Іменем України
Справа № 149/194/18
Провадження №1-в/149/9/18
06.02.2018 року Х мільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмільнику матеріали подання начальника Хмільницького ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області, про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого - 30.08.2000 року Ленінським судом м. Вінниці за ч. 3 ст. 142, ст. 26 КК України на 8 років позбавлення волі, 06.11.2007 року Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області за ст. 395 КК України до 510 гривень штрафу, 22.05.2008 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області за ч. 2 ст. 307 КК України на 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна та 15.04.2016 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області по ст. 185 ч. 2, ст. 190 ч. 3 КК України до 3 місяців арешту, звільненого з місць позбавлення волі 09.09.2016 року, -
До суду надійшло подання начальника Хмільницького ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області про встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду.
Подання мотивовано тим, що раніше судимий ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативної сторони, зловживає спиртними напоями, скоює правопорушення, веде антигромадський спосіб життя.
Так, 02.02.2017 року, громадянина ОСОБА_3 Хмільницьким ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
02.02.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
11.02.2017 року ОСОБА_3 Хмільницьким ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 гривня.
11.02.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
Також, 11.02.2017 року ОСОБА_3 Хмільницьким ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
12.02.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
25.04.2017 року, 26.04.2017 року ОСОБА_3 Лівобережним ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 109, ст. 175-1, 178 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
26.04.2017 року ОСОБА_3 Лівобережним ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 127 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
27.04.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
01.06.2017 року Калинівським районним судом Вінницької області ОСОБА_3 було засуджено за ч. 2 ст. 185 КК України до двох років позбавлення волі, звільненого на підставі ст. 75 КК України з іспитовим строком 2 роки.
04.06.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
05.10.2017 року ОСОБА_3 Лівобережним ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 178, ст. 175-1, 109 ч. 3 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
07.10.2017 року ОСОБА_3 було офіційно попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ведення ним антигромадського способу життя.
15.11.2017 року ОСОБА_3 Хмільницьким ВП притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 176 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 гривень.
По місцю проживання ОСОБА_3 характеризується негативно, порушує громадський порядок, вживає спиртні напої, не працює, порушує громадський порядок, на міри громадського впливу та адміністративного характеру не реагує.
Представник Хмільницького ВП ДОП СП Хмільницького ВП ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, підтримав подане клопотання та просив його задоволити.
ОСОБА_3 в судове засіданні не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду не заперечував.
Суддя, дослідивши матеріали справи встановив, що подання обґрунтоване та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно вимог ст. 3 п. "В" Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 неодноразово судимий, останній раз 15.04.2016 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області по ст. 185 ч. 2, ст. 190 ч. 3 КК України до 3 місяців арешту, звільненого з місць позбавлення волі 09.09.2016 року по відбуттю строку покарання.
Як вбачається зі змісту подання та долучених до нього матеріалів, ОСОБА_3 після трьох офіційних попереджень про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду в разі продовження ним ведення антигромадського способу життя, систематично вчиняв адміністративні, правопорушення за які був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Отже, в судовому засіданні доведені підстави, якими обґрунтовується необхідність встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 та обмежень зазначених в поданні, які відповідають вимогам ст. 10 Закону "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі".
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", -
Встановити відносно раніше судимого ОСОБА_3 адміністративний нагляд за пунктом "в" статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" строком на один рік та застосувати відносно нього наступні обмеження:
- заборонити виходити з будинку за адресою - АДРЕСА_1 з 21.00 години до 05.00 години наступної доби;
- заборонити виїзд в особистих справах за межі Хмільницького району Вінницької області без дозволу Хмільницького ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області;
- заборонити з'являтися в барах, кафе, ресторанах, розважальних закладах, місцях де здійснюється продаж алкогольних напоїв на розлив;
- зобов'язати з'являтись для реєстрації до Хмільницького ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області кожний четвер місяця до дільничого офіцера поліції ОСОБА_4 , а в разі його відсутності до начальника сектору превенції Хмільницького ВП ОСОБА_5 .
Виконання даної ухвали покласти на Хмільницький ВП Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд протягом семи днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_1