Провадження 3/229/130/2018
05 лютого 2018 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Донецької області Грубник О.М., при секретарі Варламовій О.Д. з участю прокурора Карташян Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який працюює Олексієво-Дружківським селищним головою, мешкає АДРЕСА_1
за ст. 172-7 ч.1 КУпАП, -
Згідно з протоколами про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 обрано селищним головою Олексієво - Дружківської селищної ради та відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Олексієво - Дружківської селищної ради від 25.11.2015 року № 7/1«Про встановлення результатів голосування», визнано його повноваження, як селищного голови Олексієво - Дружківської селищної ради сьомого скликання, і відповідно допп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», він є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та його службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі,- в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 3, 28 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний1, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно ч. 2 статті 35 даного Закону особи, у разі реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), він не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.
ОСОБА_1 порушуючи вимоги ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», будучи селищним головою Олексієво-Дружківської селищної ради сьомого скликання, згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, 24 грудня 2015 року приблизно о 11 годині 00 хвилин на 3 сессії О.Дружківської селищної ради 7 скликання, перебуваючи в приміщенні О.Дружківвської селищної ради за адресою: Донецька область, смт.О.Дружківка, вул.Каштанова, 16, публічно не повідомив про наявний реальний конфлікт інтересів колегіальний орган, в якому працює - сесію міської ради, при вирішенні питання №11 (згідно протоколу №4) «Про встановлення розміру премії селищному голові ОСОБА_1 на 2016 рік.» а саме собі.
Крім того, 22.06.2017 року приблизно о 11:00 годині на 19 сесії Олексієво - Дружківської селищної ради сьомого скликання, перебуваючи вприміщенні Олексієво - Дружківської селищної ради за адресою: Донецька область, смт. Олексієво - Дружківка, вул. Каштанова 6.16, публічно не повідомив про наявний реальний конфлікт інтересів колегіальний орган, в яком) працює - сесію міської ради, при вирішенні питання № 5 (згідно протокол) №21) «Про встановлення розміру премії селищному голові ОСОБА_1 на 2017 рік.», а саме собі.
Крім того, 22.06.2017 року приблизно о 11:00 годині на 19 сесії Олексієво-Дружківської селищної ради сьомого скликання, перебуваючи в приміщенні Олексієво-Дружківської селищної ради за адресою: Донецька область; смт. Олексієво-Дружківка, вул. Каштанова 6.16, публічно не повідомив про наявний реальний конфлікт інтересів колегіальний орган, в якому працює - сесію міської ради, при вирішенні питання «Про встановлення надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи селищному голові ОСОБА_1 на 2017 рік.», а саме собі, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-7 ч.1 КУпАП.
При розгляді справи ОСОБА_1 винним себе не визнав, та пояснив, що він є Олексієво-Дружківським селищним головою обраним 25 листопада 2017 року. Під час проведення кожної сесії Олексієво-Дружківської селищної ради, в разі якщо ставало питання щодо голосування про його преміювання, або будь-які інші питання, які могли б становити конфлікт інтересів, він завжди повідомляв депутатів сесії про конфлікт інтересів. Окрім того, вважає, що повідомлення про конфлікт інтересів було фактично викладене в регламенті сесії, з якою заздалегідь були ознайомлені всі присутні депутати.
Факт скоєння адміністративного правопорушення ОСОБА_1 підтверджується доданими до протоколів поясненнями депутатів Олексієво-Дружківської селищної ради 7 скликання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 21 вересня 2017 року, в яких ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили, що під час проведення 3-ї сесії 24 грудня 2015 року та 19 сесії 22 червня 2017 року ОСОБА_1 не повідомляв про конфлікт інтересів.
Будучи опитаним в суді депутатОлексієво-Дружківської селищної ради 7 скликання ОСОБА_4 пояснив, що 21 вересня 2017 року наприкінці робочого дня до Олексієво-Дружківської селищної ради приїхали працівники поліції з Маріуполя. Вони задавали йому питання з приводу несвоєчасного подання ним декларації. Про повідомлення, або не повідомлення конфлікту інтересів Олексієво-Дружківським селищним головою ОСОБА_1 мова не йшла взагалі. Він є людиною похилого віку зі слабким зором, тому підписав документи складені працівниками поліції, вважаючи, що вони складені з його слів. Насправді під час проведення 3-ї сесії 24 грудня 2015 року та 19-ї сесії 22 червня 2017 року ОСОБА_1 обидва рази усно повідомляв, що на голосування поставлене питання щодо його преміювання, та що оскільки це стосується його інтересів, то він приймати участь в вирішенні цього питання не буде, навіть на одній з цих сесій він під час вирішення цього питання вийшов з залу. ОСОБА_1 кожного разу повідомляв депутатів присутніх на сесії про конфлікт інтересів.
Будучи опитаним в суді депутат Олексієво-Дружківської селищної ради 7 скликання ОСОБА_5 пояснила, що 21 вересня 2017 року наприкінці робочого дня до Олексієво-Дружківської селищної ради приїхали працівники поліції з Маріуполя. Вони задавали їй питання з приводу несвоєчасного подання нею декларації. Про повідомлення конфлікту інтересів ОСОБА_1 один з працівників поліції ненароком запитав її, на що вона відповіла, що коли в її присутності на сесії вирішувалось питання щодо преміювання ОСОБА_1, то він завжди повідомляв про конфлікт інтересів. Вона підписала пояснення від 21 вересня 2017 року, оскільки працівники поліції поспішали, та вона вважала, що її пояснення не можуть бути викривлені працівниками поліції. При проведенні 3-ї сесії 24 грудня 2015 року ОСОБА_1 усно повідомляв депутатів про наявність в нього конфлікту інтересів при голосуванні за розмір його премії на 2016 рік. На 19-ї сесії 22 червня 2017 року вона не була присутня взагалі тому не знає чи повідомляв ОСОБА_1 депутатів про конфлікт інтересів під час цієї сесії.
Пояснення ОСОБА_5, надані нею під час розгляду протоколів в суді, в частині того що вона взагалі не була присутня на 19 сесії 22 червня 2017 року, узгоджуються зі списком депутатів Олексієво-Дружківської селищної ради зареєстрованих під час вказаної сесії.
Також факт усного повідомлення Олексієво-Дружківським селищним головою ОСОБА_1 про конфлікт інтересів при голосуванні на 3-й сесії 24 грудня 2015 року та 19-й сесії 22 червня 2017 року, в суді підтвердили депутати Олексієво-Дружківської селищної ради 7 скликання ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Згідно рішення №1 від 27 жовтня 2015 року чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_1 обрано Олексієво-Дружківським селищним головою, та він не входить до складу депутатів Олексієво-Дружківської селищної ради.
Згідно ч.2 ст. 35 Закону України «Про запобіганнякорупції» У разівиникнення реального чипотенційногоконфліктуінтересів у особи, уповноваженої на виконанняфункційдержавиабомісцевогосамоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегіїтощо), вона не має права брати участь у прийняттірішенняцим органом.
Про конфліктінтересівтакої особи можезаявити будь-якийінший член відповідногоколегіального органу абоучасникзасідання, якогобезпосередньостосуєтьсяпитання, щорозглядається. Заява про конфліктінтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засіданняколегіального органу.
У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.
Таким чином, при розгляді матеріалу в суді встановлено, що Олексієво-Дружківський селищний голова ОСОБА_1 під час проведення 3 сесії 7 скликання 24 грудня 2015 року та 19 сесії 7 скликання 22 червня 2017 року фактично повідомляв депутатів присутніх на сесії про конфлікт інтересів, тим самим фактично виконавши вимоги ст. 35 ч.2 Закону України «Про запобігання корупції». Тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 ч.1 КУпАП, тому провадження за вказаним адміністративним матеріалом слід закрити за ст. 247 ч.1 КУпАП.
На підставі ст. 36 КУпАП суд вважає за необхідне провадження по адміністративних справах №3/229/130/2018, 3/229/132/2018, та 3/229/133/2018 об'єднати в одне провадження надавши їм загальний номер 3/229/130/2018
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 36, 172-7 ч.1, 247 ч.1 п.1 КУпАП,-
Провадження по адміністративних справах №3/229/130/2018, 3/229/132/2018, та 3/229/133/2018 об'єднати в одне провадження надавши їм загальний номер 3/229/130/2018.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-7 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя