31 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 879/1/18
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Старостіна В.В., суддів Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. розглянувши матеріали адміністративного позову Державного підприємства "Хлібна база № 85" Державного Агентства резерву України до Міжрайонного відділу Державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови відділу державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про накладення штрафу від 08.12.2017 року,
Державного підприємства "Хлібна база № 85" Державного Агентства резерву України подано до Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративний позов до Міжрайонного відділу Державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області, в якому просить скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про накладення штрафу від 08.12.2017 року.
Розглянувши матеріали за позовом Державного підприємства "Хлібна база № 85" Державного Агентства резерву України, суд прийшов до висновку про те, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, виходячи з наступного.
Приписами статті 22 КАС України визначена інстанційна юрисдикція адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КАС України, місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 22 КАС України, апеляційним адміністративним судам як судам першої інстанції підсудні справи за позовами про примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені.
Частиною 1 статті 23 КАС України встановлено, що апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
На підставі ч. 2 ст. 23 КАС України, у випадках, визначених цим Кодексом, Верховний Суд переглядає в апеляційному порядку як суд апеляційної інстанції судові рішення апеляційного адміністративного суду.
З аналізу наведених приписів статтей 22, 23 КАС України слідує, що апеляційні адміністративні суди є судами другої інстанції та до їх повноважень відноситься перегляд судових рішень місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції.
Отже, нормами КАС України не передбачено повноважень апеляційного адміністративного суду вирішувати заявлені позивачем вимоги за правилами суду першої інстанції, а тому розгляд вказаного позову не відноситься до повноважень Харківського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що вказаний адміністративний позов не підсудний Харківському апеляційному адміністративному суду, то адміністративний позов, відповідно до приписів ст. 29, ч. 5 ст. 171 КАC України, підлягає передачі до Харківського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 22, 23, 29, ч. 5 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Адміністративний позов Державного підприємства "Хлібна база № 85" Державного Агентства резерву України до Міжрайонного відділу Державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови відділу державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та місту Ізюм Головного територіального управління юстиції у Харківській області про накладення штрафу від 08.12.2017 року - передати за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)В.В. Старостін
Судді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц С.С. Резнікова