Постанова від 31.01.2018 по справі 685/1839/17

Код категорії 10.2.4

Справа № 685/1839/17

Провадження № 2-а/685/6/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

в складі головуючого: Бурлак Г. І.

з участю секретаря Ковальчука О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Теофіполь

справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

встановив :

позивач звернувся в суд із позовом до відповідача про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи його тим, що 23 квітня 2014 року йому було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №998 було змінено грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку із чим, позивач також набув право на перерахунок його пенсії. Однак, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю видатків на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських. Позивач вважає, відмову відповідача протиправною та просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату належної йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.05.2017 року з урахуванням вимог постанови КМУ з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Позивач про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про підтримання позовних вимог, просив їх задовольнити, розгляд справи проводити у його відсутності. Суд вважає можливим проводити розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, пояснив, що відповідач з 23.04. 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Оскільки Законами України «Про державний бюджет на 2015 рік», «Державний бюджет на 2016 рік», «Державний бюджет на 2017 рік» видатки на проведення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв'язку з відсутністю підстав, перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до закону України, не може перевищувати 10740 грн. Враховуючи викладене, представник відповідача вважає дії відповідача правомірними, тому просить у позові відмовити. Також, просить позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2016 року по 11.12.2017 року включно залишити без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до суду, оскільки довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до відповідача 24.05.2017.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Згідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, що набув законної сили 29.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VІІІ, у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно із п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, а також надбавки за стаж служби в поліції. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання, а також відсоток надбавки за стаж служби колишніх працівників органів внутрішніх справ.

В судовому засіданні представник відповідача визнала, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 2014 року отримує призначену пенсію відповідно до Закону України №2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 01 грудня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Хмельницькій області з заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами та доповненнями, виходячи з окладу, окладу за звання, добавки за вислугу років, встановлених постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат та премій), зазначених в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії». Листом № 13697/02 від 06 грудня 2017 року ГУ ПФУ у Хмельницькій області повідомило про те, що 24.05.2017 на адресу Головного управління з ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області надійшла довідка про суму грошового забезпечення на ім'я позивача для проведення перерахунку пенсії. Підставою відмови позивачу у перерахунку пенсії стало те, що в державних бюджетах України за 2015-2017 року видатки на проведення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв'язку із відсутністю підстав, так як повідомлення про підстави для перерахунку пенсії мало надійти від МВС України у 5-ти денний термін. Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України. Тому, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Таким чином, відповідач, одержавши виготовлену на ім'я позивача за формою згідно додатку № 2 Порядку довідку від 24 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням положень п.4 Порядку №45 та ч. ч. 2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ зобовязаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01 січня 2016 року і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії. Проте відповідач покладеного на нього чинним законодавством обов'язку не виконав, перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки 24 травня 2017 року з 01 січня 2016 року не здійснив, пенсію у розмірі визначеному чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року не виплатив, унаслідок чого порушив конституційне та конвенційне гарантоване державою право на пенсійне забезпечення.

Враховуючи, що розмір пенсії встановлюється законодавством України, суд не наділений повноваженнями визначати розмір пенсій, тому вимоги позивача у зобов'язанні відповідача нарахувати та виплатити пенсію без обмеження граничного розміру, задоволенню не підлягають.

Слід зазначити, що доводи відповідача щодо можливості здійснити перерахунок та виплату перерахованих пенсій лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України є безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. У рішенні Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року, справа "Кечко проти України", суд зазначив: "Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань".

Що стосується вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати йому пенсії з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"суд вважає, що дана вимога підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки 01 січня 2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, то ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2016 року.

Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання звіту суд зазначає таке:

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно з судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Поряд з тим, позивач не вказав жодних обставин, які б вказували, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області уникатиме виконання рішення та причини, які б свідчили про необхідність для ухвалення рішення в даній справі щодо подання звіту про виконання судового рішення.

Таким чином, суд вважає безпідставною та необґрунтованою вимогу позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Виходячи з наведеного, керуючись ст. 6, 7, 20, 77, 242-245, 371 КАС України районний суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року,ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №65/121/49-2017 від 24 травня 2017 з 01 січня 2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення пенсії за один місяць негайно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий