Справа № 815/5011/17
19 січня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Єфіменка К.С., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження з викликом представників сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НІАГАРА» (вул.Троїцька 43-А, м.Одеса, 65045) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семинарська 5, м.Одеса, 65044) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0006034001 від 04.07.2017 року, -
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «НІАГАРА» (вул.Троїцька 43-А, м.Одеса, 65045) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул.Семинарська 5, м.Одеса, 65044) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0006034001 від 04.07.2017 року.
В судовому засіданні 19.01.2018 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.62), в якому просив задовольнити позов з огляду на те, що позивач не порушував строки реєстрації акцизних накладних, оскільки це сталося з вини податкового органу, який не укладав договір про прийняття електронної звітності. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на те, що під час проведеної перевірки були встановлені факти порушення позивачем строків реєстрації акцизних накладних, а за ці порушення ПК України передбачено застосування штрафних санкцій до платника податків. Окрім того, він пояснив, що з позивачем не укладався договір про подання звітності в електронному вигляду з огляду на порушення саме посадовими особами позивачем порядку його укладання та вини податкового органу в цьому не має.
За вказаних обставин, суд у відповідності до положень ч.1 ст.205 КАС України ухвалив рішення про розгляд справи у цьому судовому засіданні за такої явки учасників судочинства.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування податкових зобов'язань та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, ГУ ДФС в Одеській області була проведена камеральна перевірка суб'єкта господарювання ТОВ «НІАГАРА» (код ЄДРПОУ 39811061).
Відповідно до п.231.6 ст.231 Податкового Кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.
В ході проведення перевірки встановлено, що відповідно до даних Єдиного реєстру акцизних накладних ТОВ «Ніагара» порушило граничний термін реєстрації наступних акцизних накладних:
від 31.08.2016 року №946, зареєстрована 11.10.2016 року, граничний термін реєстрації -
15.09.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 26, сума штрафної санкції - 4890,84 грн.; від 31.07.2016 року №939, зареєстрована 11.10.2016 року, граничний термін реєстрації -
15.08.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 57, сума штрафної санкції - 4724,54 грн.;
від 31.07.2016 року №941, зареєстрована 11.10.2016 року, граничний термін реєстрації -
15.08.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 57, сума штрафної санкції - 1951,74 грн.;
від 31.07.2016 року №940, зареєстрована 11.10.2016 року, граничний термін реєстрації -
15.08.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 57, сума штрафної санкції - 3454,77 грн.;
від 15.06.2016 року №1222, зареєстрована 16.11.2016 року, граничний термін реєстрації - 30.06.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 139, сума штрафної санкції - 12188,55 грн.;
від 31.10.2016 року №1276. зареєстрована 01.12.2016 року, граничний термін реєстрації
15.11.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 16. сума штрафної санкції - 98,88 грн.;
від 20.05.2016 року №1221, зареєстрована 16.11.2016 року, граничний термін реєстрації - 04.06.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 165, сума штрафної санкції - 18542,39 грн.;
від 10.11.2016 року №1211, зареєстрована 15.12.2016 року, граничний термін реєстрації
25.11.2016 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 20, сума штрафної санкції - 4475,44 грн.;
від 23.03.2017 року №178, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
07.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 1068,33 грн.;
від 22.03.2017 року №172, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
06.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 6, сума штрафної санкції - 887,7 грн.;
від 23.03.2017 року №176, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
07.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 1068,97 грн.;
від 22.03.2017 року №174, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
06.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 6, сума штрафної санкції - 1269,19 грн.;
від 27.03.2017 року №195, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 2, сума штрафної санкції - 91,31 грн.;
від 24.03.2017 року №192, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
08.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 102,87 грн.;
від 24.03.2017 року №193, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
08.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 230,96 грн.;
від 27.03.2017 року №184, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 1, сума штрафної санкції - 1074,58 грн.;
від 21.03.2017 року №171, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
05.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 7, сума штрафної санкції - 1469,86 грн.;
від 24.03.2017 року №191, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
08.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 127,36 грн.;
08.04.2017 від 24.03.2017 року №194, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації - 08.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 78,54 грн.;
від 22.03.2017 року №173, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
06.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 6, сума штрафної санкції - 400,55 грн.;
від 27.03.2017 року №197, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 2, сума штрафної санкції - 125,01 грн.;
від 27.03.2017 року №183, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 1, сума штрафної санкції-503,51 грн.;
від 23.03.2017 року №177, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
07.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 5, сума штрафної санкції - 939,18 грн.;
від 27.03.2017 року №196, зареєстрована 13.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 2, сума штрафної санкції - 194,78 грн.;
від 27.03.2017 року №182, зареєстрована 12.04.2017 року, граничний термін реєстрації -
11.04.2017 року, кількість днів після граничного терміну реєстрації - 1, сума штрафної санкції - 1687,26 грн.
Згідно із п.10 та п.11 розділу III Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218, у разі якщо при реєстрації акцизної накладної платником податку помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального чи неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТЗЕД, то платник податку, що реалізує пальне, має скласти розрахунок коригування такої накладної на зменшення всього обсягу пального зазначеного в ній, який реєструється в ЄРАН отримувачем. Після чого платник податку, що реалізує пальне, має зареєструвати в ЄРАН нову акцизну накладну з правильними реквізитами отримувача пального чи правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТЗЕД. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в ЄРАН, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.
З 01.04.2016 року реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН здійснюється з урахуванням усіх вимог, встановлених Кодексом.
За результатами проведеної камеральної перевірки податковим органом складений акт від 08.06.2017 року №12/15-32-40-04/30940468, в якому були зафіксовані вищенаведені порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.120.1 ст.120 Кодексу ГУ ДФС в Одеській області за результатами проведеної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 04.07.2017 №0006034001 про застосування до позивача штрафу у розмірі 61647,51 грн. за затримку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних.
Представник позивача не згоден із застосованими штрафними санкціями з огляду на наступне.
Згідно підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України (в редакції чинній на дату складання та реєстрації акцизних накладних), - камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та д^их митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно із Законом №1797-УІІІ від 21.12.2016 з 01.01.2017 року підпункт 75.1.1. пункту 75.1 ст. 75 ПК України був викладений в новій редакції та доповнений абзацом другим, відповідно до якого, предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Отже право проведення перевірки своєчасності реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків ригування до акцизних накладних було надано контролюючому органу лише з 01.01.2017 року.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинностт і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином органи ДФС мають право в рамках камеральної перевірки перевіряти своєчасніс реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних, складених починаючи з 01.01.2017 року, а отже Відповідач не мав права проводити перевірку своєчасності реєстрації акцизних накладних, складених та зареєстрованих у 2016 році.
Розглянувши доводи сторін та наявні в справі письмові докази, суд з урахуванням положень ч.2 ст.2 КАС України, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до п.231.1 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з п.231.3 ст.231 ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Відповідно до п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Така акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язав л перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно з п.231.7 ст.231 ПК України якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних, зокрема, отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Відповідно до п.1202.1 ст.1202 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Таким чином, за визнанням представником позивача факту порушення строків реєстрації акцизних накладних застосовані до позивача податковим органом штрафні санкції ґрунтуються на обставинах справи та на законі.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що податковий орган не міг проводити перевірку дотримання строків реєстрації акцизних накладних у період до 01.01.2017 року, оскільки таке повноваження податковому органу в порядку проведення камеральних перевірок надано законом лише з цієї дати, оскільки камеральна перевірка податковим органом проведена 08.06.2017 року, тобто після отримання відповідних повноважень податковим органом та строк давності, за який можливо провести камеральну перевірку дозволяв перевірити реєстрацію позивачем акцизних накладних у 2016 році. За таким обставин, дії податкового органу з проведення камеральної перевірки та складання акту від 08.06.2017 року відповідають правовій поведінці суб'єкта владних повноважень, визначеної ч.2 ст.19 Конституції України, а тому згідно положень ч.2 ст.2 КАС України не можуть бути визнані судом протиправними.
Суд також не приймає до уваги посилання представника позивача на відсутність податкового правопорушення, визначеного пунктом 109.1 ст.109 ПК України, згідно якого визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи в частині несвоєчасної реєстрації акцизних накладних з огляду на те, що позивачем 30.03.2017 року до ДПІ був направлений договір про визнання електронних документів, який не був прийнятий, про що свідчить квитанція №2 від 31.03.2017 року. Підставою не прийняття зазначено, що відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи не відповідають реєстраційним даним в Єдиному банку даних; 05.04.2017 року позивач повторно направив до ДПІ договір про визнання електроних документів, який не був прийнятий. В квитанції №2 від 06.04.2017 року зазначено, що для укладення договору про визнання електронних документів необхідно виконати вимоги Розділу 3 Інструкції з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку; 06.04.2017 року позивач в третій раз направив до ДПІ договір про визнання електронних документів, який фактично було підписано ДПІ лише 12.04.2017 року, оскільки як зазначає сам представник позивача неприйняття податковим органом договорів про визнання електронних документів слугувало невірні дії самого платника податків, що унеможливлювало своєчасне прийняття цих договорів податковим органом його підписання, а це не звільняє позивача від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних.
Відтак, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що оскаржений акт суб'єкту владних повноважень прийнятий на підставі ґрунтовного висновку посадових осіб органу ДФС, що відповідає положенням ч.2 ст.19 Конституції України, ст.9-11 Закону України «Про систему оподаткування в Україні» та ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а тому, на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України, суд повинен відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судові витрати розподілити за правилами ст.123 КАС України.
Керуючись ст.ст.123,242-246 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «НІАГАРА» (вул.Троїцька 43-А, м.Одеса, 65045) до Головного управління ДФС в Одесткій області (вул.Семинарська 5, м.Одеса, 65044) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0006034001 від 04.07.2017 року відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 29.01.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.