Справа № 455/1527/17 Головуючий у 1 інстанції: Паїк Т.І.
Провадження № 33/783/133/18 Доповідач: Стельмах І. О.
01 лютого 2018 року Апеляційний суд Львівської області у складі:
судді - Стельмаха І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові подання в.о. голови Старосамбірського районного суду Львівської області Ніточко Л.Й. від 24 січня 2018 року про зміну підсудності та направлення справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП на розгляд до іншого суду,
29 січня 2018 року до Апеляційного суду Львівської області надійшло подання Старосамбірського міськрайонного суду Львівської області про зміну підсудності та направлення справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП на розгляд до іншого суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Апеляційного суду Львівської області від 31 січня 2018 року, визначено суддю-доповідача Стельмаха І.О.
Із подання вбачається, що в Старосамбірському районному суді Львівської області працює двоє суддів, з яких суддя Бонецький Л.Й. з 13 листопада 2017 року по теперішній час перебуває на стаціонарному лікуванні і час його видужання невідомий, а суддя Ніточко Л.Й. заявила самовідвід. Тобто в Старосамбірському районному суді Львівської області немає суддів, які б могли розглянути дану справу.
Ознайомившись з матеріалами справи та перевіривши доводи подання, вважаю, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею першою КУпАП визначено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ч.1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
Частиною першою ст. 55 Конституції України передбачено право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створені або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце ущемлення прав та свобод.
Кодексом України про адміністративні правопорушення, який введений в дію Постановою Верховної Ради Української РСР 07.12.1984 № 8073-Х, не передбачений порядок направлення справ про адміністративні правопорушення, які розглядаються місцевими загальними судами (суддями), з одного суду до іншого, зокрема, у випадку неможливості розгляду такої справи у відповідному суді.
Єдиною нормою, яка вказує на можливість вирішення питання направлення справ про адміністративні правопорушення, з одного суду до іншого є ч.3 ст. 257 КУпАП, яка передбачає, що у разі вчинення корупційного правопорушення службовою особою, яка працює в апараті суду, протокол разом з іншими матеріалами надсилаються до суду вищої інстанції для визначення підсудності.
Отже на даний час у КУпАП існує прогалина щодо процедури розгляду судом вищої інстанції (апеляційним судом) питання направлення справ про адміністративні правопорушення, з одного суду до іншого, для усунення якої потрібно законодавче врегулювання.
Способом ж подолання даної прогалини є можливість застосування правових інструментів, які дозволять в процесі правозастосування вирішити це питання за допомогою аналогії закону.
Апеляційним судом встановлено, що у Старосамбірському районному суді Львівської області не має судді, який міг би розглянути справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП, оскільки суддя Бонецький Л.Й. тривалий час перебуває на стаціонарному лікуванні, а суддя Ніточко Л.Й. заявила самовідвід. Інших суддів у Старосамбірському районному суді Львівської області немає, а тому визначити суддю для розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 в Старосамбірському районному суді Львівської області неможливо.
Враховуючи вищевикладене, з метою усунення перешкод для реалізації права особи на справедливий суд та доступ до правосуддя, керуючись принципом верховенства права, вважаю необхідним застосувати аналогію закону, задовольнити подання в.о. голови Старосамбірського районного суду Львівської області та направити матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП для розгляду до найбільш територіально наближеного суду, а саме до Самбірського міськрайонного суду Львівської області.
Керуючись ст.ст. 1, 2, ч.3 ст. 257 КУпАП, ст. 55 Конституції України, апеляційний суд
Подання в.о. голови Старосамбірського районного суду Львівської області про направлення до іншого суду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП направити на розгляд Самбірського міськрайонного суду Львівської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя І.О. Стельмах