Справа № 707/1685/17 Суддя першої інстанції: Смоляр О.А.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
01 лютого 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Волощук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 229 КАС України, в залі суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області на постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, -
ОСОБА_2 звернувся до Черкаського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію. Свої вимоги обгрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог законодавства не проведено перерахунок належної йому пенсії.
Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2017 року задоволено адміністративний позов частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 після отримання довідки № 2303008617 від 02.06.2017 року про розмір грошового забезпечення, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.06.2017 року № 2303008617 за період часу з 01 січня 2016 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свої вимоги обгрунтовує тим, що, на його думку, суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки учасники справи у судове засідання не з'явились.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
02.06.2017 року УМВС України в Черкаській області відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 сформувало довідку № 2303008620 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за нормами чинними на 01.01.2016 року, відповідно до якої остання займана позивачем посада в органах внутрішніх справ прирівняна до посади старшого інспектора управління ГУНП з розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії (посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років, премія) в сумі 6879,44грн.
Зазначена довідка надійшла до ГУ ПФУ в Черкаській області 07.06.2017 року, але перерахунок розміру пенсії позивача не був здійснений.
13.07.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області з вимогою, в якій просив невідкладно перерахувати та виплатити йому пенсію у зв'язку із зміною грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які прирівнюються до поліцейських.
Листом від 25.07.2017 року ГУ ПФУ в Черкаській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи даний адміністративний позов частково суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню частково.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
Між сторонами існує спір, щодо порядку здійснення перерахунку розміру пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, який регулюється положеннями Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною третьою статті 63 Закону (в редакції, яка діяла до 01.01.2017 року) було передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З 07.11.2015 року набрав чинності Закону України від 02.07.2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію».
Статтею 102 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23.12.2015 року було прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ та Закону №580-VIII. Даний закон набрав чинності 29.12.2015 року.
Внаслідок таких змін ст. 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з абзацом 2 п. 15розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII(із змінами внесеними Законом №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015 року.
Таким чином, у зв'язку із затвердженням нових розмірів грошового забезпечення поліцейських, які набрали чинності з 02.12.2015 року, то особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», набули право на перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, положення якого за своїм змістом узгоджуються з Порядком № 45, доповнюючи один одного.
Аналіз змісту зазначених нормативно-правових актів свідчить, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 63 цього Закону відповідним управлінням ПФУ протягом десяти днів після отримання від управління МВС України відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ від 17.02.2017 року № 138, яким затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. Даний наказ МВС набрав чинності 24.03.2017 року.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Черкаській області 07.06.2017 року отримало від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а отже зобов'язано було протягом десяти днів здійснити перерахунок пенсії, але не здійснило цього через відсутність виділених коштів з Державного бюджету.
Таким чином, відповідач фактично не заперечує проти наявності у позивача права на перерахунок та виплату перерахованої пенсії, однак вказує на відсутність належного фінансового забезпечення, як підставу, яка виправдовує його бездіяльність.
Проте, варто звернути увагу, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів - пенсії, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Таким чином, посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на підставу невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплаті пенсії суд не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії».
Посилання відповідача на правову позицію, викладену в постанову Верховного Суду України від 24.03.2015 року по справі № 21-66а15 є помилковим, оскільки предметом судового розгляду в межах такої справи були питання оцінки поважності причин невиконання управлінням Пенсійного фонду України судового рішення в частині виплати грошових коштів, а не здійснення перерахунку розміру пенсії та її виплати у випадках дії прямої законодавчої норми імперативного характеру.
Таким чином, враховуючи викладені обставини ГУ ПФУ в Черкаській області допустилося протиправної бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що вимоги позивача про покладання на відповідача зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є правомірними.
Стосовно періоду здійснення перерахунку, то суд зауважує, що за змістом положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Беручи до уваги, що позивач набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення з 01.01.2016 року і затримка із здійснення перерахунку виникла не з вини позивача, а внаслідок дій ГУ ПФУ в Черкаській області та УМВС України в Черкаські області, то позовні вимоги в частині визначення початкової дати перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є правомірними і підлягають задоволенню.
При цьому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача проводити перерахунок без обмеження граничним строком, оскільки це суперечить принципам здійснення судочинства.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що даний позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно з'ясовано обставини в адміністративній справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального при дотриманні норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглянувши доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення, а постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська
Повний текст складено 02.02.2018 року.