25 січня 2018 рокусправа № 804/5875/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Бишевської Н.А.
судді: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Трахт К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2017 (суддя Голобутовський Роман Зіновійович)
у справі № 804/5875/17
за адміністративним позовом ОСОБА_2
до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області
про скасування податкового повідомлення-рішення
"13" вересня 2017 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області в якому просила визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Ф» № 44518-13 від 19.07.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що транспортний податок не повинен нараховуватись, оскільки ринкова вартість транспортного засобу є меншою ніж визначена в п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України, отже відсутній об'єкт оподаткування, а тому на позивача не може бути покладено обов'язок сплачувати транспортний податок.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 р. у справі № 804/5875/17 адміністративний позов ОСОБА_2 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Судом встановлено, що позивач є власником транспортного засобу 2014 року випуску, з об'ємом двигуна 2967 куб.см. Податковим органом винесено рішення про податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік. Дослідивши обставини винесення спірного податкового повідомлення-рішення суд дійшов висновку, що контролюючим органом не надано доказів які свідчать про вірний розрахунок вартості транспортного засобу, з врахуванням зносу, а отже не доведено, що даний транспортний засіб є об'єктом оподаткування, відповідно до вимог закону.
Наведене обумовило винесення рішення про задоволення позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду, Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 р. у справі № 804/5875/17, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що нарахування податку здійснено контролюючим органом у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки вартість транспортного засобу здійснено відповідно до методики розрахунку середньої ринкової вартості транспортного засобу.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, у власності ОСОБА_2 перебуває легковий автомобіль Porshe Cayenne, 2014 року випуску, об'ємом двигуна 2967 куб. см.
19.07.2016 року Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 44518-13, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» на суму 25000 грн. за 2016 рік.
Не погодившись з винесеним рішенням, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач є власником транспортного засобу, який не є об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до пп. 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, а тому, визначення позивачу суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за податковий період 2016 року у розмірі 25000,00 грн. не відповідає положенням Податкового кодексу України, у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується з огляду на наступне.
01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок - транспортний податок.
Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
24 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності 01.01.2016, та яким внесено зміни, серед іншого, до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України.
Пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України (в редакції Закону №909) визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Згідно із пп.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік.
Законом України про Державний бюджет України на 2016 рік встановлено у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1378 гривень.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. (750 х 1378,00) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
Відповідно до п. 267.4 ст. 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66; затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів.
Згідно п. 2 зазначеної методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Пунктом 14 даної методики встановлено, що Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
У той же час, відповідач в обґрунтування правомірності нарахування позивачу транспортного податку не надав суду розрахунок вартості транспортного засобу, та не спростував належними доказами розрахунки, що були здійснені позивачем на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Проте, як встановлено судом першої інстанції, згідно Розрахунку вартості транспортного засобу від 12.09.2017 об 18:33 марка автомобіля - Porshe, модель - Cayenne, 3,0 дизель, 2014 року випуску середньоринкова вартість складає 988491,38 грн. (офіційний веб-сайт Мінекономіки), яка є меншою 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року, тобто, менше 1 033 500 грн.
Таким чином, приймаючи 19.07.2016 року податкове повідомлення рішення №44518-13, відповідач діяв всупереч чинного законодавства, яким регулюються спірні правовідносини, та без використання визначених законом повноважень при розрахунку вартості транспортного засобу задля нарахування позивачу транспортного податку, що призвело до прийняття протиправного рішення, яке є предметом оскарження у цій справі.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що транспортний засіб позивача не є об'єктом оподаткування у розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.
Вказані висновки суду доводами апеляційної скарги не спростовуються, відповідачем не надано доказів, які б свідчили про те, що вартість транспортного засобу позивача становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 р. у справі № 804/5875/17 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 р. у справі № 804/5875/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.
Повну постанову складено 25 січня 2018 року.
Головуючий суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко