18 січня 2018 рокусправа № П/811/1824/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Бишевської Н.А.
судді: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № П/811/1824/16
за позовом ОСОБА_2
до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
"20" грудня 2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №1524-17 від 11.06.2015 року, яким ОСОБА_2 визначено зобов'язання зі сплати транспортного податку в розмірі 25 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що винесене податкове повідомлення-рішення відповідача є протиправним, оскільки застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України з урахуванням внесених Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" змін, можливо не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № П/811/1824/16 адміністративний позов ОСОБА_2 до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що оскільки транспортний податок є місцевим податком, і в м. Кіровограді установлений рішенням міської ради в 2015 році, то відповідно застосування даного податку можливо лише в 2016 році.
Не погодившись з постановою суду, Кропивницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № П/811/1824/16, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що податковим органом під час формування та надсилання спірного податкового повідомлення-рішення дотримано всіх необхідних вимог чинного законодавства. Скаржник вказує на те, що судом не вірно трактовано норми податкового законодавства, оскільки суд посилається на те, що зміни до податків та зборів вносяться не пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в той час як в даному випадку відсутня будь-яка зміна податку, а мало місце запровадження нового виду податку.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_2 належить на праві власності транспортний засіб - автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200 (VIN НОМЕР_2), державний реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску 2014, перша реєстрація транспортного засобу здійснена у період з 04.09.2014 року по 25.09.2015 року за адресою АДРЕСА_1
11 червня 2015 року Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області, на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, пп. 267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення №1524-17, яким ОСОБА_2 визначено зобов'язання зі сплати транспортного податку в розмірі 25 000,00 грн.
Не погоджуючись із винесенням контролюючим органом вказаного податкового повідомлення-рішення позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
На підставі аналізу норм податкового законодавства суд дійшов висновку, що правила стосовно визначення податкового зобов'язання стосовно транспортного податку в розмірі 25000,00 грн. за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб.см., встановлені ст.267 Податкового кодексу України (з урахуванням приписів п.п.12.3.4 п.12.3 ст.12 та п.п.4.1.9 п.4.1 ст.4 цього Кодексу) не можуть застосовуватися раніше 2016 року. Наведене обумовило прийняття рішення про задоволення позовних вимог та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Дослідивши обставини справи, колегія суддів не може погодитись з висновкам суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
За приписами статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірі і в порядку, встановленими законом.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року внесено зміни до ст. 267 ПК України.
Відповідно до вимог ст. 267 ПК України з урахуванням змін, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (пп. 267.2.1 ПК України). Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування (п.267.4 ПК України). Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 267.5.1 ПК України).
Таким чином, відповідно до вимог пп. 267.2.1 ПК України, автомобіль позивача є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Щодо доводів позивача, з якими погодився суд першої інстанції, про те що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, що податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Пунктом 4 Прикінцевих положеннь Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII зазначено, рекомендувати органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
В перехідних положенням Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII яким внесені зміни до Податкового кодексу України, щодо особливостей справляння транспортного податку, зазначені особливості в прийнятті рішення щодо встановлення місцевих податків, зокрема транспортного податку, на 2015. Як зазначено в пункті 4 Прикінцевих положень цього закону органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міськими радами) необхідно в місячний термін, тобто до 01.02.2015 року прийняти відповідні рішення.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 27.01.2015 р. №3944 «Про місцеві податки і збори» встановлено на території міста транспортний податок.
Згідно з п. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України, стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можу ть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Принцип стабільності застосовується лише у разі внесення змін до елементів податків та зборів, а не при прийнятті нових податків.
Законом України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» не вносились зміни до елементів податків та зборів, ним запроваджено новий вид податку «транспортний податок».
Отже, оскільки вказаний Закон набув чинності з 01.01.2015р. та ним не передбачено особливих умов сплати транспортного податку у 2015 році, то у спірному випадку базовим податковим періодом для сплати транспортного податку є 2015 рік.
Відповідно до п. 12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються ним Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до нього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Отже, питання справляння транспортного податку визначаються виключно Податковим кодексом України і не можуть ставитися у залежність від дії підзаконного нормативно - правового акту.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № П/811/1824/16 - задовольнити.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 р. у справі № П/811/1824/16 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.
Повну постанову складено 18 січня 2018 року.
Головуючий суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко