Справа № 689/1146/17
2/689/343/17
Іменем України
19.12.2017 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий-суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря Кушнір О.М.
прокурора Ананьєвої І.В.
представника відповідача -
Ярмолинецької селищної ради Стасюка Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Бантюка Ігоря Миколайовича до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки до комунальної власності,
встановив:
Заступник керівника Городоцької міцевої прокуратури звернувся до суду з позовом до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в якому просить визнати незаконним та скасування рішення сесії Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району від 25.12.2015 №27 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду", визнати недійсним договір оренди землі від 11.02.2016, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №85945796258 від 25.02.2016 та повернути земельну ділянку площею 0,1010 га, яка знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, до комунальної власності територіальної громади смт. Ярмолинці.
На обґрунтування заявлених вимог прокурор зазначив, що 25.12.2015 сесією Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району прийнято рішення №27 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду», згідно якого земельна ділянка площею 0,1010 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, передана в оренду ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5
На підставі вказаного рішення 11.02.2016 між Ярмолинецької селищною радою та ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_3 було укладено договір оренди вказаної земельної ділянки строком на 49 років, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що державним реєстратором внесено запис за №859457968258 від 25.02.2016.
При прийнятті вищевказаного рішення селищної ради участь у голосуванні приймала дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_6, яка, будучи депутатом Ярмолинецької селищної ради і являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», перед прийняттям вказаного рішення не повідомила у встановленому законом порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та не вжила заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення реального конфлікту інтересів між особистими інтересами або інтересами близьких їй людей.
Постановою Ярмолинецького районного суду від 14.02.2017 ОСОБА_6 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу. Вказане судове рішення набрало законної сили 25.02.2017.
Прокурор зазначив, що оскільки рішення Ярмолинецької селищної ради №27 від 25.12.2015 прийнято внаслідок вчинення депутатом цієї ради ОСОБА_6 корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст.172-7 КУпАП через невиконанням останньою обов'язку щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оспорюваного рішення, тому таке рішення підлягає скасуванню у судовому порядку.
В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в заяві.
Представник відповідача - Ярмолинецької селищної ради - Стасюк Р.В. позов не визнав, пояснив, що прийняття рішення щодо вказаної земельної ділянки не суперечить актам цивільного законодавства, не порушує прав та інтересів інших осіб, так як на зазначеній земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - житловий будинок, власниками якого являються ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, а тому земельна ділянка правомірно була передана їм в оренду.
Відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, які у встановленому порядку оповіщені про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, від них надійшли заяви про визнання позовних вимог та про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч.1 ст.144 Конституції України).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із ст. 12 ЗК України та відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
В силу ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Водночас, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що питання щодо регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях ради.
Таким чином, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями у сфері земельних відносин на відповідній території, тому в силу цих норм Закону уповноважені приймати рішення, пов'язані із наданням громадянам земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Положеннями ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що правочин, укладений внаслідок порушення вимог цього Закону, може бути визнаним недійсним.
Судом встановлено, що рішенням сесії Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області за №27 від 25 грудня 2015 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1010 га, що знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_1, та вирішено передати ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 вказану земельну ділянку в межах категорії земель: землі житлової та громадської забудови, за цільовим призначенням - для іншої забудови, кадастровий номер НОМЕР_1, із земель комунальної власності в оренду строком на 49 років та встановити ставку річної орендної плати за користування в розмірі 959,69 грн.
На підставі зазначеного рішення 11 лютого 2016 року між Ярмолинецькою селищною радою Ярмолинецького району Хмельницької області і землекористувачами ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі, згідно якого Ярмолинецька селищна рада передала, а орендарі прийняли в строкове платне користування земельну ділянку для іншої житлової забудови, яка знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,1010 га, з яких 0,0701 га - прибудинкова територія, 0,0309 га - під будівлями) строком на 49 років, зі сплатою річної орендної плати у розмірі 959,69 грн. Вказаний договір зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.02.2016 за №13428145.
При розгляді, підготовці та прийнятті рішення Ярмолинецької селищної ради №27 від 25 грудня 2015 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду" безпосередньо брала участь депутат селищної ради ОСОБА_6
Постановою Ярмолинецького районного суду від 14.02.2017 ОСОБА_6 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за те, що 25.12.2015 о 14 год. вона в приміщенні Ярмолинецької селищної ради під час проведення третьої сесії шостого скликання Ярмолинецької селищної ради не повідомила у встановленому законом порядку сесію Ярмолинецької селищної ради про наявність у неї реального конфлікту інтересів перед прийняттям рішення №27 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду», згідно якого земельна ділянка площею 0,1010 га., передана її чоловіку - ОСОБА_3, та під час голосування в умовах реального конфлікту інтересів, проголосувала за прийняття вказаного рішення, чим порушила вимоги п. 2, 3 ч. 1 ст. 8, ч. 1, 2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 59-1 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вказане судове рішення набрало законної сили 25.02.2017.
Дані обставини підтверджуються рішенням Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області №27 від 25.12.2015 (а.с. 11), договором оренди землі від 11.02.2016 (а.с. 15); інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №86430120 від 04.05.2017 (а.с. 12); актом приймання-передачі об"єкта оренди (а.с. 21); протоколом 3 сесії Ярмолинецької селищної ради сьомого скликання від 25.12.2015 (а.с. 80); постановою судді Ярмолинецького районного суду Хмельницької області по справі №689/333/17 від 14.02.2017 (а.с. 9).
Згідно із ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, ст. 152 Земельного кодексу України одним із способів захисту прав є визнання незаконними рішень органів державної влади.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених норм законодавства, оскільки факт корупційного діяння встановлений судовим рішенням, яке набрало законної сили та є чинним, обставини, встановлені цим рішенням стосуються особи, уповноваженої на виконання функцій органу місцевого самоврядування, яка брала участь у прийнятті оспорюваного за цим позовом рішення, враховуючи, що в силу закону прокурор уповноважений на звернення з таким позовом, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для визнання незаконним рішення селищної ради.
Оскільки питання правомірності укладення договору оренди земельної ділянки безпосередньо залежить від законності рішення органу, на підставі якого такий договір укладений, визнання незаконним та скасування рішення селищної ради, як правовстановлюючого акту, є підставою для визнання недійсним договору оренди землі від 11.02.2016.
З огляду на викладене, позов обґрунтований і підлягає задоволенню
В силу ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідачів на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3200 грн., по 800 грн. з кожного.
На підставі ст. 19, 141 Конституції України, ст. 16 ЦК України, ст. 12, 116, 152 ЗК України, ст. 25, 26, 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 67 Закону України "Про запобігання корупції", керуючись ст. 12, 13, 81, 82, 141, 263-265 ЦПК України , суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 25.12.2015 №27 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду".
Визнати недійсним договір оренди землі від 11.02.2016, укладений між Ярмолинецькою селищною радою Ярмолинецького району Хмельницької області та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3, зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №13428145 від 25.02.2016 та повернути земельну ділянку площею 0,1010 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, до комунальної власності територіальної громади смт. Ярмолинці Ярмолинецького району Хмельницької області.
Стягнути з Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь прокуратури Хмельницької області (р/р 35218028002814, код ЄДРПОУ 02911102, Державна казначейська служба України в м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 3200 грн., по 800 грн. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Хмельницької області через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя М.М.Баськов