Постанова від 24.01.2018 по справі 127/23841/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/23841/17

Головуючий у 1-й інстанції: Антонюк В.В.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

24 січня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г.

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

позивача: ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представника відповідача: Дзіся А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 24 листопада 2017 року (м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яка полягає у не проведенні обчислення, перерахунку та виплаті пенсії позивачу, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей » № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та довідки № 13549 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією МВС України у Вінницькій області, з урахуванням заборгованості, яка утворилась з 01 січня 2016 року протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та довідки № 13549 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією МВС України у Вінницькій області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; встановити судовий контроль за виконанняя рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Відповідно до постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 24 листопада 2017 року позов задоволено частково: визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яка полягає у не проведенні обчислення, перерахунку та виплаті пенсії позивачу, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей » № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та довідки № 13549 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією МВС України у Вінницькій області, з урахуванням заборгованості, яка утворилась з 01 січня 2016 року - протиправною; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та довідки № 13549 від 22.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією МВС України у Вінницькій області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. В решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.

Позивач та його представник в судовому засіданні заперечили проти апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 22.03.2017 року МВС України своїм листом № 4019/02/22-2017 відповідно до вимог Закону України № 900 - VIII щодо здійснення перерахунку пенсій особам, що набули таке право з 01.01.2016 року, повідомили Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських Національної поліції згідно із Постановою КМУ від 11.11.2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.

На виконання п. 2 Порядку № 45, Головним управлінням Пенсійного фонду у Вінницькій області 31.03.2017 року листом № 958/06-36-/02 було направлено списки пенсіонерів МВС до ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області.

22.05.2017 року Ліквідаційною комісією до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надано на позивача довідку № 13549 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом від 28.09.2017 року № 644/С-12 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, зазначивши, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде здійснена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Даючи юридичну оцінку встановленим обставинам справи, суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції та зважає на наступне.

Так, згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45) визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.

За змістом абз. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

В силу ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.

При цьому, на день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Водночас, згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначеного постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Разом з тим, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Так само, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вимогами п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

В свою чергу, позивача включено до списку для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), який головне управління 31.03.2017 року надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області.

Слід зауважити, що у правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань.

Беручи до уваги те, що у позивача 01.01.2016 року виникло право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", однак Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області жодних дій для такого перерахунку вчинено не було, відтак суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення позову в частині визнання бездіяльності відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсію позивачу.

Стосовно позовної вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дана вимога задоволенню не підлягає.

У відповідності до ст. 264 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, це є право, а не обов'язок суду.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає про те, що перерахунок пенсії проводиться відповідним органом Пенсійного фонду на підставі документів та матеріалів пенсійної справи та з врахуванням додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Такий перерахунок пенсії повинен проводитись відповідно до норм чинного законодавства. Регулювання розмірів пенсійних виплат та порядку здійснення пенсійного забезпечення осіб здійснюється нормами законодавства.

Тому, у даній адміністративній справі не можуть встановлюватись чи обмежуватись межі розмірів пенсії. Такі межі можуть змінюватись з врахування норм законодавства та обставин пенсійного забезпечення конкретної особи, а формулювання щодо перерахунку пенсії «без обмежень граничного розміру пенсії» не може бути для позивача запобіжником від змін законодавства у сфері пенсійного забезпечення.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами, відтак постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області задовольнити частково.

Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 24 листопада 2017 року змінити.

Виключити із абзацу 3 резолютивної частини постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 24 листопада 2017 року слова: "без обмеження граничного розміру".

В решті - постанову суду залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 25 січня 2018 року.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.