Справа № 676/397/18
Номер провадження 3/676/216/18
05 лютого 2018 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши матеріали справи, що надійшли від ГУ ДФС у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя та зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2(ідентифікаційний номер - фізичної особи платника податків НОМЕР_1), за ч.1 ст.1632 КУпАП, -
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області надійшов протокол №3 про адміністративне правопорушення від 12 січня 2018 року від ГУ ДФС у Хмельницькій області відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.1632 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 невчасно сплатив узгоджену суму податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб за березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року, червень 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, жовтень 2017 року чим порушено п.287.3 ст.287 «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 року №2755-VІ, своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене за ч. 1 ст.1632 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 не з'явився, надіслав заяву по слухання справи у його відсутності та письмові пояснення, де зазначив, що вказаний протокол складено з порушення м вимог ст. 269 КУпАП, оскільки він був відсутнім при складанні протоколу та був позбавлений можливості дати пояснення з приводу обставин справи.
В судове засідання головний державний ревізор ОСОБА_3 не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила та не подала заяви про розгляд справи у її відсутності.
Суд, вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін на основі наявних доказів в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст.1632 КУпАП слід повернути на доопрацювання до ГУ ДФС у Хмельницькій області для усунення недоліків, виходячи з наступного.
В порушення вимог ч.1 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В протоколі №3 про адміністративне правопорушення від 12 січня 2018 року від ГУ ДФС у Хмельницькій області відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.1632 КУпАП не вказані пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні його підписи. Окрім того, вищенаведені обставини свідчать про те, що протокол про притягнення до адміністративної відповідальності складено у відсутності ОСОБА_2
Відсутність вищезазначених відомостей про ОСОБА_2, позбавляє суд можливості виконати вимоги ст.277-2 КУпАП щодо належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату та місце розгляду справи, та можливості розглянути справу, оскільки відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про час та місце розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом встановлено, що протокол №3 про адміністративне правопорушення від 12 січня 2018 року від ГУ ДФС у Хмельницькій області відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.1632 КУпАП складений з порушеннями вимог ст. ст. 251, 256, 268 КУпАП, а саме у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, про що свідчить відсутність його підписів, пояснень або відмови від підписання протоколу, не зазначені засоби зв'язку із особою, яка притягається до відповідальності.
Суд, відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, вправі зі стадії підготовки справи до розгляду постановою повернути протоколи та матеріали справи органу, який порушив адміністративне переслідування.
Враховуючи зазначені вище підстави, суд вважає за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 передбаченого ч.1 ст.1632 КУпАП направити до ГУ ДФС у Хмельницькій області для вжиття відповідних заходів щодо належного оформлення протоколу та матеріалів про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ч.1 ст.1632 КУпАП.
Керуючись ст.ст.187, 256, 268, 277-2, 278 КУпАП, -
Направити протокол №3 про адміністративне правопорушення від 12 січня 2018 року та матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.1632 КУпАП відносно ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України ГУ ДФС у Хмельницькій області для вжиття відповідних заходів для належного оформлення протоколу та матеріалів про адміністративне правопорушення, надавши строк для усунення недоліків 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
ОСОБА_4