Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 285/4671/17
Провадження № 2-а/273/6/18
06 лютого 2018 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Михалюка О. П. , секретаря судових засідань Миронюк Л.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , -
14 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача по неперерахуванню йому пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р. , № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.2006 р. № 268» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії йому з 1 січня 2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він являється пенсіонером органів внутрішніх справ і йому призначена пенсія за вислугою років , відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 змінено грошове забезпечення поліцейських, то така зміна надає право позивачу на перерахунок пенсії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VІІІ (далі - Закон N 900-VІІІ) статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством ». Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак листом Головне управління в Житомирській області повідомило позивача про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції. У відповідності до положень п. 10 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України ухвалою судді Баранівського районного суду Житомирської області від 27.12.2017 року розгляд і вирішення справи за даним адміністративним позовом вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи та проведення судового засідання, на підставі матеріалів справи у письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
10 січня 2018 року відповідач подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, у яких просив частину позовних вимог за період з 01.01.2016 року по 01.06.2017 року залишити без розгляду, відмовити ОСОБА_2 у задоволення позовних вимог за період з 01.06.2017 року у зв'язку з безпідставністю і необгрунтованістю позовних вимог, посилаючись на наступні обставини. Відновлення порушеного права (можливого порушеного права) повинне відбуватися із врахуванням відповідних процесуальних строків, визначених чинним законодавством. Вимога про визнання протиправною поведінки та покладання обов'язку з 01.01.2016 року суперечить як нормам чинного законодавства так й фактичним обставинам справи. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за № 85/26 датована 08.05.2017 року. Дані обставини свідчать, що визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ та здійснення перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 року до 08.05.2017 року - до надходження документа (видання) про виникнення підстав для перерахунку пенсії, є необґрунтованою та безпідставною. Лише виключно після надходження до ГУ ПФУ довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 08.05.2017 року №85/26 та нездійснення відповідного перерахунку пенсії можливо ставити питання про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ та покладання обов'язку щодо проведення такого перерахунку, а не з 01.01.2016 року (як зазначає позивач). Частиною 2 ст. 51 Закону №2262 визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. За змістом вищенаведених норм, питання визнання протиправною бездіяльності, покладання обов'язку здійснити перерахунку пенсії можливо розглядати з 1 червня 2017 року. Крім того, органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Отже, позивач не може вимагати здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а може просити суд зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно довідки від 08.05.2017 року № 85/26
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що повідомлених позивачем та відповідачем обставин та долучених до матеріалів справи документів достатньо для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення , а тому вважає за можливе розглянути справу по суті в порядку спрощеного провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є колишнім працівником міліції та пенсіонером органів внутрішніх справ і йому призначена пенсія за вислугою років (а.с. 12).
У відповідь на звернення ОСОБА_2 ГУ ПФУ у Житомирській області листом повідомило позивача про те, що він отримує пенсію за вислугою років , призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 13).
Дані обставини підтверджують дослідженими у судовому засіданні доказами.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон № 2262-XII) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016 року , внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VII (згідно із Законом № 900-VII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а).
Посилання відповідача на те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідачем буде проведено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України є необґрунтованими, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Таким чином суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсії.
Саме таких висновків щодо застосування статті 63 Закону № 2262-XII дійшов Вищий адміністративний суд України у своїх ухвалах від 25 жовтня та 8 листопада 2017 року (справи №.№. 743/1311/16-а; 750/5439/17;), залишаючи без з змін рішення судів попередніх інстанцій, якими задоволено позови та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії особам відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, починаючи з 1 січня 2016 року.
Посилання відповідача у запереченнях на те, що лише після отримання відповідачем довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 08.05.2017 року № 85/26 та нездійснення відповідного перерахунку пенсії можливо ставити питання про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ і покладення обов'язку щодо проведення такого перерахунку з 01.06.2017 року, а не з 01.01.2016 року, як зазначає позивач, не заслуговують на увагу, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 р. № 900-VIII , як зазначено вище , статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Зазначений Закон набрав чинності 29 грудня 2015 року, а тому обов'язок відповідача щодо перерахунку розміру пенсії позивачу виник з 01 січня 2016 року.
Крім того, за змістом ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. А згідно ч. 3 цієї статті Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові № 21-244а14 від 01.07.2014 року згідно якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Отже, перерахунок має бути здійснено з 01 січня 2016 року.
Таким чином, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії.
Керуючись статтями 2, 5 , 6-10, 12, 257- 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області по неперерахуванню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей « № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р. , № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268»
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей « № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р. № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268», починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений ним судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Копію рішення направити сторонам у справі.
Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи , якому рішення суду не було вручено у день його проголошення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного повного рішення суду .
Суддя: О. П. Михалюк