Рішення від 29.01.2018 по справі 826/13105/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 січня 2018 року № 826/13105/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-

зернова компанія України»

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби,

Управління Державної казначейської служби у м.Києві

про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, у якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова компанія України» пеню в розмірі 14 653 290,58 грн. на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за серпень, вересень 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 Податкового кодексу України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Оскільки суми бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень та вересень 2016 року були отримані позивачем лише 26.04.2017, позивач звернувся до суду про стягнення з Державного бюджету України пені відповідно до вимог статті 200 Податкового кодексу України.

Відповідач Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби щодо позову заперечив, стверджуючи про відсутність підстав для його задоволення, зазначивши, що несвоєчасне відшкодування ПДВ позивачу відбулося не з його вини, оскільки упродовж періоду з 18.10.2016 по 06.02.2016 згідно з Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23, надсилав до Державної фіскальної служби України інформацією про можливі обсяги бюджетного відшкодування за деклараціями позивача за серпень та вересень 2016 року, однак узагальнена інформація від Державно фіскальної служби України у відповідь не надходила.

Відповідач Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві щодо позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог.

У судовому засіданні представники відповідачів також заперечили щодо задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмових відзивах на позовну заяву.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.

Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова компанія України» перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

Відповідно до п.200.1 статті 200 Податкового кодексу України (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначаються як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п.200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстрочено відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Судом встановлено, що на виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України 08.11.2016 публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова компанія України» подано до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби податкові декларації з ПДВ разом із заявами про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок, а саме:

- за серпень 2016 року декларацію від 19.09.2016 №9173387334 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 08.11.2016 №9211488320 в розмірі 130 094 628,00 грн.;

- за вересень 2016 року декларацію від 19.10.2016 №9197022427 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 08.11.2016 №9211505248 в розмірі 126 499 647,00 грн.

Зазначені декларації надіслані засобами електронного зв'язку, що підтверджується відповідними квитанціями.

Відповідно до приписів п.200.10 статті 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11 статті 200 Податкового кодексу України).

За змістом п.200.12 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13 статті 200 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу 3 п.200.10 статті 200 Податкового кодексу України сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалося представниками сторін у судовому засіданні, позивач отримав бюджетне відшкодування ПВ 26.04.2017, а саме:

- за серпень 2016 року в розмірі 130 094 628,00 грн.;

- за вересень 2016 року в розмірі 126 499 647,00 грн.,

тоді як кінцевий термін бюджетного відшкодування становив 22.12.2016.

Наведене свідчить про несвоєчасне відшкодування позивачу ПДВ за серпень та вересень 2016 року.

Згідно з п.200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Водночас порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та алгоритм дій платника податку та державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України ПДВ встановлені статтею 200 Податкового кодексу України, а також Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 .01.2011 №39 (далі - Порядок №39) та Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23 (далі - Порядок).

Пунктом 6 Порядку №39 встановлено, що у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету. І протягом трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, та п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування ПДВ, - подає такий висновок органові державної казначейської служби (пункт 7 Порядку №39).

Згідно з пунктом 9 Порядку №39 на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом п'яти операційних днів після отримання висновку.

З урахуванням викладеного суд погоджується з доводами позивача, що суми податку на додану вартість, що несвоєчасно відшкодовані на його розрахунковий рахунок за серпень та вересень 2016 року у розмірі відповідно 130 094 628,00 грн. та 126 499 647,00 грн. вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на яку відшкодовується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Пеня за несвоєчасне відшкодування ПДВ розраховується за такою формулою:

Сума пені + (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ х 120% облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені х кількість днів прострочки відшкодування) / кількість днів у році.

Відповідачі не заперечували проти арифметичних розрахунків розміру заявленої до стягнення суми пені.

Відтак, пеня за несвоєчасне відшкодування позивачу ПДВ розраховується наступним чином.

Дата узгодження суми бюджетного відшкодування ПДВ за серпень та вересень 2016 року згідно з п.200.10 статті 200 Податкового кодексу України припадає на 09.12.2016, в такому разі з цього дня податковий орган повинен у п'ятиденний строк подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, тобто до 15.12.2016 включно згідно з п.200.12 статті 200 Податкового кодексу України. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу - до 22.12.2016.

Відшкодування на розрахунковий рахунок позивача відбулося 26.04.2017.

Таким чином, відлік пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок позивача за серпень 2016 року починається з 23.12.2016 та складає 125 днів.

Облікова ставка Національного банку України на момент виникнення пені становила 14% (112 днів) та з 14.04.2016 - 13% (13 днів).

Розрахунок пені на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2016 року

130 094 628,00 грн. х (14% х 120%) х 112 днів/365 днів = 6 706 467,17 грн.;

130 094 628,00 грн. х (13% х 120%) х 13днів/365 днів = 722 827,14 грн.,

що в сукупності становить 7 429 294,31 грн. (6 706 467,17 грн. + 722 827,14 грн.).

Розрахунок пені на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за вересень 2016 року

126 499 647,00 грн. х (14% х 120%) х 112 днів/365 днів = 6 521 143,44 грн.;

126 499 647,00 грн. х (13% х 120%) х 13днів/365 днів = 702 852,83 грн.,

що в сукупності становить 7 223 996,27 грн. (6 521 143,44 грн. + 702 852,83 грн.).

Загальна сума пені на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість, що виникла внаслідок несвоєчасного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок позивача за серпень та вересень 2016 року складає 14 653 290,58 грн. (7 429 294,31 грн. +7 223 996,27 грн.).

Відповідачі у відзивах на позов та представники відповідачів у судовому засіданні щодо арифметичного розрахунку розміру пені, проведеного позивачем, та щодо обрахованої суми пені 14653290,58 грн. не заперечували.

З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Задоволення судом позовних вимог публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова компанія України» узгоджується з практикою Верховного Суду України, що висловлена в його постанові від 03.06.2014 №21-131а14, в якій міститься висновок про наявність у платника податку права пред'являти вимогу про стягнення пені з настанням передбачених законодавством обставин, та Вищого адміністративного суду України, що висловлена в ухвалах від 07.06.2016 №К/800/19696/15, від 05.04.2016 №К/800/3206/15, від 15.11.2016 №К/800/16488/16.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова компанія України» (01033, м.Київ, вул.Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 37243279, п/р 26003020053310 в АТ «Укрексімбанк», МФО 322313) пеню в розмірі 14 653 290,58 грн. (чотирнадцять мільйонів шістсот п'ятдесят три тисячі двісті дев'яносто гривень 58 коп.) на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за деклараціями з ПДВ за серпень та вересень 2016 року.

3.Присудити на користь публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова компанія України» (01033, м.Київ, вул.Саксаганського, 1, код ЄДРПОУ 37243279, п/р 26003020053310 в АТ «Укрексімбанк», МФО 322313) судові витрати у розмірі 219 780,00 грн. (двісті дев'ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (01601, м.Київ, вул.Терещенківська, 11-А, код ЄДРПОУ 37993783).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 з урахуванням п.15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя О.О. Власенкова