Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 січня 2018 р. № 820/5634/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Саєнко Л.І.,
розглянувши в спрощеному порядку у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог, -
Фізична особа-підприємць ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправними та скасувати з моменту винесення вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2017 № Ф-1740-17, в розмірі 154,00 грн, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.10.2017 № Ф-1740-17, в розмірі 154,00 грн, та вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2017 № Ф-1740-17, в розмірі 2266,00 грн, винесені ГУ ДФС у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вимоги від 07.07.2017 № Ф-1740-17, від 03.10.2017 № Ф-1740-17, 07.11.2017 № Ф-1740-17, винесені безпідставно, є незаконними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що спірні податкові вимоги є відкликаними, а тому, вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні позивач та представник відповідача свої правові позиції підтримали в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначені права та обов'язки платника єдиного соціального внеску, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 2 розділом III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства Фінансів України № 435 від 14.04.2015, фізичні особи- підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова".
Відповідно до виписки з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємництва з 07.06.2016 року та взята на облік до Харківської ОДПІ ДФС у Харківській області.
03.02.2017 року ФОП ОСОБА_1 до контролюючого органу подано Додаток 5 "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" та таблицю 1 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями" замість Додаток 5 "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" та таблиці 2 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування"
У зв'язку з помилковим поданням позивачем до контролюючого органу Додатку 5 "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" з таблицею 1 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями" в інтегрованій картці платника ФОП ОСОБА_1 в ІС "Податковий блок" здійснені наступні нарахування:
- 19.01.2017 нарахування єдиного внеску N 546378/єу від 19.01.2017 терміном сплати 19.01.2017, тобто нарахування з єдиного соціального внеску в якості платника єдиного податку за 4 квартал 2016 року у сумі 990 грн.;
- 09.02.2017 нарахування на підставі звіту N 1700017289 від 03.02.2017 терміном сплати 09.02.2017 згідно з Додатком 5 "Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" таблиці 1 "Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями як платника на загальній системі оподаткування" у сумі 2266,00 грн.
Отже, платником подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску з невідповідністю системі оподаткування та не за встановленою формою, що призвело до викривлення даних та відповідних нарахувань в інтегрованій картці платника податків. У зв'язку з чим, податковим органом винесено спірні податкові вимоги від 07.07.2017 № Ф-1740-17 в розмірі 154,00 грн., від 03.10.2017 р. № Ф-1740-17 в розмірі 154,00 грн., від 07.11.2017 р. № Ф-1740-17, в розмірі 2266,00 грн.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Головного управлінням ДФС у Харківській області № 755/20-40-17-06-08 від 22.01.2018, станом на 15.12.2017 року в інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 відсутній борг (недоїмка) з єдиного соціального внеску та існує переплата у сумі 2270,00 грн. Станом на 19.01.2018 року по ФОП ОСОБА_1 рахувалась переплата з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 2270 грн, яка врахована при нарахуванні забов'язань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування по строку 19.01.2018 року у сумі 2112,00 грн за ІV квартал 2017 року. Станом на 22.01.2018 року по ФОП ОСОБА_1 рахується переплата у загальному розмірі 158,00 грн. Також, у вказаній довідці зазначено, що вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2017 р. № Ф-1740-17 в розмірі 154,00 грн, від 03.10.2017 р. № Ф-1740-17 в розмірі 154,00 грн, від 07.11.2017 р. № Ф-1740-17, в розмірі 2266,00 грн є відкликаними.
Суд зазначає, що підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.
У відповідності до вимог пункту 60.2 статті 60 Податкового кодексу України, у випадках, визначених підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі.
Таким чином, у зв'язку з тим, що спірні податкові вимоги відповідачем відкликані, та як наслідок, не порушують прав позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Харківській області (місцезнаходження: вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код: 39599198) про визнання протиправними та скасування податкових вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 30 січня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко