Справа № 583/335/18
1-в/583/14/18
"05" лютого 2018 р. Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю представника
Охтирського ВП ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка подання начальника Охтирського ВП ГУНП в Сумській області відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , освіта середня, що не працює, не одруженого, раніше судимого: 1) 12.01.2000 р. Охтирським міським судом по ст. ст. 140 ч.2, 44, 45 КК України до 1 року позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки; 2) 21.03.2001 р. Охтирським міським судом по ст.ст. 81, 140 ч.2, 42, 43 КК України до 1 року 6-ти місяців позбавлення волі з конфіскацією майна; 3) 20.08.2002 р. Охтирським міським судом по ст.ст. 185 ч. 3, 185 ч.2, 188-1 ч.2, 189-4 ч.1, 42 КК України до 3 років 6-ти місяців позбавлення волі; 4) 09.07.2007 р. Охтирським міськрайонним судом по ст.ст. 185 ч.2, 75, 76 КК України до 2 років позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік; 5) 05.12.2008 р. Охтирським міськрайонним судом по ст.ст. 185 ч.3, 185 ч.2 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі; 6) 02.07.2010 р. Охтирським міськрайонним судом по ст.ст. 185 ч.3, 185 ч.2 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі;
08.07.2013 року був звільнений з місць позбавлення волі
про встановлення адміністративного нагляду та обрання обмежень, суд,-
Встановив:
На вирішення до суду Охтирським ВП (м. Охтирка) ГУНП в Сумській області внесене подання про встановлення адміністративного нагляду та обрання обмежень відносно раніше судимого ОСОБА_4 , який 08.07.2013 року був звільнений з місць позбавлення волі, але на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності та попереджувався як особа, щодо якої може бути встановлений адміністративний нагляд. Заявник просить встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , та встановити наступні обмеження відносно нього:
заборонити вихід з будинку за місцем мешкання: АДРЕСА_2 з 22.00 до 06.00 години щодня в період з травня по вересень включно та з 21.00 до 05.00 години щодня в період з жовтня по квітень включно;
заборонити перебувати в кафе, барах, ресторанах, казино, магазинах та літніх торгових майданчиках, де реалізовуються спиртні напої на розлив на території Охтирського району;
заборонити виїзд без відповідного на те дозволу Охтирського ВП за межі Охтирського району;
зобов'язати з'являтися на реєстрацію в приміщення Охтирського ВП чотири рази на місяць, кожної першої, другої, третьої та четвертої суботи щомісяця з 9 годин до 12 годин.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 13.09.2016 року був встановлений адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , на строк один рік.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10.01.2018 року було відмовлено в поданні про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Відповідно до норм ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно ОСОБА_4 , був встановлений адміністративний нагляд на строк один рік. В подальшому за наявності умов, передбачених ст. 6 цього Закону, адміністративний нагляд міг бути продовжений судом кожного разу ще на шість місяців. Відповідно п. 3 роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду” судове рішення про подовження адміністративного нагляду може бути постановлено лише за умови, коли строк адміністративного нагляду ще не закінчився.
Від Охтирського ВП ГУНП в Сумській області не надходило подання про продовження адміністративного нагляду, строк адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 закінчився, а встановлення повторно адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 з підстав, викладених в поданні, Законом України „Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” не передбачено.
Отже, у задоволенні подання начальника Охтирського ВП ГУНП в Сумській області щодо встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,-
У задоволенні подання начальника Охтирського ВП ГУНП в Сумській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайсуд протягом 7 діб з дня її проголошення.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду ОСОБА_1