Рішення від 29.01.2018 по справі 815/6877/17

Справа № 815/6877/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68003) до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул.Хонтадзе,8-А, м.Чорноморськ, Одеська область, 68001) про визнання протиправним та скасування рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №32 від 23.11.2017 року, зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68003) до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул.Хонтадзе,8-А, м.Чорноморськ, Одеська область, 68001) про визнання протиправним та скасування рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №32 від 23.11.2017 року, зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи на шахті імені "Известий" виробничого об'єднання "Донбасантрацит" за професіями підземного гірника та підземного прохідника та періоди навчання в НКК за вказаними професіями з 10.07.1985 року по 05.12.1986 року та з 23.03.1987 року по 31.12.1991 року, зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 30.10.2017 року з урахуванням страхового стажу 31 рік 2 місяці 2 дні.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що спірним рішенням Відповідач відмовив в призначенні пенсії на пільгових умовах у відповідності до другої частини статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) та п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058) (абз.1 спірного рішення). Можливо Відповідачу невідомо, що в жовтні 2017 року в Україні відбулася так звана «пенсійна реформа», а саме - Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до Закону № 1058. Тобто починаючи з 01.10.2017 року пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами статті 114 Закону № 1058. Як висновок - Відповідач, приймаючи спірне рішення, застосував нечинні норми законодавства, що може бути підставою для визнання цього рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На думку позивача, своїми діями щодо відмови в призначенні пільгової пенсії відповідач порушив не тільки норми ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але й права позивача, гарантовані ст.ст.22,46 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене та посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005, позивач зазначає, що рішення відповідача №9121 від 07.12.2017 року прийнято у спосіб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і порушує її права на пенсію.

У зв'язку з чим, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №32 від 23.11.2017 року, зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи на шахті імені "Известий" виробничого об'єднання "Донбасантрацит" за професіями підземного гірника та підземного прохідника та періоди навчання в НКК за вказаними професіями з 10.07.1985 року по 05.12.1986 року та з 23.03.1987 року по 31.12.1991 року, зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 30.10.2017 року з урахуванням страхового стажу 31 рік 2 місяці 2 дні.

Ухвалою суду від 28.12.2017 року судом: - прийнято до розгляду позовну заяву; - відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії; - встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.263 КАС України судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

29.01.2018 року засобами поштового зв'язку за вх. №2456/18 до суду від Відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому, з посиланням на ст.114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.14,26 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначає, що оскаржене рішення є законним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Згідно п.1 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Відповідно до положень ч.3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

З урахуванням надання відповідачем відзиву на позовну заяву, враховуючи, що провадження у справі відкрито 28.12.2017 року та зважаючи на положення ч.1 ст.120 КАС України, дана справа розглянута судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у межах строку, визначеного ч.3 ст.263 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що 14.11.2017 року ОСОБА_1, звернулася до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі - Відповідач) із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням №32 від 23.11.2017 року (далі - спірне рішення) Відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Успірному рішенні Відповідач зазначив: постановою Кабінету Міністрів України №595 від 07.11.2014 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, установлено,перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації повинні були забезпечити до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та невідкладне інформування Міністерства фінансів про зміну місцезнаходження бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, які переміщені з тимчасово неконтрольованої території. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 передбачено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно наданим документам загальний стаж склав 25 років 8 місяців 22 дні, підземний стаж склав 1 рік 4 місяці 27 днів. Враховуючи зазначене до пільгового стажу не було зараховано наступні періоди роботи: з 10.07.1985 р. по 28.07.1985 р.; з 29.07.1985 р. по 19.09.1985 р.; з 20.09.1985 р. по 07.10.1985 р.; з 08.10.1985 р. по 16.12.1985 р.; з 17.12.1985 р. по 05.12.1986 р.; 23.03.1987 р. по 31.12.1991 р.

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку діям та рішенню відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються трудові пенсії (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років) та соціальні пенсії.

Згідно ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Умови та особливості призначення пенсії за віком окремим категоріям працівників визначені у ст.ст.12-18 вказаного Закону. Вказані норми права передбачають призначення пенсії за віком на загальних підставах; пенсії за віком на пільгових умовах; особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії, пенсії громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи; пенсії за віком інвалідам, учасникам війни, сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських; пенсії за віком багатодітним матерям і матерям інвалідів з дитинства, а також пенсії за віком окремим категоріям громадян.

Згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон 1788) та ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 (в редакції від 03.10.2017) (далі - Закон 1058) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 рік.

Відповідно до ст.26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Відповідно до п.20 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Проте до 2011 року ці відомості не відображались в даних системи персоніфікованого обліку.

Разом з тим, відповідачем, при прийнятті оскарженого рішення не булла врахована та обставина, що рішенням Іллічівського міського суду від 30.06.2017 року по справі №501/926/17 (номер рішення у ЄДРСР - 67445445) за заявою ОСОБА_1 (зацікавлена особа Чорноморське об'єднане Управління Пенсійного фонду України) , яке набрало законної сили 11.07.2017 року, встановлено факт того, що ОСОБА_1 в період часу з 29.07.1985 року по 19.09.1985 року, з 08.10.1985 року по 16.12.1985 року навчався, та в період з 01.01.1992 року по 27.05.1993 року працював на посаді підземний прохідник шахти імені «Известий» ДП «Донбасантрацит».

Оскільки вказане судове рішення набрало законної сили, відповідно до положень ч.4 ст.78 КАС України, суд застосовує його до спірних правовідносин, адже учасниками тієї справи були тиж саме особи, які є сторонами по теперішній справі.

Виходячи з наведенного, суд не може погодитись із правомірністю оскарженого позивачем рішення, оскільки при його винесенні відповідачем не були враховані факти, які встановлені судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення про відмову у призначенні пільгової пенсії №32 від 23.11.2017 року діяв не порядком та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, у зв'язку із чим вимоги позивача про визнання такого рішення протиправним підлягають задоволенню у заявленій формі на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Разом з тим, суд вважає, що за таких обставин суд позбавлений права зобовязати відповідача прийняти рішення про призначення позивачу пільгової пенсії, адже його заява від 14.11.2017 року №2436 не булла належгим чином розглянута органом Пенсійного фонду України, в звязку із чим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах є передвчасними, а тому підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС УКраїни у формі зобов'язання його повторно розглянути заяву позивача від 14.11.2017 року №2436 з урахуванням оьбставин, встановлених судовим рішенням та за його результатом прийняти відповідне рішення, яке не може бути таким самим, як скасоване судом рішення №32 від 23.11.2017 року.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №32 від 23.11.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Чорноморське обєднане управління Пенсійного фонду України повторного розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.11.2017 року №2436 та прийняти відповідне рішення з урахуванням обставин, встановлених судовим рішенням.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Єфіменко К.С.

.