01 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12021/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Коваля Р.Й., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Гром І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року з питань заміни сторони виконавчого провадження (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_1, м. Львів) у справі №2а-9786/12/1370 за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
03 листопада 2017 року Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просило замінити стягувача Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області на Стрийську ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року у задоволенні заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 2а-9786/12/1370, виданого 11.03.2013 Львівським окружним адміністративним судом, з Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на Стрийську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Львівській області - відмовлено повністю.
Ухвалу в апеляційному порядку оскаржило Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, вважає її незаконною та необґрунтованою, просить ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою замінити стягувача Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області на Стрийську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Львівській області. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що функції, обов'язки і завдання щодо адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів України, а боржника платника єдиного соціального внеску фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 передано на облік до Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-9786/12/1370 задоволено позов повністю, яким стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (адреса: 82400, Львівська обл.., м. Стрий, вул. Обаля, 23/4; Код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області 14822 грн. 12 коп. (чотирнадцять тисяч вісімсот двадцять дві грн.. 12 коп.) заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Постановою державного виконавця відділу ДВС Стрийського міськрайонного управління юстиції від 13 березня 2013 року відкрито виконавче провадження ВП № 36949435 з примусового виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-9786/12/1370. Сума заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за даним виконавчим листом складає 14822,14 грн.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 того ж Закону органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
В силу ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи, заходи адміністрування органами доходів і зборів» здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи". Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Колегія суддів зазначає, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» набрав чинності 11 серпня 2013 року.
Відповідно до пп. 14.1.1-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом".
Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» передбачено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Беручи до уваги вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності вищевказаним Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Тобто, Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області є органом, який відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» закінчує процедуру по стягненню сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що підстав для заміни сторони виконавчого провадження немає, оскільки у Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи, тому воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 2а-9786/2012, виданого 13 березня 2013 року Львівським окружним адміністративним судом.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції постановив ухвалу з додержанням норм процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229 ч.4, 243,308, 310, 312, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року з питань заміни сторони виконавчого провадження у справі №2а-9786/12/1370 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у випадку відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5
Повний текст постанови складений 01 лютого 2018 року.