Справа №295/5648/17
Категорія 105
2-а/295/127/18
22.01.2018 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі судді Зосименка О.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Департаменту забезпечення діяльності державної кримінально-виконавчої служби України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить: зобов'язати Міністерство юстиції України прийняти рішення про призначення, нарахування і виплату позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-Х11, постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 «Про Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівнику міліції». Визнати бездіяльність Департаменту забезпечення діяльності державної кримінально-виконавчої служби України протиправною та зобов'язати Департамент подати до Міністерства юстиції України документи на призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
В обгрунтування позову вказав, що 01 лютого 2017 року працює на посаді начальника кадрової роботи Департаменту забезпечення діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України. 07 квітня 2017 року встановлено довічно, другу групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У відповідності до Ч.5 СТ.23 Закону України «Про державну кримінально виконавчу службу України», Пунктом 15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», ст.. 23 Закону України «Про міліцію» має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі двухсоткратного прожиткового мінімуму.
26 квітня 2017 року на засіданні комісії Департаменту забезпечення діяльності Державної Кримінально-виконавчої служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної виконавчої служби України (далі комісія) було розглянуто заяву позивача та прийнято рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
05 травня 2017 року на адресу Міністерства юстиції України за № ДЗД/13.289-ДЗД.02/172-17' були відправлені документи щодо ОСОБА_1 на призначення одноразової грошової допомоги, проте Міністерство юстиції України повернуло матеріали для призначення одноразової грошової допомоги. В свою чергу Департаменг забезпечення , діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України повідомив позивача, що для подальшого розгляду питання про призначення та виплати одноразової грошової допомоги слід звернутися з повторним зверненням.
Розгляд справи проведено в письмовому провадженні, оскільки сторони в судове засідання не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач з 07 січня 1981 року по 25 січня 2013 року проходив службу в органах МВС України, з 10 серпня 2015 року по 31 січня 2017 року проходив службу в Державній пенітенціарній службі України, з 01 лютого 2017 року працює на посаді начальника кадрової роботи Департаменту забезпечення діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України.
07 квітня 2017 року встановлено довічно, другу групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Для отримання грошової допомоги позивач 25.04.2017 р. звернувся із заявою до Департаменту забезпечення діяльності Державної Кримінально-виконавчої служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної виконавчої служби України
26 квітня 2017 року на засіданні комісії Департаменту забезпечення діяльності Державної Кримінально-виконавчої служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної виконавчої служби України (далі комісія) було розглянуто заяву позивача та прийнято рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
05 травня 2017 року на адресу Міністерства юстиції України за № ДЗД/13.289-ДЗД.02/172-17' були відправлені документи щодо ОСОБА_1 на призначення одноразової грошової допомоги, проте Міністерство юстиції України повернуло матеріали для призначення одноразової грошової допомоги, оскільки висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, здійснено на підставі пп. 15 розділу XI Прикінцевих положень Закону' України «Про Національну поліцію», який не дає права на виплату вказаної допомоги.
Відповідно ч.5 ст.23 Закону України «Про державну кримінально виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських встановлений Законом України «Про Національну поліцію».
Пунктом 15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що право на отримання одноразової грошової )ї допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби відповідні документи для призначення грошової допомоги.
Оскільки позивачем дотримано порядок подання документів для призначення грошової допомоги, визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 850, суд дійшов висновку про відсутність підстав для повторного звернення позивача із документами для призначення йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з чим є підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язати Департамент забезпечення діяльності державної кримінально-виконавчої служби України подати до Міністерства юстиції України документи позивача на призначення одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є - здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення. Таким чином, вказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Таким чином, при розгляді справи за адміністративними позовами про зобов'язання органів Міністерства юстиції України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої допомоги, що не належить до компетенції суду.
Дана правова позиція викладена у постанові ВАСУ від 18.04.2017 року у справі №К/800/9807/16.
Отже, в суд дійшов висновку про задоволення позову в частині вимог щодо зобов'язати Міністерство юстиції України розглянути питання щодо призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-Х11, постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 «Про Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівнику міліції».
Враховуючи викладене, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», Закону України «Про національну поліцію», Закону України «Про міліцію», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. № 850, Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та ст. 2, 9, 69-71, 183-2 КАС України, суд,-
вирішив:
позов задовольнити частково.
Зобов'язати Департамент забезпечення діяльності державної кримінально-виконавчої служби України подати до Міністерства юстиції України документи ОСОБА_1 на призначення одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Міністерство юстиції України розглянути питання щодо призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-Х11, постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 «Про Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівнику міліції».
В решті вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи,зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено - 01.02.2018 р.
Суддя О.М. Зосименко