Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 січня 2018 р. № 820/5635/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача Калюжної М.О.,
представника відповідача Лютянського М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОТАЛ ДИРЕКТ" до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування наказу, -
27 листопада 2017 року ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати наказ Головного управління ДФС у Харківській області № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ";
- визнати неправомірними дії посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області щодо виходу на планову перевірку ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" на підставі наказу № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що дії контролюючого органу щодо виходу на планову перевірку позивача не узгоджуються із вимогами чинного законодавства України, а наказ № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" підлягає скасуванню.
Відповідач, Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДФС у Харківській області № 4595 від 05.09.2017 року було призначено проведення документальної планової перевірки ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ» з питань контролю за дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 12.11.2015 року по 30.06.2017 року тривалістю десять робочих днів.
На підставі вищевказаного наказу Головним управлінням ДФС у Харківській області було складено направлення на перевірку від 15.09.2017 року №7094, №7098, №7100, №7099, №7096, №7095.
18.09.2017 року уповноваженою особою Головного управління ДФС у Харківській області було складено акт №2872/20-40-14-02-08/40118005 (а.с. 58-59) про неможливість проведення перевірки ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ».
У вищевказаному акті зазначено, що старшим слідчим з ОВС ВКР слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Луганській області капітаном податкової міліції Лємзяковим Є.С. проведено обшук та вилучено статутні та бухгалтерські документи ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ» за 2016 рік, про що складено протокол обшуку та вилучення від 25.10.2016 року (а.с. 36-41) в рамках кримінального провадження №32015130000000036 від 24.07.2015 року.
Також, позивач листом № 19-09/17 від 19.09.2017 року повідомив контролюючий орган про неможливість забезпечення доступу до деяких документів за період 12.11.2015 - 25.10.2016, в тому числі документів первинного бухгалтерського обліку, у зв'язку із вилученням останніх 25 жовтня 2016 року під час обшуку в орендованому офісі ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ».
Наказом Головного управління ДФС у Харківській області №5068 від 25.09.2017 року було перенесено терміни проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ» до дати отримання копій вилучених документів або забезпечення доступу до них.
Головним управлінням ДФС у Харківській області було направлено запит №8792/9/20-40-14-02-14 від 18.09.2017 року до Головного управління ДФС у Луганській області, в якому відповідач просив надати для проведення перевірки копії вилучених документів у ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ» або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
У відповідь на вищевказаний запит Головне управління ДФС у Луганській області направило лист № 473/12-32-23/02 від 02.10.2017 року до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому зазначило, що у зв'язку з великою кількістю вилучених документів та складністю їх опрацювання, виготовити їх копії не надається можливим, тому на виконання п.85.9 ст.85 ПК України доступ до оригіналів зазначених документів буде забезпечений фахівцям Головного управління ДФС у Харківській області за місцем їх зберігання, за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Горького, 18-В.
20.11.2017 року начальником управління аудиту Головного управління ДФС у Харківській області Гавриленком О.В. складено доповідну записку №695/20-40-14-02-09 щодо необхідності поновлення термінів проведення перевірки ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ».
24.11.2017 року Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено наказ №7122 «Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТОТАЛ ДИРЕКТ».
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 75 ПК України передбачено право контролюючого органу проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки, п. 75.1.2. ст. 75 ПК України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Відповідно до п. 85.2. ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Пунктом 85.9 статті 85 ПК України визначено, що у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Отже, у разі якщо до початку або під час проведення перевірки відповідні документи вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться контролюючим органом до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Державною фіскальною службою України було винесено наказ №22 від 31.07.2014 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків».
Відповідно до п.1.2.6. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків у разі якщо під час проведення документальної перевірки до органу державної фіскальної служби за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або вилучення документів правоохоронними та іншими органами (у зв'язку з чим особами, які здійснюють (очолюють) перевірку, обґрунтовано встановлено неможливість подальшого проведення перевірки) такі особи складають акт довільної форми, який реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.4.5 цього розділу Методичних рекомендацій.
При цьому, до такого акта додаються копії отриманих від платника податків документів, що підтверджують втрату, пошкодження або дострокове знищення документів, звернення платника із заявою до правоохоронних органів, копії протоколу вилучення документів правоохоронними та/або іншими органами тощо (за наявності). У разі ненадання відповідних документів платником податків особа, яка здійснює (очолює) перевірку, вживає заходів для документування в акті (додатках до акта) переліку документів (за необхідності - згрупованих за типами), відсутність яких унеможливлює подальше проведення перевірки.
В акті зазначаються причини неможливості продовжувати перевірку у терміни, вказані у направленні та наказі, та робиться відповідний запис про проведення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості її проведення.
На підставі цього акта органом державної фіскальної служби, яким було призначено перевірку, видається наказ про перенесення термінів проведення такої перевірки на строк, визначений відповідно до пункту 44.5 статті 44 або пункту 85.9 статті 89 розділу ІІ Кодексу, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
У разі вилучення оригіналів документів правоохоронними або іншими органами підрозділ, який проводить (очолює) перевірку, забезпечує підготовку та направлення у той же день письмового запиту до відповідного органу про надання органу державної фіскальної служби копій зазначених документів або забезпечення доступу до перевірки таких документів.
У запиті зазначаються: перелік вилучених документів, дані протоколу (іншого документа), на підставі якого були вилучені документи, посилання на пункт 85.9 статті 85 розділу ІІ Кодексу щодо обов'язку відповідного органу забезпечити протягом 3 робочих днів з дня отримання запиту надання органу державної фіскальної служби копій документів або доступу його посадовим (службовим) особам до перевірки таких документів.
Новий наказ про проведення перевірки не видається та нові направлення на проведення перевірки не виписуються. У разі якщо терміни, визначені пунктом 44.5 статті 44 Кодексу, достроково скорочуються - видається наказ про поновлення перевірки не пізніше наступного робочого дня, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Після отримання копій всіх вилучених правоохоронними та іншими органами документів або забезпечення доступу до них терміни проведення перевірки поновлюються не пізніше наступного робочого дня, про що видається наказ про поновлення перевірки, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Таким чином, контролюючий орган зокрема після забезпечення доступу до копій всіх вилучених правоохоронними та іншими органами документів терміни проведення перевірки поновлюються, про що видається наказ про поновлення перевірки.
Суд зазначає, що Головне управління ДФС у Харківській області під час винесення оскаржуваного наказу № 7122 від 24.11.2017 року та вчинення дій щодо виходу на планову перевірку на підставі вказаного наказу, діяло у відповідності до приписів Податковго кодексу України та Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно винесено наказ № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ".
Враховуючи висновки суду щодо правомірності наказу відповідача № 7122 від 24.11.2017 року, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання неправомірними дій посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області щодо виходу на планову перевірку ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" на підставі наказу № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ".
Щодо посилань позивача на те, що наказ № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" не містить зазначення тривалості планової перевірки, наказ вручено позивачу в день його винесення та те що відповідачем не пред'явлені направлення на перевірку під час виходу на неї, суд зазначає наступне.
Наказ № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" не є наказом про проведення документальної планової перевірки, а є наказом саме щодо поновлення термінів проведення такої перевірки.
Таким чином, вимоги, передбачені приписами чинного законодавства України, до наказу та дій щодо проведення документальної планової перевірки не можуть бути застосовані до оскаржуваного наказу № 7122 від 24.11.2017 року та дій контролюючого органу щодо виходу на планову перевірку на підставі вказаного наказу.
Натомість зі змісту пункту 1.2.6 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків вбачається, що після поновлення термінів проведення перевірки новий наказ про проведення перевірки не видається та нові направлення на проведення перевірки не виписуються. Після отримання копій всіх вилучених правоохоронними та іншими органами документів або забезпечення доступу до них терміни проведення перевірки поновлюються не пізніше наступного робочого дня, про що видається наказ про поновлення перевірки, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про безпідставність посилань позивача на те, що наказ № 7122 від 24.11.2017 року "Про поновлення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ТОТАЛ ДИРЕКТ" не містить зазначення тривалості планової перевірки, наказ вручено позивачу в день його винесення та непред'явлення направлення на перевірку під час виходу на неї.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність свого рішення та дій, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОТАЛ ДИРЕКТ" (вул. Полтавський шлях, буд. 56, офіс 512/1, м. Харків, 61052) до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування наказу - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 31.01.2018 року.