01 лютого 2018 р.м. ОдесаСправа № 766/6865/17
Категорія: 5.6 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Бітова А.І.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Виконавчого комітету Херсонської міської ради на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 9 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування пункту рішення,-
Приватне акціонерне товариство «Херсонська теплоелектроцентраль» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати нечинним та скасувати п. 2.2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 28.10.2016 року, в частині надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_2 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.
В обґрунтування позову зазначено, що рішення комісії про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення є необґрунтованим та неправомірним, зокрема у зв'язку із відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками приміщень у житловому будинку, або технічною неможливістю такого відключення. Зазначені обставини свідчать про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та скасування оскаржуваного пункту протоколу Комісії.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 9 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправним та скасував пункт 2.2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 28.10.2016 року в частині надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у кв. АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_2 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.
В апеляційній скарзі Виконавчий комітет Херсонської міської ради, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що законами України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про теплопостачання» споживачу надано право відмовитися від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Звернення ОСОБА_2 було оформлено у встановленому законодавством порядку, а надання до Комісії рішення про відключення будинку від систем централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, не вимагається.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання вони не з'явились, поважність своєї неявки суду не повідомили, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» створене Міністерством палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 року №210 «Про корпоратизацію підприємств».
Метою діяльності Товариства є виробництво та постачання електричної та теплової енергії. Відповідно до статуту позивача, останній надає фізичним та юридичним особам м. Херсона наступні послуги: постачання теплової енергії, підігрів води.
Виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення №212 від 19.08.2014 року «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення».
28.10.2016 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в кв. АДРЕСА_1, а також зобов'язано ОСОБА_2 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи.
Вказане рішення оформлене витягом з протоколу від 28.10.2016 року.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про порушення виконкомом Херсонської міської ради при його прийнятті вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, яким не передбачено можливості відключення окремих квартир житлового будинку.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції вважає правильними, з огляду на наступне.
Статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право, зокрема: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг; на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством; на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 6 ст. 26 наведеного Закону у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право, серед іншого, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до п.п. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Аналіз наведених норм показав, що чинним законодавством передбачено право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п.26 Правил №630).
На виконання вимог п.25 Правил №630 Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (п.1.1 Порядку).
Відповідно до п.2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно п.2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Таким чином, Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, регулює процедуру розгляду заяв про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише будинків в цілому.
Водночас, порядок та процедура відключення окремих квартир від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ним не встановлені.
Крім того, у випадку, коли заявником є власник окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву про відключення від мереж ЦО і ГВП до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, за наслідком чого приймається рішення про відмову у розгляді такої заяви, про що в десятиденний строк повідомляється заявник.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1, тобто власником окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку.
При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на відключення між мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення було відсутнє рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку АДРЕСА_1.
При цьому, відповідно до п.п.2.2.2 Порядку №4 підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення відповідача про надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення є неправомірним та підлягає скасуванню.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що надання до Комісії рішення про відключення будинку від систем централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, не вимагається Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженим рішенням виконкому Херсонської міської ради від 28.10.2016 року. Пунктом 1.3 вказаного Порядку об'єктом відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання визначено, серед іншого, квартиру.
Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки положення Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконкому Херсонської міської ради від 28.10.2016 року, не відповідають вимогам Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, саме який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах відповідно до п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції із дослідженням обставин справи та наданням належної оцінки обставинам справи, зроблено правильний висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не встановлено.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Херсонської міської ради - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 9 листопада 2017 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Дата прийняття постанови: 01.02.2018 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
А.І. Бітов