0003 (кузня) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, вуглецю оксиду, азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та сірки діоксиду в період з 18.11.2014р. по 11.11.2015р. (протокол випробувань від 18.11.2014р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0010 (цементаційна піч) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та вуглецю оксиду в період з 18.11.2014р. по 18.11.2015р. (протокол випробувань від 18.11.2014р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0012 (електронагрівальна піч опору камерна СНА-4х8х25/1012) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид та вуглецю оксиду в період з 08.05.2014р. по 18.11.2015р. (протоколи випробувань від 09.08.2013р. та від 28.08.2014р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0013 (пайка латунню) по свинцю та його сполукам в період з 08.05.2014р. по 27.08.2014р. (протокол випробувань від 22.08.2013р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0019 (деревообробні верстати) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом в період з 17.11.2014р. по 06.11.2015р. (протоколи випробувань від 17.11.2014р., від 19.06.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0020 (ванна хромування, гідропульт, ванна промивки) по сульфатній кислоті та хрому та його сполукам у перерахунку на триоксид хрому в період з 08.05.2014р. по 11.11.2015р. (протоколи випробувань від 19.08.2013р., від 27.08.2014р., від 22.06.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від №0021 (ванна знежирення, травлення, цинкування) по водню хлористому, хрому та його сполукам у перерахунку на триоксид хрому, речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом в період з 08.05.2014р. по 06.11.2015р. (протоколи випробувань від 19.08.2013р., від 27.08.2014р., від 22.06.2015р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0026 (електронаплавочні верстати, пайка латунню, газорізальний пост) по азоту оксидам у перерахунку на азоту діоксид, вуглецю оксиду, заліза оксиду, марганцю та його сполукам, свинцю та його сполукам, нікелю та його сполукам в період з 08.05.2014р. по 26.08.2014р. (протокол випробувань від 22.08.2013р.);

- наднормативні викиди (викид без дозволу) від ДВ №0034 (пост ремонту рукавів високого тиску) по речовинам у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом в період з 08.05.2014р. по 11.11.2015р. (протоколи випробувань від 23.08.2013р., від 28.08.2014р., від 19.06.2015р.).

Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид визначався за формулою (12) ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008р.

Розмір збитків склав 207 332,99грн.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області надіслала ТОВ "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" претензію за №59-7/16 від 29.07.2016р., яка залишена останнім без розгляду.

Наведені обставини стали причиною звернення позивача з позовом та є предметом спору у даній справі.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (п.б ч.1 ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обов'язок суб'єктів господарювання при здійсненні господарської діяльності здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання.

Згідно ст.31 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки проводяться екологічна стандартизація і нормування.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік (ч.1 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Згідно ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено випадки настання відповідальності за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, зокрема відповідальність настає за: порушення прав громадян на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище; перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел; викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; перевищення обсягів викидів забруднюючих речовин,встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; недотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у встановленому законом порядку.

Згідно ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтею 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464 (далі - Порядок).

Пунктом 2.2 Порядку визначено, що для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками).

На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки (додаток 1), яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (п.2.3 Порядку).

Згідно п.4.20 Порядку в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт, про це зазначається в акті перевірки.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлений Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 (далі - ОСОБА_3).

Відповідно до п.2.1 ОСОБА_3 наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Згідно п.п.2.2, 2.8 ОСОБА_3 факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами, за результатами якої складається акт перевірки в установленому законодавством порядку.

При визначенні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря інструментально-лабораторними методами контролю використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань. Дані таких вимірювань мають бути зафіксовані в журналах первинної облікової документації, у робочих журналах лабораторій або у звітах про інструментально-лабораторні вимірювання (п.2.3. Методики).

Способи і порядок розрахунку маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря врегульовані розділами 3, 4 ОСОБА_3.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідач проти позову заперечує з наведених вище підстав.

Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд погоджується з позицією позивача і не приймає заперечення відповідача.

Так, порушення відповідачем природоохоронного законодавства України встановлено під час перевірки, проведеної позивачем у період з 04.11.2015р. по 24.11.2015р., на підставі наказу №429-П від 21.09.2015р., направлення №4-3993-10-3 від 21.09.2015р., повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №4-3940-10-3 від 21.09.2015р. За результатами перевірки складено акт, в якому встановлено наднормативні викиди забруднюючих речовин.

При визначенні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря позивачем використовувались результати інструментально-лабораторних вимірювань, проведених безпосередньо під час перевірки та результати лабораторій, атестованих на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, дані яких зафіксовані в первинній обліковій документації (відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції у Дніпропетровській області, санітарно-профілактичною лабораторією філії ПРУВОКС ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ", науково-дослідною лабораторією ПАТ "Науково-дослідний інститут гірничої механіки ім. М.М. Федорова), копії яких додані до матеріалів справи. Право використання позивачем під час перевірок результатів лабораторій, атестованих на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань передбачено п.2.3. Методики.

Скасування Дніпропетровським окружним адміністративним судом (справа №804/16484/15) припису позивача, внесеного за результатами перевірки, не спростовує факту порушень відповідачем природоохоронного законодавства, зафіксованих в акті позивача, виявлених під час перевірки, проведеної 04-24.11.2015р.

Доводи відповідача щодо неправомірно вказаного періоду нарахування шкоди є безпідставним та спростовується Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, із змінами, внесеними у грудні 2016р.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.73-74, 76-79, 86, 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" (52800, Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Леніна, 7, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34245509) до спеціального фонду Державного бюджету України 133 965,00грн. (сто тридцять три тисячі дев"ятсот шістдесят п"ять) шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду; до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 89 309,99грн. (вісімдесят дев"ять тисяч триста дев"ять грн. 99коп.) шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду та до спеціального фонду місцевого бюджету Першотравенської міської ради 223 275,00грн. (двісті двадцять три тисячі двісті сімдесят п"ять) шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД" (52800, Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Леніна, 7, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34245509) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 37988899) 6 698,25грн. (шість тисяч шістсот дев"яносто вісім грн. 25коп.) судового збору, за реквізитами: отримувач: Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37988899, р/р 35212006080939 в УДКСУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, МФО банку 820172.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені ст.256, п.п.17.5 п.17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 05.02.2018р.

Суддя ОСОБА_4