Справа № 675/823/15-ц
Провадження № 2/675/329/2015
"22" грудня 2015 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої - судді Янішевської О. С., при секретарі Беліці М. О.,
з участю представника позивача адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі позовну заяву ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» про визнання неправомірними дій, визнання недійсним акту експертизи лічильника, скасування нарахування суми заборгованості за послуги з газопостачання, зобов'язання відшкодування вартості нового лічильника,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» (далі ПАТ) про визнання неправомірними дій, визнання недійсним акту експертизи лічильника, скасування нарахування суми заборгованості за послуги з газопостачання, зобов'язання відшкодування вартості нового лічильника, мотивуючи це тим, що 04 березня 2015 р. працівниками Ізяславської дільниці ПАТ у присутності споживача ОСОБА_2 у приватному будинку ОСОБА_2 у м. Ізяславі Хмельницької області, по вул. Зеленій, 52, було проведено зняття належного позивачеві газового лічильника марки «Метрікс» заводський № 005932, рік випуску 1995, з порушенням визначеного порядку проведення такого демонтажу. Демонтований лічильник був вилучений, а 13 березня 2015 року працівник ПАТ повідомив ОСОБА_2 про підозру у пошкодженні лічильника газу та про призначення експертизи лічильника газу на 18 березня 2015 року. 18 березня 2015 року представниками сервісного центру з повірки лічильників ПАТ було проведено експертизу газового лічильника марки «Метрікс» заводський № 005932, рік випуску 1995, на підставі акту без номеру від 04 березня 2015 року чергової повірки, під час якої при зовнішньому огляді виявлено механічні пошкодження: подряпини на корпусі лічильника біля кришки лічильного механізму та на захисній кришці лічильного механізму. 22 квітня 2015 року ОСОБА_2 отримав акт виконаних робіт та фінансовий стан, в яких зазначено необхідність оплати вартості проведеної експертизи лічильника, вартість встановлення лічильника, транспортні витрати та 4541,42 грн. заборгованості. Позивач посилається на те, що працівниками ПАТ при проведенні демонтажу належного йому лічильника, при його транспортуванні та проведенні експертизи були допущені численні порушення вимог чинного законодавства. Зокрема, при демонтажі лічильника не були присутні всі особи, зазначені у відповідному акті, при огляді демонтованого лічильника ніяких зовнішніх пошкоджень виявлено не було, де знаходився демонтований лічильник до проведення повірки невідомо. Під час проведення експертизи не був присутній позивач, був присутній зять позивача без будь-якого на те доручення. Позивач вважає, що неправомірними діями працівників ПАТ йому нанесена шкода, оскільки він змушений був придбати новий лічильник, а тому просить визнати неправомірними дії працівників ПАТ по нарахуванню збитків ОСОБА_2 в сумі 4541 грн. 42 коп. та покладенню на нього витрат по оплаті вартості експертизи в сумі 900 грн. 56 коп., визнати недійсним акт експертизи лічильника, скасувати нарахування суми заборгованості за послуги з газопостачання, стягнути з відповідача вартість придбаного лічильника, моральну шкоду та судові витрати, які складаються з оплати послуг адвоката та судового збору.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився.
Представник позивача адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача ПАТ в судовому засіданні проти позову заперечували, в останнє судове засідання за викликом не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Допитавши сторони, свідків, оглянувши судовому засіданні газовий лічильник, перевіривши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Ст. 19 Конституції України декларує, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 626 Цивільного Кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до ст. 714 Цивільного Кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно вимог п. 2 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), побутовий споживач (населення) (далі - споживач) - фізична особа, яка отримує природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщення.
Типовий договір про надання послуг з газопостачання був укладений 15 травня 2006 року між директором Ізяславської філії ПАТ та ОСОБА_2, що підтверджується відповідним договором, копія якого додана до матеріалів справи.
Згідно п. 33 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), 33. Газорозподільне підприємство зобов'язане:
неухильно дотримуватися вимог Правил безпеки систем газопостачання;
надавати своєчасно якісні послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання і дворових газопроводів;
надавати послуги з технічного обслуговування газових приладів і пристроїв, лічильників газу за заявкою споживача;
гарантувати безпечне користування газовими приладами, пристроями та лічильниками газу за умови дотримання споживачем вимог щодо безпечного користування газом;
проводити безоплатно ремонт лічильників газу, пов'язаний з періодичною повіркою, та протягом одного місяця з дати настання строку періодичної повірки лічильників газу проводити таку повірку та їх технічне обслуговування (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).
За вимогами п. 3.2.2 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України 27 грудня 2005 року № 619, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2006 року за № 53/11927, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Згідно п. 16-1 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок газорозподільного підприємства.
04 березня 2015 року працівниками ПАТ було проведено зняття лічильника газу у ОСОБА_2 за адресою м. Ізяслав Хмельницької області, вул. Зелена, 52, на держповірку, що підтверджується відповідним актом, копія якого додана до матеріалів справи. Під час зняття лічильника був відсутній майстер, будь-яких пошкоджень на лічильнику виявлено не було, що підтверджується поясненнями представника позивача, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Суд встановив, що газовий лічильник вибув з володіння ОСОБА_2, місце його перебування позивачеві було невідоме, працівники ПАТ не забезпечили збереження лічильника від можливого втручання сторонніх осіб.
Згідно п. 16-1 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), на період зняття лічильника газу для проведення його експертизи або періодичної/позачергової повірки та ремонту, пов'язаного з такою повіркою, або для проведення ремонту за заявою споживача газорозподільне підприємство встановлює лічильники газу з обмінного фонду (у разі, коли знятий лічильник газу належав газорозподільному підприємству, встановлений на його місце лічильник газу з обмінного фонду газорозподільного підприємства стає розрахунковим, що оформляється відповідним актом, та в подальшому розрахунки із споживачем здійснюються згідно з його показаннями). У разі коли замість тимчасово вилученого лічильника неможливо встановити інший, розрахунки із споживачем здійснюються залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців.
Акт чергової повірки датований 06 березня 2015 року та проводився за відсутності споживача, що підтверджується доданою до матеріалів справи копією вказаного акту.
Відповідно до п. 25 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), експертиза лічильника газу проводиться відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 р. № 619. Експертиза проводиться на вимогу і за кошти як споживача, так і газорозподільного підприємства.
За вимогами п. 3.3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України 27 грудня 2005 року № 619, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2006 року за № 53/11927, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Згідно акту експертизи лічильника газу від 18 березня 2015 року, копія якого додана до матеріалів справи, виявлено втручання в роботу лічильника з метою зменшення показів газу, оскільки виявлено механічні пошкодження: подряпини на корпусі лічильника біля кришки лічильного механізму та на захисній кришці лічильного механізму, однак правильність роботи лічильника як вимірювального пристрою не перевірялась.
Під час огляду в судовому засіданні газового лічильника марки «Метрікс» заводський № 005932, рік випуску 1995, наявність подряпин на корпусі видно неозброєним оком і для їх виявлення застосування будь-яких спеціальних пристроїв не потрібно, однак їх наявність не була відмічена при демонтажі лічильника.
За вимогами п. 26 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України 27 грудня 2005 року № 619, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 січня 2006 року за № 53/11927, у разі коли підтверджено факт пошкодження лічильника газу з вини споживача, він відшкодовує вартість перевірки, ремонту та/або встановлення нового лічильника. Факт пошкодження (втручання в роботу) лічильника газу, що призвело до заниження його показань, засвідчується спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право проводити експертизу.
В даному випадку суд приходить до переконливого висновку про те, що відповідачем не було доведено вини споживача у пошкодженні лічильника газу, який вибув з володіння споживача без пошкоджень і перебував у вільному доступі з боку сторонніх осіб.
Згідно ч. 2 ст. 11 Цивільного Кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач правомірно вимагає визнати недійсним акт експертизи газового лічильника марки «Метрікс» заводський № 005932, рік випуску 1995, який належить ОСОБА_2, від 18 березня 2015 року.
За умовами ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 527 Цивільного Кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Ч. 2 ст. 509 Цивільного Кодексу України визначено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відсутні законні підстави для нарахування збитків ОСОБА_2 в сумі 4743 грн. 87 коп. та покладенню на нього витрат по оплаті вартості експертизи в сумі 900 грн. 56 коп., а тому вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Разом з тим суд не вбачає підстав для задоволення вимог ОСОБА_2 щодо відшкодування вартості придбаного лічильника газу, витрат, пов'язаних з придбанням лічильника та моральної шкоди.
Згідно ч. 1 ст. 88 Цивільного процесуального Кодексу України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до ч. 3 ст. 79 Цивільного процесуального Кодексу України до витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать:
2) витрати на правову допомогу;
3) витрати сторін та їх представників, що пов'язані з явкою до суду;
4) витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз;
5) витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів за місцем їх знаходження та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи;
6) витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.
Суд знаходить, що згідно вимог ст. 88 Цивільного процесуального Кодексу України та Закону України «Про судовий збір» з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати, які складаються із суми сплаченого при подачі позову до суду судового збору та витрат на правову допомогу.
Керуючись ст. ст. 19, 51 Конституції України, ст. ст. 3, 11, 16, 509, 526, 527, 626, 714, 1166 Цивільного Кодексу України, Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 476), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України 27 грудня 2005 року № 619, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2006 року за № 53/11927, ст.ст. 10, 11, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 79, 81, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 223, 292, 294, 296 ЦПК України,
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним акт експертизи лічильника газу типу G-4 Metrix зав. № 005932 рік випуску 1995, який належить ОСОБА_2, від 18 березня 2015 року.
Визнати неправомірними дії Приватного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» по нарахуванню збитків ОСОБА_2 в сумі 4743 грн. 87 коп. та покладенню на нього витрат по оплаті вартості експертизи в сумі 900 грн. 56 коп.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Хмельницькгаз» (29000, м. Хмельницький, пр. Миру, 41) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, судові витрати в сумі 1586 грн. 98 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Хмельницької області через Ізяславський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О. С. Янішевська