Рішення від 31.01.2018 по справі 803/1957/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1957/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (надалі - Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа) про визнання протиправною бездіяльності щодо не виготовлення для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, та не направлення її до ГУ ПФУ у Волинській області, зобов'язання відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 00,00 грн., надбавка за стаж служби в розмірі 35% - 1575,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 20% - 500,00 грн., надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1250,000 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3037,50 грн., премія 45% - 1125,00 грн., усього - 11987,50 грн., а також встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову позивач вказав, що з 21 лютого 2012 року отримує пенсію за вислугу років, що обчислена на підставі довідки про грошове забезпечення за такими складовими: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, відсоткова надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, премії).

З довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2016 року, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області та надісланої до ГУ ПФУ у Волинській області, позивач дізнався, що у таку довідку не було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 20%, надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 50%, а розмір премії занижено з 45% до 2,65%. Зазначені виплати є складовими призначеної пенсії, що виплачувалася до її перерахунку. Вони були встановлені і постійно виплачувалися під час проходження служби у 2010-2012 роках.

14 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою виготовити та надіслати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку для перерахунку пенсії з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з включенням до довідки усіх додаткових видів грошового забезпечення, з яких призначалася пенсія. У відповідь на заяву відповідач повідомив, що до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії включено лише ті види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, та премія, що визначена Міністерством внутрішніх справ у середньому за посадою. Види грошового забезпечення, з яких розраховувалася пенсія ОСОБА_1 на час її призначення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», до довідки не включено, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється.

ОСОБА_1 не погоджується із такою позицією відповідача, оскільки відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач вважає, що перерахунок пенсій проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення поліцейських, а не виключно із цих видів.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Позивач стверджує, що нові додаткові види грошового забезпечення та премії, які не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії і в зв'язку з цим при перерахунку не враховуються, не можуть викликати змін в розмірах відповідних видів грошового забезпечення та премій, які є складовими уже існуючих пенсій, а тому не дають підстав для їх заміни чи вилучення зі складу пенсій при їх перерахунку.

Оскільки додаткові види грошового забезпечення та премія станом на 01 січня 2016 року не були скасовані, як і постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказ Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», тому додаткові види грошового забезпечення та премії, на думку позивача, підлягають збереженню в складі призначеної пенсії та її перерахунку.

За розрахунком позивача у новій довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року грошове забезпечення має становити 11987,50 грн., з них: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 35% - 1575,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 20% - 500,00 грн., надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50 % - 1250,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3073,50 грн., премія 45% - 1125,00 грн.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, обов'язок підготовки довідки та надіслання її до ГУ ПФУ виникає у державного органу, з якого особи були звільнені.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити, а також встановити судовий контроль за виконанням рішення відповідачем.

Відповідач у відзиві на позов його вимог не визнав (а.с.67-69). В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 для поліцейських.

Перерахунок пенсій проводиться у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Відповідно до цього Порядку грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

На підставі вказаних положень Міністерством внутрішніх справ листом від 20 квітня 2017 року №5551/05/02-2017 «Окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» визначено порядок проведення перерахунку та обчислено середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за посадами, які доведено до ліквідаційних комісій УМВС в областях для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 04 травня 2017 року №232. До довідки включено усі види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Довідку надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області.

Види грошового забезпечення, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, з яких розраховувалася пенсія ОСОБА_1 , до довідки не включено, оскільки вказана постанова не поширюється на поліцейських.

З наведених підстав відповідач у задоволенні позову просив відмовити.

Третя особа у поясненнях на позов (а.с.58-61) також вважає, що позов безпідставний та у його задоволенні слід відмовити. При цьому третя особа вказала, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років як колишній працівник МВС з 21 лютого 2012 року.

Законом України від 23 грудня 2015 року №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» доповнено статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Оскільки законодавець прирівняв колишніх працівників органів внутрішніх справ до поліцейських, то для перерахунку пенсії має враховуватись грошове забезпечення поліцейських. Відтак, надбавки, які виплачувались позивачу у період його служби в органах внутрішніх справ, не можна враховувати для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейського, адже вони не виплачуються за відповідною посадою (посадою, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена). Орган, який видає довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не може включати до складу грошового забезпечення суми надбавок, виплата яких не проводиться за відповідною посадою та в органі в цілому.

У відповіді на відзив (а.с.79-83) позивач вказав, що мотиви невизнання позову відповідачем у відзиві аналогічні тим, що викладені у відповіді на заяву від 19 грудня 2017 року. Перерахування пенсії виключно на підставі грошового забезпечення поліцейських фактично є її перепризначенням, що суперечить вимогам статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення може складатися не обов'язково із видів грошового забезпечення, встановлених одним нормативно-правовим актом (постановою № 988 чи постановою № 1294), а також кількома, якщо вони чинні, як у даному випадку. Жодним нормативно-правовим актом це не заборонено. Обидві постанови розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і встановлені ними надбавки не можуть замінювати одна одну. Норми виключно постанови № 988 підлягають застосуванню у випадку реалізації права на пенсію, а не при перерахунку уже призначених пенсій.

Позивач з наведених підстав вважає необґрунтованою позицію відповідача.

У заяві від 11 січня 2018 року (а.с.79-77) у зв'язку із допущеною помилкою позивач уточнив позовні вимоги в частині обчислення розміру премії та загальної суми грошового забезпечення для обчислення пенсії. Так ОСОБА_1 вказав уточнений розмір премії 45% - 4888,12 грн., як наслідок загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії у довідці, яку має видати відповідач, повинна становити 15750,62 грн.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 21 лютого 2012 року призначена пенсія за вислугу років як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Дана обставина визнається учасниками справи у їх заявах по суті справи (а.с.3, 58) та підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 наявного в матеріалах справи (а.с.32).

ОСОБА_1 отримує пенсію, розмір якої з 01 січня 2016 року за повідомленням ГУ ПФУ у Волинській області розраховано з таких видів грошового забезпечення: посадового окладу - 750,00 грн.; окладу за військове звання - 125,00 грн.; надбавки за вислугу років 30% - 262,50 грн.; надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливих завдань 50%; надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50%; надбавки за оперативно-розшукову діяльність 20%; премії 45% (а.с.22). Таке грошове забезпечення ОСОБА_1 визначено його грошовим атестатом №3 від 23 лютого 2012 року, довідкою №11 від 23 лютого 2012 року (а.с.20-21).

04 травня 2017 року головою ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області сформовано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року (а.с.19).

Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 за посадою інспектор-черговий чергової частини Управління боротьби з організованою злочинністю у Волинській області становить усього 6235,99 грн., з них: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн.; надбавки за стаж роботи 35% - 1575,00 грн.; премія 2,65% - 160,99 грн. (а.с.19).

05 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії до якої включити: 11987,50 грн., з них: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 35% - 1575,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3073,50 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 20% - 500,00 грн., надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50 % - 1250,00 грн., премія 45% - 1125,00 грн. (а.с.23).

19 грудня 2017 року відповідач листом №7/773 повідомив, що у довідку для перерахунку пенсії належить включати лише ті види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також премію, визначену Міністерством внутрішніх справ у середньому за вказаною посадою. Види грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2011 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», з яких розраховувалася пенсія при її призначенні, до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється (а.с.24).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини третьої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку №2262-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Вказаним Порядком № 45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Так відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (тут і надалі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказаною постановою затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10. Крім того, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Пунктом 5 Постанови №988 постановлено виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання «заслужений» виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Таким чином, постановою №988 встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з пункту 15 розділу XІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб (пункт 15 розділу XI доповнено вказаним абзацом другим згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII).

Отже, виходячи з аналізу вищевказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови №988.

Саме на виконання постанови №988 Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області складена довідка від 04 травня 2017 року №232 та направлена до пенсійного органу, в якій відповідачем не зазначено відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та визначено розмір премії за відповідною посадою - 2,65 %.

На думку суду, відповідачем правомірно не включено в зазначену довідку відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно розшукову діяльність та надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, оскільки відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахування пенсії не враховуються.

Крім того, постановою №988 (вже чинною на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії) такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно розшукову діяльність та надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю не передбачені, а тому відповідач правомірно не включив зазначені надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Доводи позивача що під час проходження служби він отримував зазначені надбавки, а тому вони повинні бути включені у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд не бере до уваги, оскільки зазначені надбавки були враховані Пенсійним фондом при призначенні останньому пенсії.

Водночас, абзацом 5 частини першої пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, такого виду як інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як уже зазначалося вище, формуючи довідку від 04 травня 2017 року №232, відповідач визначив посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за стаж служби позивача за відповідною (прирівняною) посадою поліцейських. При цьому, передбачені розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась пенсія. Відтак, відсутні підстави вважати про звуження прав позивача та соціальних гарантій.

Судом встановлено, що розмір премії позивачу, відповідачем зазначено в довідці, виходячи з середніх розмірів, що фактично виплачені за відповідною посадою в Національній поліції і які були доведені листом Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 (а.с.26), тобто відповідно до вимог Порядку № 45.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд дійшов висновку, що відповідач, видаючи ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року №232 без зазначення відомостей про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та вказавши відомості про премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою у Національній поліції, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України, суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, тому судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, ідентифікаційний код юридичної особи 08592112), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22 В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк