Рішення від 19.01.2018 по справі 144/1716/17

Справа № 144/1716/17

провадження № 2-а/144/9/18

Категорія 36

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.01.2018 Теплицький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Германа О.С.,

секретаря судового засідання Пігулі А.А.,

за участю позивача, представника Бершадської місцевої прокуратури-прокурора ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Теплицького районного суду Вінницької області справу за адміністративним позовом керівника Бершадської місцевої прокуратури в інтересах держави до Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області, третя особа - Костюківський дошкільний навчальний заклад Теплицького району Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Бершадської місцевої прокуратури в позові вказує, що Бершадською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів місцевого самоврядування та комунальних установ, вивчено інформацію Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області від 13.12.2017 № 299 та надані додатки.

Після чого було встановлено, що на підставі рішення 19 сесії 4 скликання Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області від 25.01.2006 створено Костюківський дитячий навчальний заклад.

Відповідно до п. 1.3 Статуту Костюківського ДНЗ, погодженого начальником відділу освіти Теплицької РДА та затвердженого рішенням сесії сільської ради від 12.11.2014 № 18, сільська рада є засновником вказаного дошкільного закладу, здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

12.11.2014 року у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 164 102 0000 000800 про державну реєстрацію даного дошкільного закладу як юридичної особи.

Приміщення навчального закладу знаходиться за адресою с. Костюківка, вул. Коцюбинського, 6, Теплицького району Вінницької області та перебуває на балансі Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області.

Навчальний заклад користується земельною ділянкою загальною площею 0,70 га, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади с. Костюківка Теплицького району та на балансі сільської ради.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Тому звертається до суду з даним позовом в якому просить зобов'язати Костюківську сільську раду Теплицького району Вінницької області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на землю, на якій знаходиться Костюківський ДНЗ.

Прокурор Січкаренко І.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити. В зв'язку з тим, що відповідач визнав позовні вимоги та в судові засідання просить його не викликати, прокурор заявив клопотання про розгляд справи без технічної фіксації.

Представник Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області, в судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду заяву в якій просить справу розглянути у відсутність представника сільської ради, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Представник третьої особи - Костюківського дошкільного навчального закладу в судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду заяву в якій просить справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Відповідно ч. 3 ст. 194 КАС України Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що Бершадською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів місцевого самоврядування та комунальних установ, вивчено інформацію інформацію Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області від 13.12.2017 № 299 та надані додатки.

Після чого було встановлено, що на підставі рішення 19 сесії 4 скликання Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області від 25.01.2006 створено Костюківський дитячий навчальний заклад.

Відповідно до п. 1.3 Статуту Костюківського ДНЗ, погодженого начальником відділу освіти Теплицької РДА та затвердженого рішенням сесії сільської ради від 12.11.2014 № 18, сільська рада є засновником вказаного дошкільного закладу, здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

12.11.2014 року у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 164 102 0000 000800 про державну реєстрацію даного дошкільного закладу як юридичної особи.

Відповідно до Статуту Костюківського дошкільного навчального закладу, погодженого начальником відділу освіти Теплицької РДА та затвердженого рішенням сесії сільської ради від 12.11.2014 № 18, діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвитку творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації дітей та готовності продовжувати освіту.

Приміщення навчального закладу знаходиться за адресою с. Костюківка, вул. Коцюбинського, 6, Теплицького району Вінницької області та перебуває на балансі Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області.

Навчальний заклад користується земельною ділянкою загальною площею 0,70 га, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади с. Костюківка Теплицького району та на балансі сільської ради.

Статтею 38 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

У частині 3 ст. 22 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, якою користується Костюківський дошкільний навчальний заклад має перебувати у нього на праві постійного користування.

Згідно ст.ст. 124, 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку засновника Костюківського дошкільного навчального закладу - Костюківської сільської ради Теплицького району Вінницької області.

Відповідно змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі, земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради, передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок, комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частинами 1, 3 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Проте, в порушення вказаних норм законодавства, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Костюківським дошкільним навчальним закладом не оформлені.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про освіту» сільські, селищні ради: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти; мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території.

Таким чином, Костюківська сільська рада Теплицького району Вінницької області являючись суб'єктом, який здійснює управління навчальним закладом, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться навчальний заклад допускаючи протиправну бездіяльність.

Враховуючи те, що Костюківською сільською радою Теплицького району Вінницької області упродовж тривалого часу (більше 10 років) не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться навчальний заклад, даний позов керівника Бершадської місцевої прокуратури підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При розгляді справи витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не здійснювалось.

Керуючись ст. 26 ч. 1 п. 34, ст. ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 12, 116, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. ст. 9, 19, 73-76, 139, 194, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Костюківську сільську раду Теплицького району Вінницької області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на землю, на якій знаходиться Костюківський дошкільний навчальний заклад с. Костюківка Теплицького району Вінницької області шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на землю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: