"25" січня 2018 р. Справа № 818/2148/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/2148/17
за позовом ОСОБА_1
до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області) в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача щодо призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, із зменшенням пенсійного віку на 10 років;
- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме: з 01.12.2017.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 21 жовтня 2016 року звернувся до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 63), до якої були додані, зокрема: архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/16678 від 30.12.2014, довідка військової частини НОМЕР_1 , довідка військової частини НОМЕР_2 від 17.06.1993 № 387, архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 6397/02-10 від 15.07.2016, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, копія військового квитка та довідка Шосткинського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області № 14 від 01.03.2016 (а.с. 79-87).
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідачем 28 жовтня 2016 року прийняте Рішення № 27 про відмову в призначенні пенсії (а.с. 61). Підставою для прийняття цього рішення Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області визначило те, що документи, надані управлінням праці та соціального захисту населення, а саме: завірена копія довідки військової частини НОМЕР_2 від 17.06.1993 № 387, завірена копія довідки військової частини НОМЕР_1 б/н, завірена копія довідки ГДА МОУ від 30.12.2014 № 179/1/16678 та довідка ГДА МОУ від 06.09.2016 № 179/1/8548, не підтверджують роботу ОСОБА_1 в зоні відчуження.
Вважаючи наявність права на призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачем 01 грудня 2017 року до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області вдруге була подана заява про призначення пенсії за віком (а.с. 97-98). За результатами розгляду цієї заяви, відповідачем 11.12.2017 на адресу ОСОБА_1 направлений лист № 5706/02-12 (а.с. 23) про відмову у призначенні пенсії. Підставою для такої відмови визначено те, що Рішенням № 27 від 28.10.2016 позивачу вже відмовлялось в призначенні пенсії через відсутність документів, що підтверджують його роботу в зоні відчуження, а до заяви від 01.12.2017 інших документів, які б підтверджували таку роботу, не надано.
Отже, двічі відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: зменшенням пенсійного віку на 10 років, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області зазначає на тому, що позивачем не надані документи, які підтверджують його роботу в зоні відчуження.
На переконання суду, вказані відмови в призначенні пенсії, грубо порушують приписи Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Так, статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Тобто, згідно вказаної норми, право на пільгу у вигляді призначення пенсії за віком зі зменшенням встановленого пенсійного віку на 10 років, мають особи, які в установленому порядку визнані учасниками ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження не менше 5 календарних днів в період з 01 липня по 31 грудня 1986 року.
На виконання п. 2.1 Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, окрім інших документів, документи, які засвідчують особливий статус особи.
При цьому, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (абзац 6 підпункту 5 пункту 2.1).
Отже, за змістом вказаної норми, для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особа повинна надати органам пенсійного фонду посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також документ, в якому відображено період роботи в зоні відчуження, населений пункт чи об'єкт, де виконувались такі роботи.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що разом з заявою про призначення пенсії, ОСОБА_1 були надані, окрім інших документів, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_3 (а.с. 84), копія військового квитка (а.с. 85-86) та копія довідки військової частини НОМЕР_2 від 17.06.1993 № 387 (а.с. 81).
Зі змісту вказаних документів судом встановлено, що позивач в період проходження служби з 08 серпня 1986 року по 25 вересня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі оперативної групи МО СРСР в 30-ти кілометровій зоні на об'єкті "Кубок № 1", де отримав дозу випромінювання 3,21 рентген.
Тобто, вказані документи достеменно відображають період роботи (з 08.08.1986 по 25.09.1986) та об'єкт ("Кубок № 1", який знаходиться в 30-ти кілометровій зоні), на якому ОСОБА_1 виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Інші документи, зокрема, довідка військової частини НОМЕР_1 б/н, довідка ГДА МОУ від 30.12.2014 № 179/1/16678 та довідка ГДА МОУ від 06.09.2016 № 179/1/8548, жодним чином не спростовують факту виконання позивачем робіт у зоні відчуження не менше 5 календарних днів в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року. Тим більше, що надання цих документів не передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, отримавши заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, до якої були додані, окрім інших документів, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_3 та копія довідки військової частини НОМЕР_2 від 17.06.1993 № 387, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області зобов'язане було призначити йому пенсію за віком із застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Проте, ігноруючи довідку військової частини НОМЕР_2 від 17.06.1993 № 387, в якій чітко вказаний період роботи та об'єкт, на якому позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії, чим допустило грубе порушення вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.
Наслідком такої протиправної відмови Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області у призначенні пенсії ОСОБА_1 , стало порушення гарантованого ст. 46 Конституції України права останнього на отримання пенсії ще з жовтня 2016 року.
Відповідно до ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку про наявність підстав для постановлення окремої ухвали у справі № 818/2148/18 та направлення її Пенсійному фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню, а також для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Керуючись статтями 241, 242, 248, 249, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Направити окрему ухвалу Пенсійному фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) для вжиття заходів щодо усунення причин і умов, що сприяли порушенню ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, а також для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Встановити Пенсійному фонду України строк для наданні відповіді про вжиті заходи в розмірі одного місяця з дня отримання окремої ухвали.
Ухвалу може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик