Справа № 802/1366/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Вільчинський О.В.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
30 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Драчук Т. О. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представник відповідача: Олійник Н.М.,
представників третіх осіб: Шевчук В.В., Літвін С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницький міський комісаріат, Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною,
в серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Вінницький міський комісаріат, Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представники відповідача та третіх осіб доводи апеляційної скарги підтримали в повному обсязі та за обставин викладених в ній просили суд задовольнити її, а постанову суду першої інстанції - скасувати.
Позивач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь позивача в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що 13.12.2016 під час проходження військової служби у зоні проведення АТО внаслідок наскрізного вогнепального кульового поранення тулубу загинув чоловік позивача військовослужбовець ОСОБА_2 .
21.03.2017 ОСОБА_1 та інші члени родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 звернулися із заявами до ІНФОРМАЦІЯ_1 (через Вінницький об'єднаний міський комісаріат), в якій просили вирішити питання про призначення одноразової грошової допомоги. До заяв були додані також ксерокопії паспортів, свідоцтв про народження, ідентифікаційних кодів, свідоцтва про шлюб, довідки з місця проживання, довідки про склад сім'ї, свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , витягів з наказу командира ВС А2656 від 19.12.2016 № 38-рс та № 276, обвинувальний акт військової прокуратури сил АТО та копія витягу з кримінального провадження.
Листом від 22.03.2017 за № 137 Вінницький об'єднаний міський комісаріат повідомив позивача та батьків загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , що подані ними заяви від 21.03.2017 на виплату одноразової допомоги надіслані у Вінницький обласний військовий комісаріат.
Поряд із цим, листом від 21.03.2017 за № 131 Вінницький об'єднаний міський комісаріат звернувся до командира ВЧ польової пошти НОМЕР_1 , в якому просив терміново надіслати завірені копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (акт розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира ВЧ або Військової прокуратури правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів).
Листом від 24.03.2017 за № 12/1018 ІНФОРМАЦІЯ_2 повернув ІНФОРМАЦІЯ_3 на доопрацювання документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця ОСОБА_3 у зв'язку з відсутністю документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
Листом від 29.03.2017 за № 144 Вінницький об'єднаний міський військовий комісаріат повідомив позивача про повернення документів на доопрацювання, направивши лист від ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.03.2017 за № 12/1018.
15.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до Вінницького обласного військового комісаріату із проханням невідкладного вжиття заходів оформлення та подання за належністю документів для отримання одноразової допомоги у зв'язку зі смертю загиблого чоловіка та вжиттям заходів щодо встановлення причин та умов, які сприяли порушенню її прав.
На вказане звернення Вінницький обласний військовий комісаріат листом від 23.05.2017 повідомив, що документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 розглянуті та відправлені на доопрацювання до Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату з вимогою посприяти у витребуванні з військової частини, у якій проходив службу загиблий, документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
Також у листі зазначено, що після отримання вказаного доказу документи будуть негайно надіслані до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для подальшого розгляду.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення та неподання у визначений законодавством строк до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів на одержання позивачем грошової допомоги, позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.41 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно ч. 1 ст. 16-3 Закону № 2011 у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону (загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві), право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Згідно з ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
Відповідно до п. 3 Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з п. 5 Порядку 5 № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Пунктом 10 Порядку № 975 визначено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Відповідно до п.п. 12, 13 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Крім того, розділом 4 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530) встановлено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб (п. 4.6).
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні (п. 4.8).
Отже, на обласні військові комісаріати покладено обов'язок з оформлення документів на одержання одноразової грошової допомоги та подання вказаних документів у Департамент фінансів Міністерства оборони України. При цьому встановлений строк 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів для їх подання розпорядникові бюджетних коштів.
З заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (через Вінницький об'єднаний міський комісаріат) для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 звернулася 21.03.2017.
Однак, документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 були направлені відповідачем на доопрацювання до Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату у зв'язку з відсутністю документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, а саме витягу з протоколу засідання ВЛК та акта службового розслідування.
Під час судового засідання було встановлено, що Витяг з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центрального регіону від 24.07.2017 р. надійшов на адресу Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату 27.07.2017 р. за вх. № 2250.
21.08.2017 р. Вінницький об'єднаний міський військовий комісаріат зазначений документ разом із повторною заявою та іншими документами направив на адресу Вінницького обласного військового комісаріату.
22.08.2017 р. ІНФОРМАЦІЯ_4 були направлені вищезазначені документи до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_4 в установлений Порядком № 975 та Положенням № 530 термін подано всі необхідні документи розпорядникові бюджетних коштів.
Натомість, суд першої інстанції не дав належної оцінки протиправної бездіяльності Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату та не залучив його в якості належного відповідача.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції не дослідив всіх вищенаведених обставин та необґрунтовано визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неоформлення та неподання у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів на одержання грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_1 та членами сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити повністю.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 лютого 2018 року.
Головуючий Курко О. П.
Судді Драчук Т. О. Совгира Д. І.