29 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12401/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Обрізка І.М., Онишкевича Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 13 листопада 2017 року, ухвалену головуючим суддею Шрамко Р.Т. у м Стрию, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради (надалі - УПСЗН Стрийської міської ради) про зобов'язання відповідача здійснити в автоматичному режимі без звернення одинокої матері перерахунок одержуваної нею з 2003 року допомоги на дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, для чого, з урахуванням внесених з 01.01.2016 року змін до ст.18-3 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» провести розрахунок нового розміру допомоги та прийняти рішення щодо надання допомоги в новому розмірі, яке оформити протоколом та затвердити підписом начальника управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради або іншої особи, якій надано таке право, датою та печаткою на протоколі.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 13 листопада 2017 року відмовлено в задоволенні позову.
ОСОБА_1 оскаржила постанову суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції обставини, що мають значення для справи, з'ясовані неповно, висновки суду не відповідають встановленим обставинам справи та порушені норми матеріального права. Просить скасувати постанову і прийняти нову, якою задовольнити позов.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми не передбачає обов'язкового звернення із заявою та комплектом документів про призначення такої допомоги кожного разу, коли змінюється її розмір у зв'язку із змінами законодавства. Покликається на п.7.3 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, в якому зазначено, що у разі, якщо розмір допомоги підлягає перегляду внаслідок зміни розміру прожиткового мінімуму, рівня забезпечення прожиткового мінімуму, розміру пенсій та соціальних виплат, зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги тощо, перерахунок розміру соціальної допомоги проводиться в автоматичному режимі без звернення громадян.
В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги здійснити за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з 01.03.2003 року як одержувач допомоги одинокій матері у гарантованому розмірі (без врахування доходу сім'ї), який підвищено до 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідної вікової категорії на дочку - ОСОБА_2 З урахуванням внесених змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 01.01.2016 року допомога позивачу в мінімальному розмірі припинена.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що чинним законодавством, зокрема, п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, за заявою отримувача допомоги може бути перерахований розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї з місяця подання отримувачем допомоги такої заяви до закінчення строку призначення допомоги. Оскільки ОСОБА_1 не зверталася до УПСЗН Стрийської міської ради про здійснення перерахунку допомоги, то підстав для здійснення такого перерахунку немає.
Апеляційний суд повністю погоджується з такими висновками суду першої інстанції і надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Згідно ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Покликання апелянта на те, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми не передбачає обов'язкового звернення із заявою та комплектом документів про призначення такої допомоги до уваги апеляційним судом не береться, оскільки враховуючи зазначені зміни , зокрема, до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога одиноким матерям в мінімальному розмірі з 01.01.2016 року припинена. Громадянам, які отримували допомогу на дітей одиноким матерям у 2015 році і період виплати припадає на 2016 рік, виплата допомоги з врахуванням підвищеного розміру проводилась до закінчення періоду виплати допомоги без їх звернення до управління соціального захисту населення. Особам, які отримували допомогу у гарантованому розмірі - 30% прожиткового мінімуму (без врахування доходу сім'ї), надано право на отримання зазначеної допомоги з січня 2016 року за умови звернення до органу соціального захисту населення у період з січня по березень 2016 року.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України №345 від 19.09.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972, затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (із внесеними змінами згідно наказу Міністерства соціальної політики №898 від 07.09.2015 року), пунктом7.1 якої передбачено, що перерахунок розміру допомоги проводиться у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами з питань надання конкретного виду допомоги, у тому числі, згідно із заявою отримувача.
Відповідно до абз.6 п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми з змінами внесеними згідно з Постановою КМ №1026 від 30.09.2009 pоку, за заявою отримувача допомоги може бути перерахований розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, з місяця подання отримувачем допомоги такої заяви до закінчення строку призначення допомоги.
Пунктом 7.3 Інструкції передбачено перерахунок розміру соціальної допомоги в автоматичному режимі без звернення громадян у разі, якщо розмір допомоги підлягає перегляду внаслідок: зміни розміру прожиткового мінімуму, рівня забезпечення прожиткового мінімуму, розміру пенсій та соціальних виплат, зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги тощо.
В автоматичному режимі відповідачем проводились перерахунки розміру отримуваної позивачем допомоги одинокій матері за наявності таких правових підстав: продовження терміну виплати допомоги до виповнення дитині 18 років, встановлення мінімального розміру допомоги одиноким матерям на рівні 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та внаслідок зміни розмірів прожиткового мінімуму.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_1 у 2016 році не зверталась до відповідача із заявою та комплектом документів щодо призначення їй допомоги відповідно до п. 35 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, відтак висновок суду першої інстанції про те, що підстав для нарахування та виплати такої допомоги немає відповідає закону, є обгрунтованим.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 13 листопада 2017 року у справі № 456/1774/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
Т. В. Онишкевич
Повне судове рішення складене 02.02.2018 року