Справа № 822/3041/17
Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
30 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
представника позивача: Пятковського А.М.,
представника відповідача: Мастра П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року (повний текст якої складено в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області до публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" про зупинення видаткових операцій на рахунках шляхом накладення арешту на кошти та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" про зупинення видаткових операцій на рахунках шляхом накладення арешту на кошти та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги публічне акціонерне товариство "Хмельницький цукровий завод" зазначило, що згідно бухгалтерського обліку боржника ПАТ «Хмельницький цукровий завод» заборгованість по податкам складає 3 662 516,28 грн.. який складається з земельного податку - 3 661 918,95 грн., податку на додану вартість - 597,33 грн. Заборгованість обґрунтована та визнана ПАТ «Хмельницький цукровий завод» в повному обсязі та включена до реєстру кредиторів у третю чергу. Станом на теперішній час, кредиторські вимоги ДПТ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області визнані в повному обсязі у сумі 4 980 384,28 грн. та відповідно до вимог ст.. 112 ЦК України включені для подальшого погашення до реєстру вимог кредиторів у третю чергу в ліквідаційній процедурі ПАТ «Хмельницький цукровий завод».
Відповідно до ч. 1 ст. 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи, у третю чергу, зокрема, задовольняються вимоги кредиторів щодо податків, зборів (обов'язкових платежів).
Крім того, зупинення видаткових операцій на рахунках ПАТ «Хмельницький цукровий завод», шляхом накладення арешту на кошти, що знаходяться в установах банку, на яких акумулюються кошти підприємства, що ліквідується, призводить до порушення порядку черговості задоволення вимог кредиторів, встановленої ст. 112 ЦК України, що в свою чергу порушує приписи ст. 97 ПК України та діючого законодавства України.
На апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" надійшов 30.01.2018 року відзив позивача на електрону адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду. У поданому відзиві позивач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Також позивачем зазначено, що у відповідача наявний податковий борг в розмірі 3526210,47 грн. У відповідності до ст. 91 Податкового кодексу України та на підставі Положення про проведення перевірок стану збереження майна платників податків, яке перебуває в податковій заставі, затверджене наказом Міністерства фінансів України №584 від 16 червня 2017 року, 05 вересня 2017 року, згідно подання начальника відділу стягнення та роботи з безхазяйним майном території обслуговування ДПІ у м. Хмельницькому управління погашення боргу складено повідомлення про перевірку стану збереження майна ПАТ "Хмельницький цукровий завод" (00373400, вул. Заводська, 59, м. Хмельницький), що перебуває у податковій заставі, та призначено перевірку на 18 вересня 2017 року.
З метою погодження дати перевірки збереження майна боржника - відповідача, 10 жовтня 2017 року податковий керуючий неодноразово намагалась додзвонитися по мобільному телефону, однак, узгодити час перевірки не вдалося за можливе, оскільки ліквідатор Яра Н.М. на зв'язок не виходила. Для здійснення перевірки стану збереження майна, що перебуває у податковій заставі, 13 жовтня 2017 року податковим керуючим здійснено вихід на адресу ПАТ "Хмельницький цукровий завод" м. Хмельницький, вул. Заводська, 59. Проте, ворота підприємства та прохідна були зачинені, охорона та посадові особи відсутні.
Відповідач належним чином повідомлений про час проведення перевірки стану збереження майна, що перебуває в податковій заставі. Податковим керуючим, у відповідності до норм чинного законодавства України , складено акт про перешкоджання платником податків ПАТ "Хмельницький цукровий завод" виконанню повноважень податковим керуючим.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року - без змін.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 28 грудня 2015 року відповідач знаходиться в стані припинення, за рішенням засновників. Водночас, за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 3526210,47 грн.
Відповідно до пп.14.1.175. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З метою погашення податкового боргу позивачем було надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" №2 від 09 січня 2013 року, яка отримана 16 січня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В силу пп.16.1.9 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
За п.97.2 ст.97 Кодексу, у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Згідно п.п.97.4.1. п.97.4 ст.97 ПК України, стосовно платника податків, який ліквідується, особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
Відповідно до п.91.4 ст.91 ПК України, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З огляду на наявність чинної податкової застави, як засобу забезпечення виконання зобов'язання перед податковим органом, що підтверджується: витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №47600910 від 07.08.2015 року, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року № 822/1958/16, податковим керуючим 13 жовтня 2017 року складено акт №2/25 про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого, а саме - навмисного перешкоджання податковому керуючому здійснити перевірку стану збереження майна.
Зазначена заборгованість підтверджується корінцем врученої податкової вимоги форми "Ю" №2 від 09 січня 2013 року, довідкою про суми податкового боргу та матеріалами справи.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про те, що суб'єкт владних повноважень діяв в межах закону і повноважень, адже факти наявності податкового боргу у відповідача, перешкоджання виконанню повноважень податковому керуючому підтверджені доказами, а тому адміністративний позов є обґрунтований.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 лютого 2018 року.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Курко О. П. Полотнянко Ю.П.