Ухвала від 24.01.2018 по справі 766/9951/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/9951/17

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.

Час та місце ухвалення судового рішення « 16:00», м. Херсон

Повний текст судового рішення складений 19.07.2017р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

за участю секретаря судового засідання Апексімова І.С.,

представника Херсонської міської ради Зеленіної С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Херсонської міської ради на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 19 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Геолікс» до Херсонської міської ради, Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, треті особи депутат Херсонської міської ради Мазур Олена Олександрівна, голова об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Альянс» Риба Надія Михайлівна про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.06.2017р. приватне підприємство «Геолікс» звернулося до суду з позовом до Херсонської міської ради, Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, треті особи депутат Херсонської міської ради Мазур О.О., голова об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Альянс» Риба Н.М. про визнання протиправним та скасування рішення Херсонської міської ради від 31 травня 2017 року №720 в частині призупинення видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, що знаходиться в оренді ПП «Геолікс» за договором від 15.12.2008р. площею 0,551га щодо будівництва будинку в м.Херсоні по вул. Карбишева та пр.200-річчя Херсона; зобов'язання видати підприємству містобудівні умови та обмеження проектування житлового будинку і забудови земельної ділянки в м.Херсоні по вул. Карбишева та пр.200-річчя Херсона на орендованій земельній ділянці площею 0,551га.

Позов обґрунтований тим, що оскаржене рішення є незаконними з підстав порушення відповідачами положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку надання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011 року.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 19 липня 2017 року позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 31.05.2017 року №720, в частині призупинення видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки ПП «Геолікс» щодо будівництва будинку в м. Херсоні по вул. Карбишева та пр.200 - річчя Херсона, на переданій в оренду за договором від 15.12.2008року земельній ділянці площею 0,551га; в решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Херсонська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2008 року Херсонська міська рада відповідно до рішення від 10.10.2008р. №980 надала ПП «Геолікс» у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення під будівництво житлового будинку, яка знаходиться у м. Херсоні в районі вул. Карбишева та просп. 200-річчя Херсона, із земель запасу. /а.с.10-14/

Згідно з актом від 15.06.2009 року земельну ділянку передано орендарю. /а.с.17/

22.05.2017 року ПП «Геолікс» звернулося до виконавчого комітету Херсонської міської ради з заявою про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, загальною площею 0,551га., та надало документи: про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрову довідку з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умов відсутності містобудівного кадастру); фотофіксацію земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва. /а.с.18/

Вказана заява та додані документи відповідають вимогам п. 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07 липня 2011 року № 109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за № 912/19650.

Рішенням Херсонської міської ради від 31.05.2017року №720, на підставі ст.ст. 25, 26, 59, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зобов'язано Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради призупинити видачу містобудівних умов та обмежень щодо будівництва на земельній ділянці по вул. Карбишева та просп. 200-річчя Херсона до закінчення роботи тимчасової контрольної комісії. /а.с.38/

Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради листом від 31.05.2017 року №114-11143-22 повідомив приватне підприємство «Геолікс» про неможливість видачі позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки у зв'язку з прийняттям Херсонською міською радою вищезазначеного рішення. /а.с.19/

Не погоджуючись з рішенням Херсонської міської ради про тимчасове зупинення видачі містобудівних умов і обмежень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності спірного рішення стосовно призупинення видачі позивачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Так, відповідно до ст.7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання, зокрема, полягає в контролі за дотриманням законодавства у сфері містобудування, державних стандартів і норм, вимог вихідних даних, затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, раціональним використанням територіальних і матеріальних ресурсів при проектуванні та будівництві.

Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що компетенція центрального спеціально уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури визначається положенням, яке затверджується відповідно до закону. Окремі функції органів з питань містобудування та архітектури визначаються законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власником або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є першою складовою вихідних даних на проектування об'єкту будівництва та розроблення проектної документації.

На підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. В місті Херсоні відповідні повноваження покладено на управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, який є виконавчим органом Херсонської міської ради.

Порядок видачі містобудівних умов та обмежень регулюється Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, який затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07 липня 2011 року № 109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за № 912/19650.

Згідно з ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до п.2.4. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, який затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07 липня 2011 року №109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за №912/19650 єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень може бути лише невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Разом з тим, лист про відмову від 31.05.2017 року №114-11143-22 не містить інформації про наявність вказаних законних підстав для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень.

При цьому, повноваження місцевих рад, їх виконавчих органів визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Статтею 26 вищезазначеного Закону встановлено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, серед чого не має повноважень міської ради забороняти своїм виконавчим орган здійснювати повноваження покладені на них законодавством України, в тому числі призупиняти видачу містобудівних умов та обмежень.

Статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження виконавчих органів місцевих рад у сфері будівництва, зокрема, надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Таким чином, у Херсонської міської ради відсутні повноваження стосовно зобов'язання її виконавчого органу, а саме Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради призупиняти видачу містобудівних умов та обмежень щодо будівництва на земельній ділянці по вул. Карбишева та просп. 200-річчя Херсона, оскільки повноваження вищезазначеного управління, видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок передбачені та регламентовані законодавством України.

На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 19 липня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 29.01.2018 року.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія