Справа №: 398/2872/17
провадження №: 2-а/398/23/18
Іменем України
"02" лютого 2018 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Коліуш Г.В., за участю секретаря судового засідання Замкової Ю.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Олександрії адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора роти № 2 батальйону № 3 Управління патрульної поліції у місті ОСОБА_2 патрульної поліції лейтенанта поліції ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття справи,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Відповідача з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними дiї iнспектора роти N2 бат. N 3 УПП в м. Одеса ДПП лейтенанта полiцiї ОСОБА_3 щодо винесення відносно позивача постанови про накладення адміністративного стягнення по справi про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР N 728078 вiд 03 серпня 2017 року;
- визнати протиправною та скасувати постанову інспектора роти N 2 бат. N 3 УПП в м. Одеса ДПП лейтенанта полiцiї ОСОБА_3 у справі про накладення адміністративного стягнення по справi про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР N 728078 від 03 серпня 2017 року та закрити справу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.08.2017 року о 22 год.12 хв. в Одеській області на 450 км. ОСОБА_4 - ОСОБА_2 позивач, керуючи транспортним засобом RENAULT Premium380.19, д.н.з. НОМЕР_1, 03.08.2017 року о 22 год 12 хв перевозив зерно півпричипом NOVATRAIL, д.н.з. НОМЕР_2, при зважуванні було виявлено навантаження на вісь 1208 кг при дозволеному 1100 кг, про що складено постанову серії БР N 728078 вiд 03 серпня 2017 року про порушення вимог п.22.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 132-1 КУпАП. Вважає постанову незаконною, оскільки в оскаржуваній постанові відсутня інформація про характер розміщення вантажу, розподіл навантаження по осях, постанова складена безпосередньо на місці зупинки автомобіля, протокол про адміністративне правопорушення не складався, відповідачем під час розгляду справи не забезпечено об'єктивне з'ясування обставин справи.
Ухвалою суду від 16.11.2017 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Управління патрульної поліції у м. Одесі Департамену патрульної поліції.
24.11.2017 року до суду надійшли заперечення третьої особи, відповідно до яких просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач діяв прравомірно, у повній відповідності до вимог дібчого законодавста, винесення постанови на місці вчинення адміністративного правопорушення та без складення протоколу відповідає вимогам КУпАП, в діях позивача є склад правопорушення, передбаченого ст.132-1 КУпАП, що підтверджується наданими доказами.
Ухвалою суду від 02.02.2017 року було відмовлено у задоволенні заяви представника третьої особи про заміну третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції.
Відповідно до наказу Національної поліції від 05.12.2017 року №1 «Про затвердження Змін до Структури територіальних органів поліції» у графі «ОСОБА_2 патрульної поліції» підпункту 1 пункту 27 позицію «територіальні (відокремлені) підрозділи» викладено в новій редакції та змінено назву та як територіальний підрозділ зазначено Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції. Отже третьої особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору є Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, місце і дату судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, про час, місце і дату судового засідання повідомлений належним чином, надала заяву про розгляд справи без участі позивача та представника позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, місце і дату судового засідання повідомлена належним чином, причини неявки не повідомив.
Представник третьої особи - Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції в судове засідання не з'явився, про час, місце і дату судового засідання повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідно до приписів ч.2 ст. 205 КАС України неявка учасників не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши докази по справі, судом встановлено наступне.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно з п. 1.9. Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Судом встановлено, що 03.08.2017 року відповідачем було винесено постанову серії БР №728078, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 132-1 КУпАП України, та накладене стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн 00 коп, за те, що ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом RENAULT Premium380.19, номерний знак НОМЕР_1, 08.08.2017 року о 22 год 12 хв перевозив зерно півпричипом NOVATRAIL, номерний знак НОМЕР_3, навантаження на одиночну вісь 12080 кг при дозволеному 11000кг, дозвіл відсутній, чим порушив вимоги п. 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Згідно з ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до ст. 132-1 КУпАП порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування встановлений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі Порядок №879).
Згідно п.п. 3, 15 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль
Відповідно до п. 5 Порядку № 1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп.пп. 4-8 п. 4 Порядку № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Відповідно до п.п. 16,18 вказаного Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
При цьому, відповідно до пп.2 п. 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
З матеріалів справи вбачається, що посадовою особою Укртрансбезпеки 03.08.2017 року складена довідка про результати здійснення гараритно-вагового контролю автомобіля НОМЕР_4, НОМЕР_5, за результатами вагового контролю навантаження на осі становить:1)7,04 т, 2)12,08 т, 3)7,14 т, 4)6,76 т, 5)6,66 т, повна масса транспортного засобу - 39,68 т, Також посадовою особою Укртрансбезпеки складений Акт серії ВН №0151670 про перевищення автомобілем НОМЕР_4, НОМЕР_5 нормативних вагових параметрів, а саме, осьового навантаження.
Відповідно до акту проведення перевірки додержаання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним траспортом №0156151 від 03.08.2017 року під час перевірки автомобіля було виявлено порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України «Про автомобільний траспорт» та нарахована плата за проїзд за перевищенняя навантаження на вісь відповідно до Постанови КМУ від 27.06.2007 року №879.
Щодо посилання позивача на порушення встановленого КУпАП порядку притягнення до адміністративної відповідальності, суд зазначає наступне.
На думку позивача, такі порушення полягали в тому, що відповідач не склав протокол про адміністративне правопорушення, а також здійснив розгляд справи на місці вчинення правопорушення, чим порушив вимоги ст.ст. 258, 276 КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом. Згідно з частинами 1, 2 ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, які полягають, зокрема, відповідальність за які передбачена ст. 132-1 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень. Положеннями ч. 2 ст. 258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.У відповідності до ч. 4 ст. 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 цього Кодексу. Зазначені норми права вказують на те, що законом встановлений спеціальний порядок притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст. 132-1 КУпАП, який полягає у тому, що протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова виноситься на місці вчинення правопорушення. За таких обставин посилання позивача на порушення відповідачем вимог ст. 276 КУпАП є необґрунтованими.
Щодо посилання позивача на висновок Конституційного Суду України, який викладений у рішенні від 26 травня 2015 року № 5-рп/2015, згідно якого скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення передбачає, зокрема, фіксацію адміністративного правопорушення і накладання адміністративного стягнення на правопорушника безпосередньо на місці його вчинення. Застосування посадовою особою процедури скороченого провадження в інших випадках, які не визначені законом, призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», що набув чинності з 08 серпня 2015 року були внесені зміни до ст. 258 КУпАП у частині визначення випадків, у яких протокол про адміністративне правопорушення не складається, а накладання адміністративного стягнення на правопорушника відбувається безпосередньо на місці його вчинення, в тому числі у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Крім того безпідставними є посилання позивача той факт, що відповідно до товарно-транспортної накладної від 03.08.2017 вага вантажу становить 39740 кг, оскільки позивача до відповідальності було притягнуто за перевантаження саме на одиночну вісь, а не за перевищення ваги вантажу.
Частиною 3 ст. 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Отже, на переконання суду, є доведеним факт вчинення позивачем правопорушення передбаченого ст. 132-1 КУпАП, судом не встановлено порушення відповідачем порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення, що свідчить про правомірність дій відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. відповідно до винесеної постанови серії БР №728078 від 03 серпня 2017 року, а тому суд приходить до висновку про залишення оскаржуваної постанови без змін, а позовної заяви - без задоволення.
Згідно з п.10 п.1 Розділу ХІІ «Перехідні положення» КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до пп.15.5 пп. 15 п.1 Розділу ХІІ «Перехідні положення» КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Керуючись ст.ст. 222, 258, 276 КУпАП, ст.ст. 72, 77, 242-246, 286, 295 КАС України, суд, -
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР №728078 від 03 серпня 2017 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в розмірі 510 грн. 00 коп. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.132-1 КУпАП- залишити без змін, а адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до інспектора роти № 2 батальйону № 3 Управління патрульної поліції у місті ОСОБА_2 патрульної поліції лейтенанта поліції ОСОБА_3 (місцезнаходження юридичної особи: м. Одеса, вул. Єврейська, буд.12, код ЄДРПОУ 40108740), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Управління патрульної поліції в Одеській області ОСОБА_2 патрульної поліції (місцезнаходження юридичної особи: м. Одеса, вул. Єврейська, буд.12, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття справи - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 02.02.2018 року
Суддя Коліуш Г.В.