Справа № 824/287/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Григораш В.О. Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
31 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Драган О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
23 травня 2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області № 00042004000 від 25 квітня 2017 року.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований, як фізична особа-підприємець, за адресою проживання: АДРЕСА_1 Основний вид діяльності позивача - роздрібна торгівля пальним (а.с. 27).
Відповідно до свідоцтва НОМЕР_3 від 12 грудня 2005 року, позивач є платником податку на додану вартість (а.с. 31) та з 01 березня 2016 року зареєстрований платником акцизного податку (а.с.30).
30 березня 2017 року, на підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20, підпункту 75.1.1. пункту 75.1. статті 75 ПК України, начальником відділу контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області Івановим О.В., головним державним ревізором - інспектором відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області Штогрин Г.Г., головним державним ревізором інспектором Кіцманської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області Пилипець М.М., у приміщенні ГУ ДФС у Чернівецькій області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних, що підлягають реєстрації в ЄРАН, за період з 01 квітня 2016 року по 01 листопада 2016 року - ФОП ОСОБА_4.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 30 березня 2017 року № 774/24-13-40-34/НОМЕР_1, яким встановлено, що ФОП ОСОБА_4 в період з 01 квітня 2016 року по 01 листопада 2016 року порушено терміни реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування, чим порушено вимоги пункту 231.6 статті 231 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI. Відповідальність передбачена пунктом 120-2.1 статті 120-2 ПК України №2755-VI від 02 грудня 2010 року зі змінами та доповненнями, сума фінансових санкцій складає - 65910,71 грн.
Вказаний акт перевірки направлено на адресу позивача супровідним листом (а.с. 15-22).
Не погоджуючись із висновками акту перевірки, позивач 10 квітня 2017 року подав до Головного управління ДФС у Чернівецькій області заперечення на акт перевірки, в яких просив здійснити відповідні коригування у розрахунках, оскільки для товарів, які він реалізує згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України, ставка становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій (а.с.23-26).
Незважаючи на подані заперечення, на підставі акта перевірки від 30 березня 2017 року №774/24-13-40-34/НОМЕР_1, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 24 травня 2017 року № 0002004000, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 65910,71 грн (а.с. 14).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 24 травня 2017 року № 0002004000 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції частково задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що позивачем частково доведено протиправність дій та рішень Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Положеннями підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті14 ПК України визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до підпунктів 212.1.12, 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів, особа, яка реалізує пальне.
Підпунктом 212.1.5. пункту 212.1. статті 212 ПК України встановлено, що особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законом відповідно до пункту 213.3 статті 213 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до пунктів 231.1, 231.2, 231.3 статті 231 ПК України (в редакції, що діяла на час виниклих правовідносин) платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Згідно з пунктами 231.4., 231.5 статті 231 ПК України право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Наказом Міністерства фінансів України № 14 від 23 січня 2015 року затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.
Наказом Міністерства фінансів України № 218 від 25 лютого 2016 року затверджено форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.
Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Стосовно посилань позивача на те, що у період з 04 квітня 2016 року по 11 квітня 2016 року технічно неможливо було здійснити реєстрацію акцизних накладних в ЄРАН, оскільки форма акцизної накладної, порядок складання та обов'язок щодо реєстрації вказаних акцизних накладних були визначені наказом Міністерства фінансів України № 218 від 25 лютого 2016 року, який набув чинності 12 квітня 2016 року, колегія суддів зазначає наступне.
27 лютого 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрі України від 24 лютого 2016 року № 113 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального".
01 березня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрі України від 24 лютого 2016 року № 114 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних", якою визначено механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (ЄРАН), надання даних, які містяться в Реєстрі (Порядок №114).
12 березня 2016 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання".
Судом першої інстанції вірно встановлено, що на виконання вищевказаних законодавчих актів, позивач, як зареєстрований платник акцизного податку, починаючи з 01 березня 2016 року складав та здійснював реєстрацію акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних, що підтверджується витягом/вибіркою з ЄРАН/СЕАРП (а.с.148).
Відповідно до пункту 111.1 статті 111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема, фінансова відповідальність.
Пунктом 111.2 статті 111 ПК України встановлено, що фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно Податкового кодексу України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
Згідно з пунктом 120-2.1 статті 120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 ПК України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів.
Пунктом 120-2.3 статті 120-2 ПК України визначено, що сума акцизного податку для цілей пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.
Згідно з інформацією Єдиного реєстру акцизних накладних, позивачем зареєстровано акцизні накладні з порушенням термінів реєстрації, що зафіксовано в акті перевірки від 30 березня 2017 року № 774/24-13-40-34/НОМЕР_1. Кількість днів на які було прострочено реєстрацію акцизних накладних відображено у акті камеральної перевірки, та складає від 31 до 60 календарних днів.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем порушено вимоги пункту 231.6 статті 231 ПК України, у зв'язку з чим Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області правомірно встановлено порушення - несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних та застосовано до ФОП ОСОБА_4 штрафні санкції відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду щодо протиправності податкового повідомлення-рішення № 00042004000 від 25 квітня 2017 року в частині визначення розміру штрафних (фінансових) санкцій, за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, виходячи з наступного.
Згідно з підпунктом 212.1.11. пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції, чинній до 01 січня 2017 року) реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це, зокрема, фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України, незалежно від форми розрахунків.
Розмір ставки акцизного податку, що у 2016 році справлявся з пального, був визначений положеннями підпунктами 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України, із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-УІІ від 24 грудня 2015 року.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-УІІ від 24 грудня 2015 року, для платників акцизного податку - суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію пального, адвалорну ставку акцизного податку змінено на специфічну ставку.
Згідно з підпунктом 215.3.10. пункту 215.3 статті 215 ПК України (в редакції, що діяла до 01 січня 2017 року) для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Отже, ПК України, на час спірних правовідносин, чітко встановлено розмежовані ставки акцизного податку, який справляється з пального, а саме: ставка акцизного податку для виробників/імпортерів та ставка акцизного податку для роздрібних реалізаторів.
Відповідно до витягу з ЄДРПОУ щодо ФОП ОСОБА_4 основним видом діяльності останнього є роздрібна торгівля пальним - код КВЕД 47.30.
Також з акцизних накладних та декларації акцизного податку вбачається, що позивач здійснював саме роздрібний продаж з автозаправної станції.
Отже, ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно з підпунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України (в редакції, чинній до 01 січня 2017 року) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро встановлюється для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, а відповідно і до діяльності позивача у період діяльності до 01 січня 2017 року.
Враховуючи наведене, розрахунок штрафних санкцій згідно акта камеральної перевірки є невірним, оскільки за період проведення перевірки ставка акцизного податку для товарів, реалізацію яких здійснював позивач становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф повинен був бути визначений виходячи з такої ставки, а не із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (підпункт 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15 С.
Таким чином, відповідач застосував законодавство для обрахунку ставки акцизного податку, яке на час спірних правовідносин не діяло.
У той же час, як зазначалось раніше, пунктом 120-2.3 статті 120 ПК України визначено, що сума акцизного податку для цілей пунктів 120-2.1 і 120-2.2 цієї статті визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області форми "ПС" від 24 травня 2017 року № 0002004000 в різниці (65910,71 грн - 22783,41 грн) становить 43127,30 грн є завищеним на вказану суму штрафних санкцій та суперечить чинному законодавству України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 лютого 2018 року.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.