Справа № 815/57/18
29 січня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду 03.01.2018 року засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради в якому просить:
- визнати протиправними дії органу реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо зняття з реєстрації місця проживання в АДРЕСА_1 ОСОБА_2 і скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Також позивач просить в порядку роз'яснення виконання постанови суду роз'яснити, що виконання здійснюється шляхом виключення записів про скасування в Єдиному державному демографічному реєстрі запису про зняття з реєстрації та поновлення запису про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, у відповідних реєстрах адміністраторами Департаменту надання адміністративних послуг ОМР.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява ОСОБА_1 не відповідала вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України.
Позивачем не вірно були зазначені відомості відносно відповідача, представника позивача. Не надані належні документи щодо повноважень представника (представників) позивача.
Позивач повинен в позові викласти зміст позовних вимог.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Між тим, позивач просить визнати протиправними дії органу реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо зняття з реєстрації місця проживання в АДРЕСА_1 ОСОБА_2 і скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Не може вважатися максимально чіткою вимога скасувати відповідні реєстраційні записи в Єдиному державному демографічному реєстрі та обраний спосіб захисту прав.
У порядку адміністративного судочинства можуть бути скасовані лише акти індивідуальної дії, до яких «запис в реєстрі» не відноситься.
Не зазначено які саме записи були внесені відповідачем до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, позивачем взагалі не надано жодного доказу щодо порушення прав позивача, а саме наявність будь-яких записів відносно неї у вказаному реєстрі.
Статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, підтверджують особу чи її спеціальний статус» встановлені права осіб, персональні дані (інформація про особу) яких внесені до Єдиного державного демографічного реєстру, зокрема, кожна особа, персональні дані (інформація про особу) якої внесені до Реєстру, має право на отримання інформації про наявність запису в Реєстрі стосовно неї.
Проте позивач зазначаючи про неправомірні дії відносно неї та скасування записів не надає вказаної інформації.
Взагалі є незрозумілим та таким, що не відповідає вимогам ст.160,161КАС України, зазначення у якості позовної вимоги - вимога в порядку роз'яснення виконання постанови суду роз'яснити, що виконання здійснюється шляхом виключення записів про скасування в Єдиному державному демографічному реєстрі запису про зняття з реєстрації та поновлення запису про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, у відповідних реєстрах адміністраторами Департаменту надання адміністративних послуг ОМР.
Питання роз'яснення судового рішення регламентоване ст.254 КАС України та стосується роз'яснення судових рішень, які набрали законної сили.
Позивач зазначила в позові, що про порушення своїх прав дізналась 22.08.2017 року, тобто за більш ніж за чотири місяця до звернення до суду, що суд вважає достатнім для надання до позову належних доказів.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Статтею 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Вимоги ст.94 КАС України щодо доказів, які надаються позивачем до позову, позивачем не виконані.
Крім того, в додатках до позову зазначена копія позовної заяви ПАТ «ПУМБ», але надані копії лише першого та останнього аркуша цього позову.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Надання доказів регламентовано також ст.79 КАС України.
Відповідно до ч.2,4 ст.79 КАС України позивач повинен подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Відповідно до ч.1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах 2 та 3 ст. 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Частиною 2 ст.80 КАС України встановлено що у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Додатком до адміністративного позову позивач надає клопотання про витребування доказів від 26.12.2017 року.
Позивачем в клопотанні зазначено, що на її усне звернення до адміністратора Департаменту надання адміністративних послуг ОМР ОСОБА_3 про видачу їй засвідченої копії довідки про зняття з реєстрації місця проживання особи та документів, на підставі яких її було знято з реєстрації, їй було відмовлено.
Таким чином, позивачем фактично не надано жодних доказів вжиття заходів для отримання зазначеної довідки, що суперечить п.4 .ч.2. ст.80 КАС України. Позивач має право звернутися із відповідною заявою, інформаційним запитом тощо, а також вказані заходи можуть здійснити її представники, у тому числі шляхом звернення з адвокатським запитом.
Суд звернув увагу позивача, що статтею 44 КАС України визначені права та обов'язки учасників справи, які зобов'язані, зокрема, виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.
Ухвалою суду від 09.01.2018 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків, роз'яснено, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі.
Також роз'яснено, що інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам (ч.2 ст.174 КАС України), тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Проте позивач надав до суду заяву про усунення недоліків та уточнену позовну заяву, що не передбачено нормами КАС України та не відповідає інституту залишення позову без руху.
Представник позивача лише після ухвали суду про залишення позову без руху звернувся з письмовим запитом щодо надання копій документів, на підстав яких здійснено зняття з реєстрації ОСОБА_1.
Позивач сформував вимоги в іншому вигляді та при цьому посилався на рішення судів по іншим справам. Проте вказані обставини не можуть свідчати про викладення змісту позовних вимог максимально чітко і зрозуміло.
Про це свідчить повторна заява представника позивача роз'яснення порядку виконання рішення.
Позивач не усунув недоліки, зазначені в ухвалі суду щодо зазначення наявності відомостей відносно неї в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, підтверджують особу чи її спеціальний статус» встановлені права осіб, персональні дані (інформація про особу) яких внесені до Єдиного державного демографічного реєстру, зокрема, кожна особа, персональні дані (інформація про особу) якої внесені до Реєстру, має право на отримання інформації про наявність запису в Реєстрі стосовно неї.
Відповідно до п.25 Порядку ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації, затвердженого постановою КМУ №784 від 18.10.2017 року, довідка видається розпорядником Реєстру, його територіальними органами / територіальними підрозділами або через уповноваженого суб'єкта незалежно від реєстрації місця проживання особи за її заявою, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові особи, унікальний номер запису в Реєстрі, реквізити документа протягом трьох робочих днів з дня подання заяви.
Особа або її законний представник під час подання заяви про видачу довідки у паперовій формі особисто пред'являє посадовій особі уповноваженого суб'єкта документ.
Довідка, яка видається через уповноваженого суб'єкта, формується розпорядником Реєстру, його територіальними органами / територіальними підрозділами як комп'ютерний файл, що містить запитувану інформацію або у разі її відсутності відмітку про її відсутність, і надсилається уповноваженому суб'єкту із застосуванням електронного цифрового підпису посадової особи, яка її сформувала. Довідка відтворюється на паперовому носії та належним чином засвідчується посадовою особою уповноваженого суб'єкта.
Позивачем вказана довідка не надана. Саме в залежності від наявності цих відомостей позивачем повинен бути обраний спосіб захисту порушених прав.
Згідно зі ст.9 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, підтверджують особу чи її спеціальний статус» кожна особа, персональні дані (інформація про особу) якої внесені до Реєстру, має право на, зокрема, отримання інформації про наявність запису в Реєстрі стосовно неї; вимогу щодо поновлення і виправлення інформації про неї.
Відповідно до ч.6 ст.10 Закону, п.11 Порядку відмова заявнику у внесенні інформації до Реєстру, у тому числі у виправленні, поновленні та анулюванні внесеної інформації, може бути оскаржена в порядку, встановленому законом.
У разі відсутності даних про позивача у Єдиному державному демографічному реєстрі, позивачу необхідно зазначити та надати відповідні докази, коли, на підставі чого вона була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, в які саме документи реєстраційного обліку були внесені данні про її реєстрацію за вказаною адресою, та зняття з реєстрації.
Необхідно також отримати документи на запит від 17.01.2018 року.
З урахуванням того, що позивач у заяві про усунення недоліків надав клопотання про надання додаткового розумного строку на усунення недоліків, суд вважає можливим продовжити строк на усунення недоліків. Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України строк на усунення недоліків не може перевищувати 10 днів з дня отримання ухвали суду.
Недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі.
В позові зазначається перелік документів наданих до позову. Документ зазначений в переліку повинен відповідати наданому документу. Якщо зазначена копія позову, то повинна бути додана копія позову, а не її перший та останній аркуш. До позову надаються оригінали доказів, або належним чином засвідчені копії.
Керуючись ст. 80, 94, 121,160,161,169 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху, подовшивши строк на усунення недоліків.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва