Справа № 697/2264/17
23 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Федотова І.В.
Коротких А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної архітектурно - будівельної інспекції України на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області про визнання неправомірними постанов та їх скасування, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Черкаській області про визнання незаконною та скасування постанови головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 03 жовтня 2017 року за № 152 про визнання ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.ч.5,12,13 ст. 96 КУпАП та накладення штрафу в сумі 17000,00 грн., закриття провадження по справі.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Державна архітектурно - будівельної інспекції України, подала апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване судове рішення скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального і процесуального права та неповно з'ясовано обставини справи. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 09 липня 2014 року № 294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України» Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Однак, відповідач по справі входить до складу Держархбудінспекції України як її структурний підрозділ, без права юридичної особи. Крім того, апелянт стверджує, що оскаржувана позивачем постанова винесена на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством у зв'язку з чим вважає, що правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила, наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області про визнання неправомірною постанови та її скасування.
У поданій апеляційній скарзі апелянт стверджує, що адміністративний позов пред'явлено до неналежного відповідача. Однак, будь-яких доказів для підтвердження вказаних у апеляції обставин до суду не надає.
При цьому, в матеріалах справи такі відомості також відсутні.
Відповідно до норм ст. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судовому є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписи ч. 3 ст. 77 КАС України визначають, що суд може витребовувати докази з власної ініціативи.
Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України про витребовування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.
Особи, які не мають можливості подати докази, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 КАС України).
Враховуючи встановлені обставини та викладені правові норми, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області надати до Київського апеляційного адміністративного суду Положення (порядок), який регламентує діяльність Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 243, 325 КАС України суд, -
Зобов'язати Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області до 06 лютого 2018 року надати до Київського апеляційного адміністративного суду Положення (порядок), який регламентує діяльність Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції України в Черкаській області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Федотов І.В.
Коротких А.Ю.
Текст ухвали виготовлено та підписано 29 січня 2018 року.