29 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 534/1344/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Калитки О. М.
суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
за участю представника відповідача Ващенко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 11.12.2017, суддя Крикливий В.В., вул. Гірників, 17, м. Комсомольськ, Полтавська, 39,9800, повний текст складено 11.12.17 по справі № 534/1344/17
за позовом ОСОБА_3
до Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок субсидії,
Позивач, ОСОБА_3, звернулася до Комсомольського міського суду Полтавської області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, в якому просила суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення обчислення та нарахування позивачу житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за квітень 2017 року. Одночасно позивач прохає зобов'язати УСЗН здійснити перерахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за квітень 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що їй було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року. Проте, у зв'язку із закінченням опалювального сезону, за квітень місяць субсидія призначена не була, про що позивачу не повідомлялось.
Постановою Комсомольського міського суду Полтавської області від 11.12.2017 року у справі № 534/1344/17 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок субсидії.
Позивач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, вказував, що Дмитрівською сільською радою не приймалося рішення про зміну терміну закінчення опалювального сезону, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав, що рішення суду першої інстанції є законним та прийнятим на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, а апеляційна скарга є безпідставною та необґрунтованою.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, за повідомленням Управління соціального захисту населення, адресованого на ім'я позивача, у травні 2016 року позивачу ОСОБА_3 була призначення субсидія, при визначенні якої з 01.10.2016 року були взяті доходи за 2015 рік. Розмір субсидії у березні 2017 року склав - 2693,21 грн., а у квітні 2017 року - 226,57 грн. На підставі розпорядження про завершення опалювального сезону з 03.04.2017 року, управлінням були виконані перерахунки раніше призначених сум субсидій з урахуванням двох календарних днів з послуги газопостачання, яке використовувалось для опалення індивідуальних будинків (а.с.6,7).
Згідно із повідомленням про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги (а.с.34), рішенням від 23.10.2015 року ОСОБА_3 призначено житлову субсидію на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року (а.с.34).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що органом соціального захисту правомірно було здійснено перерахунок субсидії з урахуванням двох календарних днів квітня.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
У відповідності до п.3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №848 від 21.10.1995 року, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно з п.14 Положення (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється, зокрема, у разі встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом.
Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09.12.1999 року, яка втратила чинність 16.07.2016 року, субсидія на оплату природного газу в разі використання його для опалення житла в минулому надається в опалювальний період, який становить з 01 жовтня по 30 квітня.
Згідно з роз'ясненнями, наданими Міністерством соціальної політики України (лист №15185/о/14-16/5 від 17.10.2016 року), у зв'язку із втратою чинності Постанови КМУ №2246, розрахунок субсидії у місяцях початку та закінчення опалювального періоду необхідно здійснювати з урахуванням дати його початку та закінчення, що встановлюється рішенням виконавчого органу. Зазначена норма застосовується як до централізованого теплопостачання так і до індивідуального опалення (газового та електричного).
Рішенням виконавчого комітету Полтавської обласної ради народних депутатів №547від 27.12.1985 року, Дмитрівська сільська рада Кременчуцького району передана у підпорядкування Комсомольській міській раді народних депутатів.
Постановою Верховної ради України від 19 травня 2016 року місто Комсомольськ перейменовано на місто Горішні Плавні.
Отже, починаючи з 27.12.1985 року Дмитрівська сільська рада перебуває у адміністративному підпорядкуванні міста Комсомольська, наразі міста Горішні Плавні.
За розпорядженням міського голови Горішньоплавнівської міської ради №134-р від 29.03.2017 року, із змінами внесеними розпорядженням №138-р від 03.04.2017 року (а.с.18), у зв'язку із встановленням на території міста Горішні Плавні стабільної середньодобової температури більш ніж +8 оС, опалювальний сезон 2016-2017 років, в тому числі й у будинках з індивідуальним газовим опаленням, завершується о 00 годині 03 квітня 2017 року.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, на виконання вказаного розпорядження відповідачем були виконані перерахунки раніше призначених сум субсидій з урахуванням двох календарних днів квітня за послуги газопостачання, яке використовувалось для опалення індивідуальних будинків, у тому числі і мешканців Дмитрівської сільської ради.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Комсомольського міського суду Полтавської області від 11.12.2017 року у справі № 534/1344/17 відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для її скасування відсутні.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 11.12.2017 по справі №534/1344/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)О.М. Калитка
Судді(підпис) (підпис) З.О. Кононенко В.А. Калиновський
Повний текст постанови складено 02.02.2018.