30 січня 2018 року № 810/194/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження клопотання відповідача про розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку із змінами розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до ч. 18 ст. 43, ч. 3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2016 пенсії за вислугу років у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення відповідно до ч.18 ст. 43, ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного на підставі постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за посадою, яка є відповідною посаді начальника Ірпінського МВ УДСО при ГУ МВС України в Київській області .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.18 відкрито спрощене провадження за вказаним позовом.
29 січня 2018 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить суд здійснювати розгляд справи в судовому засідання з повідомленням сторін.
Вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду адміністративної справи №810/194/18 у судовому засіданні з повідомленням сторін, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд враховує, що предметом справи, у даному випадку, є дії щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення поліцейського.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Беручи до уваги, що адміністративна справа №810/194/18 належить до справ, розгляд яких у силу положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і відповідачем не наведено обставин, що вимагали б розгляду даної справи у судовому засіданні, клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 12, 243, 248, 257, 260, 262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про розгляд справи в судовому засідання з повідомленням сторін залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панченко Н.Д.