Рішення від 25.01.2018 по справі 607/13563/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.01.2018 Справа №607/13563/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

Головуючого: Дзюбича В.Л.

за участю секретаря: Костиник О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якому просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.07.2017 року. В обґрунтування позову зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, а тому його пенсія має відповідати ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак протоколом №65 засідання комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 09.10.2017 року відповідачем відмовлено йому у призначені пільгової пенсії з посиланням на те, що відсутністю документів, що підтверджують період перебування позивачу на виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Той факт, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується посвідченням, яке видане на підставі поданих ним документів, відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім цього, факт того що він у період з 07.08.1987 року по 12.10.1986 року, тобто понад 14 календарних днів, виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини №93631 у 30-ти кілометровій зоні відчуження зокрема у м. Чорнобиль, яке відповідно до рішення Урядової Комісії СРСР №351 від 02.02.1987 року відносилось до зони особливого контролю, підтверджується відповідними записами у його військовому квитку та архівними довідками №24/3980 від 25.12.1993 року та №51/1/3197 від 30.10.1996 року, відповідно до яких він відпрацював у зоні відчуження 66 днів. За таких обставин вважає відмовуТернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні йому пільгової пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років протиправною та просить зобов'язати відповідачапризначити йому пенсію із зниженням віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 18.07.2017 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовну заяву підтримав та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні відносно позовних вимог заперечив та просить у задоволенні позову відмовити, з підстав, викладених у відзиві на позов.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-категорії, що підтверджується дублікатом посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Тернопільською облдержадміністрацією 29.06.2017 року.

18.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності до протоколу №65 засідання комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 09.10.2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, мотивуючи тим, що в архівній довідці Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №3980 від 25.12.1993 року зазначено, що позивач виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 07.08.1987 року по 12.10.1987 року в складі військової частини НОМЕР_2 . Відповідно до довідки Галузевого архіву Міністерства оборони України №10574 від 29.09.2017 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.08.1987 року по 12.10.1987 року, однак дні виїзду у зону відчуження не відображено. Місце дислокації військової частини вказано-Зелений мис, який не відносився до переліку зон радіоактивного забруднення. Також у довідці не вказано дату прибуття військової частини на місце дислокації, а у розрахункових рахунках Галузевого архіву зазначено грошові виплати без розшифрування за період серпень-жовтень 1987 року.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Відповідно до п.п.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 за № 895/25672 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Як вбачається із записів у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , виданому Тернопільським об'єднаним міським військовим комісаріатом Тернопільської області 09.08.1991 року ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідності до архівної довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/3980 від 25.12.1993 року ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_2 (Зелений мис) виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 07.08.1987 року по 12.10.1987 року на протязі 66 днів. В місті Чорнобиль перебував з 21.08.1987 року по 18.09.1987 року.

Згідно довідки Центрального архіву Міністерства оборони України №51/1/3197 від 30.10.1996 року ОСОБА_1 був призваний на збори і у складі військової частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.08.1987 року(наказ №194 від 07.08.1987 року) по 12.10.1987 року(наказ №260 від 12.10.1987 року) і відповідно до фінансового розрахунку отримував грошову винагороду у серпні, вересні та жовтні 1987 року.

Судом встановлено, що позивачем було надано відповідачу необхідні документи для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки архівних установ з яких встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.12.1986 року по 30.04.1987 року, військовий квиток серії НОМЕР_3 , записами в якому підтверджується, що ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, а отримана ним доза опромінення складає 2.4мкР/год, однак відповідачем йому відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку.

Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, приймаючи до уваги те, що позивачем для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку подано відповідачу документи, аналіз яких у сукупності свідчить про те, що позивач у складі військової частини НОМЕР_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.08.1987 року по 12.10.1987 року, зокрема у м. Чорнобиль з 21.08.1987 року по 18.09.1987 року, тобто понад 14 календарних днів, а тому має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку в зв'язку з чимсуд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з часу звернення із заявою при призначення пенсії тобто з 18.07.2017 року.

Суд вважає, що відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, оформлене протоколом №65 від 09.10.2017 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.

У відповідності до ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому суд вважає, що за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути в користь держави 640 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 19, 72 - 77, 139, 242 - 246, 255 КАС України, ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати рішення комісії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, оформлене протоколом №65 від 09.10.2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 18.07.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 640,00 гривень судового збору в дохід державного бюджету.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п. 15.5 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич