Справа № 676/6631/17
Номер провадження 3/676/24/18
1 лютого 2018 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янці-Подільському матеріали справи, які надійшли від Управління держпраці у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого виконуючим обов'язки директора КП Староушицької селищної ради «Добробут», ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення №22-21/11-ІВ від 27 листопада 2017 року, складеним головним державним інспектором відділу з питань експертизи умов праці Управління держпраці у Хмельницькій області ОСОБА_4, ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що будучи виконуючим обов'язки директора КП Староушицької селищної ради «Добробут», що знаходиться в смт. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, допустив порушення вимог законодавства про працю, а саме, порушив строки виплати заробітної плати працівникам. Зокрема, при дослідженні наданих для перевірки бухгалтерських та кадрових документів щодо нарахування та виплати заробітної плати, відповідно до розрахунково-платіжних відомостей та відомостей на виплату грошей за січень - жовтень 2017 року встановлено, що існує заборгованість по виплаті заробітної плати в сумі 374840 грн. перед усіма найманими працівниками, в тому числі перед: ОСОБА_5 - 16805,05 грн., ОСОБА_6 - 23481,45 грн., ОСОБА_7 - 23937,47 грн., ОСОБА_8 - 16761,16 грн., ОСОБА_9 - 25591,63 грн., ОСОБА_10 - 18414,42 грн., ОСОБА_11 - 16692,62 грн. Також, індексація заробітної плати за червень - жовтень 2017 року нарахована 6 працівникам підприємства на загальну суму 1959,06 грн., але в строки виплати заробітної плати та станом на 27 листопада 2017 року не виплачена.
Крім того, порушив строки проведення остаточної виплати всіх належних сум працівникові при звільнені, а саме наказом № 36а від 16 березня 2017 року звільнено з посади слюсаря-сантехніка ОСОБА_12 з 16 березня 2017 року, наказом № 60 від 07 квітня 2017 року звільнено з посади слюсаря-сантехніка ОСОБА_13 з 10 квітня 2017 року, наказом № 81 від 05 травня 2017 року звільнено з посади слюсаря-сантехніка ОСОБА_14 з 05 травня 2017 року, наказом №173 від 25 жовтня 2017 року звільнено з посади слюсаря-сантехніка ОСОБА_15 з 25 жовтня 2017 року, наказом №112 від 20 липня 2017 року звільнено з посади бухгалтера ОСОБА_16 з 20 липня 2017 року, виплата всіх належних сум при їх звільненні не проведено. Заборгованість перед звільненими працівниками становить ОСОБА_12-1328,83 грн., ОСОБА_13-2178,6 грн., ОСОБА_17-5378,19 грн., ОСОБА_15- 13270,41 грн., ОСОБА_16 - 6916,67 грн.
Окрім того, порушив вимоги щодо першочерговості виплати заробітної плати, а саме згідно довідки «Про використання коштів Комунальним підприємством Староушицької селищної ради «Добробут» за період з 01.01.2017 року до 30.10.2017 року», при наявності вищеописаних порушень строків виплати працівникам заробітної плати за січень-жовтень поточного року, встановлено, що виплата працівникам підприємства заробітної плати проводилась не в першочерговому порядку, відносно проведення інших платежів. Тобто, загальні надходження грошових коштів на підприємство в січні - жовтні 2017 року становили - 539,7 тис. грн. На оплату праці в січні - жовтні було використано лише 216,07 тис. грн. Інші видатки протягом даного періоду були такими: податки та інші обов'язкові платежі - 72,97 тис. грн.; енергоносії - 229,7 тис. грн.; сировина та матеріали для основного виробництва (робіт, послуг) - 128,8 тис. грн.
Таким чином ОСОБА_3 обвинувачується у порушенні ч.1,3 ст.24, ч.5 ст.97, ч.1,3 ст.115, ч.1 ст.116 Кодексу законів про працю України та ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці».
ОСОБА_3 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснивши, що дійсно у КП «Добробут» Староушицької селищної ради існує заборгованість по заробітній платі, проте підприємство є збитковим, на час призначення його на посаду підприємство мало значні борги як перед бюджетом, так і по заробітній платі. Він неодноразово упродовж 2017 року звертався до Староушицької селищної ради, яке є засновником підприємства, з питання надання дотацій, затвердження програми фінансової підтримки підприємства, проте депутати ради саботували прийняття рішення. Крім того, зазначив, що як директором підприємства, ним вживалися усі можливі у даній ситуації заходи щодо виплати заробітної плати, а заборгованість виникла внаслідок важкого фінансового становища підприємства. Зупинити ж діяльність з водопостачання та вивезення сміття підприємство не могло, оскільки зазначене могло призвести до негативних наслідків, тому він діяв у стані крайньої необхідності.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Так, із пояснень у судовому засіданні ОСОБА_18, який упродовж 2017 року працював Староушицьким селищним головою, встановлено, що ОСОБА_3 неодноразово як в усній, так і письмовій формі звертався до Староушицької селищної ради щодо скрутного фінансового становища комунального підприємства, питання щодо фінансової підтримки виносилися на сесію ради, поте депутати саботували голосування щодо виділення дотацій через особисту неприязнь до нього та ОСОБА_3
Із копії протоколу №21 двадцять першої позачергової сесії Староушицької селищної ради сьомого скликання від 10 липня 2017 року встановлено, що на розгляд сесії виносилось питання про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Добробут» Староушицької селищної ради на 2017-2018 роки, проте між депутатами розпочалася словесна суперечка та троє депутатів залишили зал засідання, у зв'язку з чим робота сесії була завершена без прийняття рішення.
Згідно із копії протоколу №23 двадцять третьої позачергової сесії Староушицької селищної ради сьомого скликання від 25 липня 2017 року встановлено, що на розгляд сесії виносилось питання про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Добробут» Староушицької селищної ради на 2017-2018 роки, проте рішення не було прийняте.
Як встановлено із копії протоколу №25 двадцять п'ятої чергової сесії Староушицької селищної ради сьомого скликання від 16 листопада 2017 року, на розгляд сесії виносилось питання про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Добробут» Староушицької селищної ради на 2017-2018 роки, проте рішення не було прийняте.
Рішення про затвердження програми фінансової підтримки комунального підприємства «Добробут» Староушицької селищної ради на 2017-2018 роки було прийняте депутати селищної ради лише 23 листопада 2017 року, що підтверджується копією протоколу №26 двадцять шостої позачергової сесії Староушицької селищної ради сьомого скликання від 23 листопада 2017 року.
Із досліджених у судовому засіданні копій документів, наданих Староушицькою селищною радою на запит суду, встановлено, що ОСОБА_3 13 липня 2017 року за вих. №349, 18 серпня 2017 року за вих. №420, 5 жовтня 2017 року за вих. №431 звертався до голови Староушицької селищної ради з пропозицією винести на сесію селищної ради програму фінансової підтримки комунального підприємства, оскільки воно є збитковим та існує суттєва заборгованість по заробітній платі.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
При розгляді справи встановлено, що діяння, в яких обвинувачується ОСОБА_3, вчиненні за відсутності його вини (умислу чи необережності), оскільки останнім, як директором підприємства, вживалися усі можливі у даній ситуації заходи щодо виплати заробітної плати, а заборгованість виникла внаслідок важкого фінансового становища підприємства. Зупинити ж діяльність з водопостачання та вивезення сміття підприємство не могло, оскільки зазначене могло призвести до більших негативних наслідків у виді погіршення санітарного та епідемічного благополуччя населення смт. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району, а відтак ОСОБА_19 діяв у стані крайньої необхідності.
Будь-яких доказів, які б спростовували зазначені обставини до протоколу не долучено, як і не встановлено таких доказів у судовому засіданні.
А тому, враховуючи вимоги ч.2 ст. 62 Конституції України, згідно із якими ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 41, 247, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Хмельницької області через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду ОСОБА_20