Справа № 815/6887/17
30 січня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні стажу роботи у подвійному розмірі за період роботи з 01.01.1993 по 01.04.2002 на посаді фельдшера швидкої і невідкладної допомоги на дитячій термінальній (реанімаційній) бригаді Комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги»; зобов'язати відповідача у відповідності до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зарахувати позивачу до стажу роботи в подвійному розмірі вказаний період та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вже отриманих сум пенсії, починаючи з дати нарахування подвійного стажу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, з 07.04.2011 їй призначено пенсію за вислугою років як працівнику закладів охорони здоров'я з урахуванням ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і загальний стаж склав на дату призначення 43 роки 7 місяців 15 днів. 03.10.2017 позивач звернулася до Центрального ОУПФУ в м. Одесі щодо пояснень по нарахуванню пенсії з 01.03.2015 у зв'язку із її зменшенням. Листом від 17.10.2017 № 408/Д-11 позивачу повідомлено, що за результати перевірки її справи період з 01.01.1993 по 31.03.2002 в реанімаційних бригадах КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» зараховано до стажу без застосування вимог ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зарахування стажу у подвійному розмірі). Після доопрацювання пенсійної справи розмір пенсії зменшився на 536,14 грн. Позивач наполягає, що проведений перерахунок безпідставним, оскільки у періоді з 01.04.1992 по 06.04.2011 вона працювала на Одеській міській станції швидкої медичної допомоги на посаді фельдшера швидкої допомоги, а саме у дитячій термінальній (реабілітаційній) бригаді з 01.01.1993 по 01.04.2002 і їй виплачувалась надбавка у розмірі 15% за роботу в особливих умовах праці. Зазначений період роботи зараховується саме у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909. Отже дії відповідача з проведення перерахунку, в результаті чого період роботи позивача в особливих умовах не врахований в подвійному розмірі, є незаконними та порушують право позивача на отримання належного розміру пенсійного забезпечення.
Ухвалою судді від 27.12.2017 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
23.01.2018 від Центрального ОУПФ України в м. Одесі до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого на підставі Закону України «Про внесення мін до деяких актів України відносно підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII загальний стаж позивача враховано по 06.04.2011 та який склав 34 роки 4 місяців 15 днів. Пенсію позивачу обчислено вірно згідно матеріалів пенсійної справи та норм чинного законодавства, у зв'язку із чим відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному ОУПФ України в м. Одесі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 07.04.2011.
03.10.2017 ОСОБА_1 звернулась до Центрального ОУПФ України в м. Одесі із заявою про надання пояснень по нарахуванню пенсії за період з 01.03.2015 по час звернення у зв'язку із її зменшенням.
Листом від 17.10.2017 № 408/Д-11 за підписом начальника Центрального ОУПФ України в м. Одесі ОСОБА_2 позивачу повідомлено, що загальний стаж було враховано по 06.04.2015, який склав 43 роки 7 місяців 15 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,58838. Пенсію обчислено із заробітної плати за період з 01.04.1994 по 31.03.1999, 01.07.2000 по 28.02.2011, з урахуванням середньої заробітної плати по Україні (за 2010 рік) - 1982,63 грн. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення складає 2,06300. Середньомісячний заробіток для обчислення - 4090,17 грн. Розмір пенсії з 07.04.2011 склав 2582,29 грн. На виконання вимог доручення головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.04.2016 № 5529/02 при перевірці пенсійної справи ОСОБА_1 в порядку контролю управлінням здійснено доопрацювання пенсійної справи, а саме: період роботи з 01.01.1993 по 31.03.2002 в реанімаційних бригадах КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» зараховано до страхового стажу без застосування вимог ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зарахування страхового стажу у подвійному розмірі). Після доопрацювання пенсійної справи розмір пенсії зменшився на 536,14 грн. та склав 2237,05 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких актів України відносно підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII: загальний стаж враховано по 06.04.2011 та склав 34 роки 4 місяців 15 днів. Коефіцієнт стажу - 0,34333. Пенсію обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.04.1994 по 31.03.1999, 01.07.2000 по 28.2.2011, з урахуванням середньої заробітної плати по Україні (за 2016 рік) - 3764,40 грн. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення складає - 2,06300. Середньомісячний заробіток для обчислення - 7765,96 грн. Розмір пенсії на 01.10.2017 склав 2816,65 грн.: розмір пенсії за віком - 2666,29 грн.; доплата за понаднормативний стаж (за 14 років) - 150,36 грн.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає проведений теруправлінням ПФУ перерахунок пенсії позивача необґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
З огляду на матеріли справи, ОСОБА_1 з 01.04.1992 по 06.04.2011 працювала в Одеській міській станції швидкої медичної допомоги на посаді фельдшера швидкої допомоги, згідно записів №№ 5, 6 в трудовій книжці БТ-І № 4917641.
Відповідно до довідки від 06.04.2011 № 94/2к ОСОБА_1 працювала на посаді фельдшера швидкої невідкладної допомоги на дитячій термінальній (реанімаційній) бригаді з 01.01.1993 (наказ № 17-к від 01.02.1993) по 01.04.2002 і їй виплачувалась надбавка у розмірі 15% за роботу в особливих умовах праці.
Згідно витягу з наказу № 17-к від 01.02.1993 та роз'яснення від 01.07.2011 № 369/2к в штаті Одеської міської станції швидкої медичної допомоги до 2002 р. була реанімаційна бригада швидкої допомоги для обслуговування дитячого населення, яка називалася дитяча термінальна.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Відповідно до абз. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) лікарняних закладів, лікувально-профілактичних закладів особливого типу, лікувально-трудових профілакторіїв, амбулаторно-поліклінічних закладів, закладів швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладів переливання крові, закладів охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладів, санітарно-епідеміологічних закладів, діагностичних центрів мають право на пенсію за вислугу років при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років.
Відповідно до розділу 2 Переліку до закладів охорони здоров'я відносяться: лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
В зазначених закладах і установах право на призначення пенсії за вислугу років мають право: лікарі та середній медичний персонал.
Відповідно до примітки 2 цієї Постанови робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Переліком не передбачена необхідність підтвердження роботи в структурному лікувальному закладі для визначення чи підтвердження спеціального стажу.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Положеннями ст. ст. 3, 16 "Основ законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 №2802-ХІІ визначено, що закладами охорони здоров'я є підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
Вищезазначене свідчить, що час роботи ОСОБА_1 на посаді фельдшера швидкої невідкладної допомоги на дитячій термінальній (реанімаційній) бригаді з 01.01.1993 по 01.04.2002 зараховується у подвійному розмірі , як це передбачено ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Будь-якого обґрунтування для обліку загального стажу у 34 роки 4 місяців та 15 днів замість 43 років 7 місяців та 15 днів (з урахуванням подвійного зарахування стажу часу на роботі в періоді з 01.01.1993 по 01.04.2002) відповідач у відзиві на адміністративний позов не навів, а обмежився лише констатацією про фактичне зменшення теруправлінням обрахунку такого стажу позивача, не навівши жодної правової та фактичної причини для цього.
Так, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Однак відповідачем не наведено жодних доводів проти адміністративного позову та не доведено правомірності здійснення за результатами доопрацювання пенсійної справи позивача перерахунку загального стажу роботи. У відзиві фактично відсутні адекватні відповіді на доречні та важливі аргументи позивача, однак при цьому зазначається про правомірність перерахунку пенсії та відсутність підстав для задоволення позову.
Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов'язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Беручи до уваги сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640 грн., позивачу у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України належить присудити за рахунок суб'єкта владних повноважень понесені нею судові витрати.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 263 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65020, АДРЕСА_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови в зарахуванні стажу роботи у подвійному розмірі ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1993 по 01.04.2002 на посаді фельдшера швидкої і невідкладної допомоги на дитячій термінальній (реанімаційній) бригаді Комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги».
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі у відповідності до ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в подвійному розмірі період роботи з 01.01.1993 по 01.04.2002 на посаді фельдшера швидкої і невідкладної допомоги на дитячій термінальній (реанімаційній) бригаді Комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вже отриманих сум пенсії, починаючи з дати нарахування подвійного стажу.
Стягнути з бюджетний асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а; 41248812) на користь ОСОБА_3 (65020, АДРЕСА_1; НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк
.