нп 2-а/490/564/2017 Справа № 490/8028/17
Центральний районний суд м. Миколаєва
Іменем України
22 січня 2018 р. Центральний районний суд м.Миколаєва у складі:
головуючого судді - Черенкової Н.П.,
при секретарі - Сасік Я.С.,
розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про поновлення права на пенсійне забезпечення,
У вересні 2017р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування і виплату йому пенсії за віком з урахуванням вимог ст.40 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", починаючи з 10.07.2017 року, та з урахуванням раніше виплачених сум, посилаючись на те, що з 21.11.2002 р. він отримує пенсію за вислугу років в статусі, визначеному в пункті а статті 1-2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в якості особи офіцерського складу.
При виплаті пенсії відповідач застосовує показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,97 грн, застосовуючи положення абзацу 3 частини 45 ЗУ № 1058, в якому вказано, що при переводі з одного виду пенсії на інший застосовується показник «зс», який враховується під час призначення пенсії попереднього виду. Вважає такі дії протиправними, оскільки тим самим відповідач здійснює штучне заниження рівня його соціального захисту порівняно з ч.2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Представник позивача вимоги підтримав, просив їх задовольнити, розглянувши дані вимоги в порядку спрощеного провадження.
Представник відповідача направив заперечення, в задоволені вимог просив відмовити, посилаючись на те, що відповідно до ч.3 статті 45 ЗУ № 1058 управління застосувало показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Вважав дії УПФУ щодо переведення позивача на пенсію за віком та застосування для обчислення розміру пенсії показник середньої зарплати за 2007р., законними та такими, що відповідають вимогам пенсійного законодавства.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебував на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців при Центральному об'єднаному управлінні ПФУ в Миколаївській області як отримувач військової пенсії за вислугу років, призначеної Миколаївським обласним військовим комісаріатом в статусі визначеному в пункті а) статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме в якості - особи офіцерського складу.
З 21.11.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців пенсійного фонду України в Миколаївській області, як отримувач військової пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
10.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою № 2691 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ від 09.07.2003 року № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В серпні 2017 року, відповідач при нарахуванні пенсії застосував показник середньої заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,97 грн. при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії.
При цьому, Пенсійний фонд мотивує застосування вказаного показника - положенням постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення».
Разом з тим, згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року з метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя Кабінет Міністрів України постановив установити, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і « Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Як встановлено, пенсія позивача не підпадає під жодну категорію з числа визначених у вказаному пункті 1 Постанови КМУ України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" №327 від 23.04.2012 року.
В постанові Верховного суду України від 9 червня 2015 року у справі №21-550а14 визначено правову позицію, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-IV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Аналогічну позицію щодо спірних правовідносин визначено Верховним судом також у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсії обчислюються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, аналізуючи викладені обставини справи, приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позивачу з 10.07.2017 року було безпідставно зменшено розмір пенсії, та невірно застосовано до нього постанову Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 року, яка на позивача та його пенсію не розповсюджує свою дію.
За такого, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст .242-246 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України міста Миколаєва Миколаївської облоасті нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 10.07.2017р., з урахуванням фактично сплачених сум.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду в строки, та порядку, передбаченому ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Н.П. Черенкова