Рішення від 30.01.2018 по справі 803/1678/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1678/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів від 07.11.2017 року №1702-аг, №1703-аг, №1704-аг в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарних стягнень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період з травня 2005 року по 07.11.2017 року проходив військову службу за контрактом у органах Державної прикордонної служби України на різних посадах у військовому званні «капітан».

07.11.2017 року командуванням Чернігівського прикордонного загону йому для ознайомлення було надано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №388-ос від 07.11.2017 року «Про виключення із списків особового складу та всіх видів забезпечення». Також, 07.11.2017 року службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 були оголошені накази командування загону №1702-аг, №1703-аг від 07.11.2017 року «Про результати службового розслідування» за фактом порушення порядку звернення за медичною допомогою», якими на позивача через недотримання порядку звернення за медичною допомогою накладено стягнення у вигляді «суворої догани» та наказ від 07.11.2017 року №1704-аг «Про результати службового розслідування» за фактом виїзду за межі гарнізону без дозволу командування.

Вважає, що притягнення його до дисциплінарної відповідальності відбулось незаконно з порушенням вимог Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, оскільки військову дисципліну чи громадський порядок він не порушував та будь-якого дисциплінарного правопорушення не скоював.

Тому, просив визнати протиправними та скасувати накази Чернігівського прикордонного загону від 07.11.2017 року №1702-аг, №1703-аг, №1704-аг в частині накладення на нього дисциплінарних стягнень.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 15.01.2017 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про обов'язкову участь представника Чернігівського прикордонного загону в розгляді даної справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що за порушення вимог статей 11, 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.2016 року №382-АГ, pозділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ, а також порушення статті 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, вимог пункту 2 Порядку виїзду військовослужбовцями Державної прикордонної служби України в особистих справах за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2016 року №149, підпункту 20.1 пункту 20 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого наказом міністерства внутрішніх справ України від 05.07.2011 року №330/151/809/434/146, начальнику відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітану ОСОБА_1 правомірно оголошено «сувору догану» за недотримання порядку звернення за медичною допомогою та виїзд за межі гарнізону без дозволу командування. З наказами від 07.11.2017 року №1702-аг, №1703-аг, №1704-аг щодо накладення дисциплінарних стягнень ОСОБА_1 під підпис ознайомився 07.11.2017 року. Оскільки керівництво Чернігівського прикордонного загону діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, просить в задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив від 15.01.2018 року позивач зазначив, що невиконання (неналежного виконання) службових обов'язків або порушення військової дисципліни не допускав, а тому висновки службових розслідувань є надуманими та не відповідають дійсності, з огляду на що просить позов задовольнити.

26.01.2018 року відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив позивача, з якого слідує, що керівництво Чернігівського прикордонного загону діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просить відмовити.

Дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у органах Державної прикордонної служби України на різних посадах у військовому званні капітан.

Рапортом від 07.11.2017 року вх. №Р-5978 начальник відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майор ОСОБА_2 доповів, що 03.11.2017 року йому зателефонував начальник відділення інспекторів прикордонної служби впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітан ОСОБА_3 та повідомив, що 03.11.2017 року він закрив лікарняний, але 04.11.2017 року він не зможе приступити до виконання обов'язків після лікарняного, мотивуючи це тим, що йому надано три додаткові дні для реабілітації та повідомив, що має намір прибути 07.11.2017 року до управління прикордонного загону.

04.11.2017 року капітан ОСОБА_3 у підрозділ не прибув, по факту закриття лікарняного та надання трьох діб для реабілітації доповіді черговій службі та фельдшеру відділу прикордонної служби не здійснив.

На цій підставі, групою офіцерів відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 06.11.2017 року №1228-аг проведено службове розслідування за фактом порушення порядку звернення за медичною допомогою начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітаном ОСОБА_1 .

За результатами службового розслідування начальником Чернігівського прикордонного загону затверджено висновок службового розслідування по об'єктивному з'ясуванню обставин порушення дисципліни 04.11.2017 року, про яке стало відомо 04.11.2017 року, з боку начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітана ОСОБА_1 щодо порушення порядку звернення за медичною допомогою.

Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 07.11.2017 року №1702-АГ «Про результати службового розслідування», за порушення вимог статей 11, 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.2016 року №382-АГ, pозділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ, начальнику відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітану ОСОБА_1 оголошено «сувору догану».

Крім того, рапортом від 23.10.2017 року вх. № р-5767 лікар відділення охорони здоров'я молодший лейтенант медичної служби ОСОБА_4 доповіла, що капітан ОСОБА_3 несвоєчасно надав до відділення охорони здоров'я інформацію по тимчасову непрацездатність, а саме: довідку про тимчасову непрацездатність №125 та №126 без відповідного рапорту. Також капітан ОСОБА_3 несвоєчасно здійснив доповідь про своє захворювання та категорично відмовився вказувати своє місце лікування.

У зв'язку з цим, групою офіцерів відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 24.10.2017 року №1631-АГ проведено службове розслідування за фактом порушення порядку звернення за медичною допомогою начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітаном ОСОБА_1 .

За результатами службового розслідування начальником Чернігівського прикордонного загону затверджено висновок службового розслідування по об'єктивному з'ясуванню обставин порушення дисципліни 26.09.2017 року, про яке стало відомо 23.10.2017 року, з боку начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітана ОСОБА_1 щодо порушення порядку звернення за медичною допомогою.

Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 07.11.2017 року №1703-АГ «Про результати службового розслідування», за порушення вимог статей 11, 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.2016 року №382-АГ, pозділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ, начальнику відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітану ОСОБА_1 оголошено «сувору догану».

Також, згідно рапорта старшого юрисконсульта групи правового забезпечення старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_5 від 17.10.2017 року за вх. № Р-5654 встановлено, що під час розгляду адміністративних справ Волинським окружним адміністративним судом за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону про визнання протиправними та скасування рішень, яке відбулося 12.10.2017 року та за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Чернігівського прикордонного загону про визнання протиправними та скасування наказів, яке відбулося 13.10.2017 року у якості учасників процесу були присутні наступні особи, а саме: 12.10.2017 року (початок розгляду 10.30 год.), під головування судді Денисюк P. C., позивача - ОСОБА_6 , представника позивача - Смілого A.C., представника відповідача - Дрогана С.В.; 13.10.2017 року (початок розгляду 09.00 год.), під головуванням судді Костюкевнч С.Ф., позивача - ОСОБА_6 , представника позивача - Смілого A.C., представника відповідача - Дрогана С.В. (на виконання листа про надання інформації № 14/3249 від 17.10.2017 року Волинський окружний суд надав копії журналів судового засідання від 13.10.2017 року та 19.10.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протцправними та скасування наказів. В ході проведення розгдяду справи (під час перерви) 12.10.2017 року капітан ОСОБА_1 повідомив, що він перебуває на амбулаторному лікуванні.

За фактом можливого порушення порядку виїзду за межі Чернігівського гарнізону начальником відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітаном ОСОБА_1 відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 17.10.2017 року №1591-АГ проведено службове розслідування, за результатами якого начальником Чернігівського прикордонного загону затверджено висновок службового розслідування по факту обставин можливого порушення порядку виїзду за межі Чернігівського гарнізону начальником відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітаном ОСОБА_1 12-13.10.2017 року.

Наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 07.11.2017 року №1704-АГ «Про результати службового розслідування», за порушення вимог статей 11, 12, 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог пункту 2 Порядку виїзду військовослужбовцями Державної прикордонної служби України в особистих справах за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу, який затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2016 року №149, підпункту 20.1 пункту 20 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.07.2011 року №330/151/809/434/146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2011 року за №922/19660, розпорядження Чернігівського прикордонного загону від 20.04.2016 року Т/30-2680 «Про порядок виїзду за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу» начальнику відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІІ категорії (тип Б) капітану ОСОБА_1 оголошено «сувору догану».

Не погодившись з наказами від 07.11.2017 року №1702-аг, №1703-аг, №1704-аг ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються, як цим Законом, так і відповідними положеннями про проходження військової служби та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.

Як встановлено судом ОСОБА_1 добровільно вступив на військову службу за контрактом і взяв на себе зобов'язання протягом дії цього контракту проходити військову службу на посадах осіб сержантського і старшинського складу, контракт укладено до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України, який затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).

Відповідно до вимог статей 83, 84, 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення. Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. Після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Щодо правомірності винесення наказів від 07.11.2017 року №1702-АГ, №1703-АГ про порушення позивачем звернення за медичною допомогою, суд зазначає наступне.

Розділом 6 «Лікувально - профілактичні заходи» Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року №548-XIV (далі-Статут) визначено порядок (механізм) звільнення військовослужбовців від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності.

У відповідності до вимог Статуту та з врахуванням специфіки військової служби в Державній прикордонній службі України, в Північному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України наказом від 02.07.2016 року №382-АГ затверджено Порядок звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності (далі-Порядок).

Так, відповідно до вимог статті 254 Статуту військовослужбовці зобов'язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов'язаний направити хворого до медичного пункту частини.

Статтею 257 Статуту передбачено, що висновок про часткове або повне звільнення військовослужбовців строкової служби від занять, робіт, несення служби у наряді, а офіцерів та військовослужбовців військової служби за контрактом, - від виконання службових обов'язків дається лікарем, а у військових частинах, де лікар за штатом не передбачений, - фельдшером не більше ніж на шість діб. У разі потреби термін звільнення може бути продовжено. Рекомендації лікаря (фельдшера) про часткове або повне звільнення від виконання обов'язків підлягають виконанню посадовими особами.

По закінченні терміну звільнення за висновком лікаря військовослужбовці мають бути направлені у разі потреби на повторний медичний огляд. Про звільнення від виконання службових обов'язків офіцерів і військовослужбовців військової служби за контрактом на підставі довідки лікаря (фельдшера) і про вихід їх на службу після хвороби оголошується в наказі по військовій частині

Статтею 260 Статуту передбачено, що на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).

У разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні бути одягнені відповідно до пори року і мати при собі направлення, підписане командиром військової частини, медичну книжку, документ, який посвідчує особу, необхідні особисті речі та атестат на продовольство, за необхідності - довідку про травму і медичну характеристику, а у разі вибуття на лікування за межі гарнізону, крім того, атестат на речове і грошове забезпечення, проїзні документи до місця розташування лікувального закладу і назад.

Згідно статті 261 Статуту, про всіх військовослужбовців, яких направлено на стаціонарне лікування поза частиною, начальник (командир) лікувального закладу (частини) зобов'язаний у той же день повідомити командирові частини, з якої ці військовослужбовці прибули. Про хворих з отруєнням чи травмами начальник (командир) лікувального закладу (частини) зобов'язаний негайно доповісти командирові військової частини, з якої прибув хворий (хворі), а з інфекційними захворюваннями, крім того, - у найближчий санітарно-епідеміологічний заклад. Військовослужбовці, які захворіли в період відпустки або у відрядженні, на стаціонарне лікування направляються військовими комендантами або військовими комісарами.

Щодо Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, то пунктом 2.2 даного Порядку передбачено, що військовослужбовці звільняються від виконання службових обов'язків у зв'язку із захворюванням на підставі документа, що засвідчує їх тимчасову непрацездатність.

Пунктами 2.3, 2.4, 2.7, 2.8, 2.10 Порядку передбачено, що звільнення військовослужбовців від виконання службових обов'язків за станом здоров'я здійснюється на підставі їх рапорту, або рапорту їх безпосередніх керівників (при невідкладних станах). Вихід на службу після хвороби здійснюється на підставі рапорту військовослужбовця і документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність.

Рапорт військовослужбовця щодо звільнення від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності підлягає обов'язковому розгляду керівником органу (підрозділу) охорони кордону.

Звільнення військовослужбовця від виконання службових обов'язків та вихід на службу оформляється наказами органу охорони державного кордону регіонального управління.

Звільнення військовослужбовців від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності відбувається в день установлення непрацездатності.

Як встановлено судом, групою офіцерів у складі: заступника начальника відділу персоналу підполковником ОСОБА_7 , старшого офіцера відділення по роботі з персоналом відділу персоналу майора ОСОБА_8 , лікаря відділення охорони здоров'я молодшого лейтенанта медичної служби ОСОБА_4 відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 06.11.2017 року №1688-АГ проведено службове розслідування за фактом порушення порядку звернення за медичною допомогою начальником відділення інспекторів прикордонної служби впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітаном ОСОБА_1 .

В ході проведення службового розслідування встановлено порушення позивачем приписів: статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: військовослужбовець зобов'язаний бути дисциплінованим, що виразилось у невиконанні вимог наказів командирів (начальників); статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: про все, що сталося з військовосдужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, що виразилося у недоповіді про своє захворювання своєму безпосередньому начальникові; пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.1016 року №382-АГ, що виразилося у недоповіді про своє захворювання своєму безпосередньому начальникові, ненаданні письмового рапорту про своє захворювання; розділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ, що і виразилося у недоповіді по своє захворювання своєму безпосередньому начальникові, ненаданиі письмового рапорту про своє захворювання

Зокрема, з пояснення начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майора ОСОБА_2 стало відомо, що 03.11.2017 року йому зателефонував начальник відділення інспекторів прикордонної служби впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітан ОСОБА_3 та повідомив, що 03.11.2017 року він закрив лікарняний, при цьому 04.11.2017 року не зможе приступити до виконання обов'язків після лікарняного, мотивуючи це тим, що йому надано три додаткові дні для реабілітації та повідомив, що має намір прибути 07.11.2017 року до управління прикордонного загону. 07.11.2017 року капітан ОСОБА_3 у підрозділ не прибув, по факту закриття лікарняного та надання трьох діб для реабілітації доповіді черговій службі та фельдшеру відділу прикордонної служби не здійснив, номер довідки про тимчасову непрацездатність не надав, де перебував на лікуванні не зазначив (а. с. 43).

З пояснення заступника начальника відділу кадрів - начальника відділення проходження служби особовим складом майора ОСОБА_9 стало відомо, що 07.11.2017 року під час перебування в управлінні прикордонного загону, довідки про тимчасову втрату непрацездатності осіб рядового і начальницького складу капітан ОСОБА_1 07.11.2017 року до відділу кадрів не надав, письмовий рапорт про тимчасову втрату працездатності не виконував. В усному порядку повідомив, що, нібито, він направив даний документ поштою до управління Чернігівського прикордонного загону. Документів, що підтверджують відправку поштою не представив.

З пояснення лікаря відділення охорони здоров'я молодшого лейтенанта ОСОБА_4 стало відомо, що 07.11.2017 року під час перебування в управлінні прикордонного загону, капітан ОСОБА_1 до відділення охорони здоров'я не прибував. Особисто з молодшим лейтенантом ОСОБА_4 капітан ОСОБА_3 не спілкувався. Довідки про тимчасову втрату працездатності осіб рядового і начальницького складу капітан Байцим 07.11.2017 року до відділення охорони здоров'я не надавав, письмовий рапорт пор тимчасову втрату працездатності не виконував.

З пояснень начальника кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » молодшого лейтенанта ОСОБА_10 стало відомо, що в період з 10.00 години 03.11.2017 року по 10.00 годину 04.11.2017 року він виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» у впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». За час несення служби доповіді йому особисто та його підпорядкованому персоналу про закриття лікарняного та продовження лікування в будь-якому медичному закладі від капітана ОСОБА_6 не надходило (а. с. 44).

З пояснень старшою інспектора прикордонної служби з оцінки ризиків та планування відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » лейтенанта ОСОБА_11 стало відомо, що в період з 10.00 години 04.11.2017 року по 10.00 годину 05.11.2017 року він виконував-наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» у впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». За час несення служби доповіді йому особисто та його підпорядкованому персоналу про закриття лікарняного та продовження лікування в будь-якому медичному закладі від капітана ОСОБА_6 не надходило (а. с. 41).

З пояснень інспектора прикордонної служби 2 категорії - фельдшера відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » сержанта ОСОБА_12 стало відомо, що капітан ОСОБА_3 особисто до неї за медичною допомогою не звертався. Доповіді сержанту ОСОБА_12 про закриття лікарняного та продовження лікування в будь-якому медичному закладі та інформації з цього приводу від капітана ОСОБА_6 їй не надходило (а. с. 42).

Як слідує з матеріалів справи, від надання письмових пояснень по даному факту начальник відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітан ОСОБА_3 категорично відмовився, про що 07.11.2017 року складено відповідний Акт (а. с. 85).

Крім того, судом встановлено, що за фактом несвоєчасного надання до відділення охорони здоров'я капітаном ОСОБА_1 інформації про тимчасову непрацездатність - довідок про тимчасову непрацездатність №125 та №126 без відповідного рапорту, а також несвоєчасної доповіді про захворювання та відмови вказувати своє місце лікування групою офіцерів у складі: заступника начальника відділу персоналу підполковником ОСОБА_7 , старшого офіцера відділення по роботі з персоналом відділу персоналу майора ОСОБА_8 , відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 24.10.2017 року №1631-АГ проведено службове розслідування за фактом порушення порядку звернення за медичною допомогою начальником відділення інспекторів прикордонної служби впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітаном ОСОБА_1 .

З довідки про тимчасову втрату працездатності осіб рядового і начальницького складу Чернігівської районної лікарні від 26.09.2017 року №126 стало відомо, що начальник відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітан ОСОБА_3 знаходиться на амбулаторному лікуванні у Чернігівській районній лікарні у лікаря травматолога з 26.09.2017 року по 17.10.2017 року (а. с. 79).

З матеріалів справи, зокрема, пояснень начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майора ОСОБА_2 слідує, що під час виходу з чергової відпустки за 2017 рік 29.09.2017 року під час перевірки особового складу офіцеру стало відомо, що капітан ОСОБА_1 перебуває на лікарняному в Чернігівській ЦРЛ з 13.09.2017 року. Доповіді майору ОСОБА_2 або кому-небудь з підпорядкованого персоналу від капітана ОСОБА_6 про отримання травмування та звернення до травматолога протягом 26.09.2017 року, 01.10.2017 року, 06.10.2017 року, 13.10.2017 року, 17.10.2017 року, 20.10.2017 року не надходило. Рапорт щодо перебування капітана ОСОБА_6 на стаціонарному лікуванні в Чернігівській ЦРЛ капітана ОСОБА_6 з 13.09.2017 зареєстрований за вх №Р/6-3316 від 14.09.2017 року та направлений у встановленому порядку в управління прикордонного загону. В рапорті будь-якого діагнозу вказано не було. Особисто капітаном ОСОБА_3 також не було здійснено доповіді щодо факту травмування. Про факт травмування капітана ОСОБА_6 з діагнозом «Пошкодження зв'язок 4 міжфалангового суглобу з надривом капсули міжфалангового суглобу. Больовий синдром правої кисті» майор ОСОБА_13 дізнався 30.10.2017 року (а. с. 43).

З пояснень начальника кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » молодшого лейтенанта ОСОБА_10 стало відомо, що в період з 09.00 28.09.2017 року до 10.00 29.09.2017 року він виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» у впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». За час несення служби доповіді йому особисто та його підпорядкованому персоналу про отримання травмування капітаном ОСОБА_14 не надходило (а. с. 44).

З пояснень старшого інспектора прикордонної служби з оцінки ризиків та планування відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » лейтенанта ОСОБА_11 , стало відомо, що в період з 09.00 26.09.2017 року по 09.00 27.09.2017 року він виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» у впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». За час несення служби доповіді йому особисто та його підпорядкованому персоналу про отримання травмування капітаном ОСОБА_14 не надходило (а. с. 41).

З пояснень інспектора прикордонної служби 2 категорії - фельдшера відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » сержанта ОСОБА_12 стало відомо, що капітан ОСОБА_3 особисто до неї за медичною допомогою не звертався. Про вихід на лікарняний капітана ОСОБА_6 дізналася від чергового відділу 26.09.2017 року (а. с. 42).

Як слідує з матеріалів справи, від надання письмових пояснень по даному факту начальник відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітан ОСОБА_3 категорично відмовився, про що 07.11.2017 року складено відповідний Акт (а. с. 85).

В ході проведення службового розслідування встановлено порушення позивачем приписів: статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: військовослужбовець зобов'язаний бути дисциплінованим, що виразилось у невиконанні вимог наказів командирів (начальників); статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: про все, що сталося з військовосдужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, що виразилося у недоповіді про своє захворювання своєму безпосередньому начальникові; пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.2016 року №382-АГ, що виразилося у недоповіді про своє захворювання своєму безпосередньому начальникові, ненаданні письмового рапорту про своє захворювання; розділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ, що і виразилося у недоповіді по своє захворювання своєму безпосередньому начальникові, ненаданиі письмового рапорту про своє захворювання

Відповідно до відомості доведення інформації про порядок дій у випадку травмування та дисциплінарну відповідальність за порушення вимог статей 11, 12, 13, 241, 254 Статуту внутрішньої служби ЗСУ та Алгоритму про порядок звернення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1 по медичну допомогу (відповідно до розпорядження №Т/35-2235 від 05.04.2016 року «Про порядок дій у випадку травмування персоналу») встановлено, що капітан ОСОБА_1 з вищезазначеними вимогами ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис (а. с. 46).

З pозділу І Алгоритму порядку звернення військовослужбовців Чернігівського прикордонного загону по медичну допомогу, затвердженого наказом Чернігівського прикордонного загону від 24.12.2013 року №1228-АГ встановлено, що військовослужбовець, що захворів доповідає про хворобу безпосередньому начальнику та звертається до фельдшера впс, при наданні звільнення від виконання службових обов'язків фельдшером впс або лікарем закладу МОЗУ - особисто письмово рапортом доповідає про своє захворювання безпосередньому начальнику та додає до нього довідку, надану фельдшером впс або копію листа непрацездатності (довідки), виданого лікарем закладу МОЗУ. Довідка закладу МОЗУ має бути завірена печатками лікаря, лікувального закладу та підписана відповідними посадовими особами.

Згідно пункту 2.1. Порядку звільнення військовослужбовців Північного регіонального управління від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Північного регіонального управління від 02.07.2016 року №382-АГ вбачається, що військовослужбовець, що захворів зобов'язаний негайно (протягом однієї години) доповісти безпосередньому начальнику, який повинен направити хворого до лікаря медичного пункту загону (фельдшера впс). У разі екстреної госпіталізації згідно медичних показань в лікувальні установи МОЗ України військовослужбовці зобов'язані прийняти заходи щодо негайного оповіщення безпосереднього начальника та оперативно-чергової служби загону (підрозділу). При потребі в плановому стаціонарному лікуванні свою госпіталізацію до закладів МОЗ України військовослужбовці в плановому порядку повинні узгоджувати з начальником відділення охорони здоров'я загону (крім невідкладних станів, які загрожують життю).

Отже, розглянувши та вивчивши всі наявні матеріали службового розслідування, суд приходить до висновку, що оскільки ОСОБА_1 у встановленому чинним законодавством порядку, як військовослужбовець, не був звільнений від виконання службових обов'язків на підставі тимчасової непрацездатності та з відповідним рапортом не звертався до Чернігівського прикордонного загону, порушив порядок звернення за медичною допомогою, вчасно не доповів рапортом вищестояще керівництво про перебування на листку непрацездатності, тому відповідачем правомірно винесено оскаржувані накази від 07.11.2017 року №1702-АГ, №1703-АГ.

Щодо порушення порядку виїзду за межі Чернігівського гарнізону капітаном ОСОБА_1 суд зазначає наступне.

Так, за приписами статей 1, 2, 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків (частина третя статті 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ).

Згідно з частиною першою статті 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Наведені норми Дисциплінарного статуту ЗСУ дають підстави дійти висновку, що суть дисциплінарного правопорушення полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушенні військової дисципліни чи громадського порядку.

Так, відповідно до рапорту старшого юрисконсульта групи правового забезпечення старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_5 від 17.10.2017 року за вх. № Р-5654 слідує, що під час розгляду адміністративних справ Волинським окружним адміністративним судом, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону про визнання протиправними та скасування рішень, яке відбулося 12.10.2017 року та за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Чернігівського прикордонного загону про визнання протиправними та скасування наказів, яке відбулося 13.10.2017 року у якості учасників процесу були присутні наступні особи, а саме: 12.10.2017 року (початок розгляду 10.30 год.), під головування судді Денисюк P. C., позивача - ОСОБА_6 , представника позивача - ОСОБА_15 , представника відповідача - Дрогана С.В.; 13.10.2017 року (початок розгляду 09.00 год.), під головуванням судді Костюкевнч С.Ф., позивача - ОСОБА_6 , представника позивача - ОСОБА_15 , представника відповідача - ОСОБА_5 . В ході проведення розгдяду справи (під час перерви) 12.10.2017 року капітан ОСОБА_1 повідомив, що він перебуває на амбулаторному лікуванні.

З метою перевірки факту перебування ОСОБА_1 за межами Чернігівського гарнізону відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 17.10.2017 року №1591-АГ проведено службове розслідування, в ході якого встановлено, що перебуваючи на листку непрацездатності на амбулаторному лікуванні в Чернігівській ЦРЛ, капітан ОСОБА_1 залишив межі Чернігівського прикордонного загону з метою взяти участь в судових засіданнях Волинського окружного адміністративного суду, які відбувались 13.10.2017 року та 19.10.2017 року.

Зокрема, з пояснень начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майора ОСОБА_2 вбачається, що після виходу 29.09.2017 року зі щорічної відпустки за 2017 рік, під час перевірки, особового складу стало відомо, що начальник відділення інспекторів прикордонної служби капітан ОСОБА_3 перебуває на лікарняному в Чернігівській Центральній районної лікарні з 13.09.2017 року. Про виїзд 12-13.10.2017 року за межі Чернігівського гарнізону капітаном ОСОБА_14 під час лікування не знав, рапорт щодо клопотання про надання дозволу на виїзд не надходив, доповіді від нього не надходило.

З пояснень відповідального виконавця відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прапорщика ОСОБА_16 вбачається, що 13.09.2017 року від тимчасово виконуючого обов'язків начальника відділу майора ОСОБА_17 дізнався про те, що начальник відділення інспекторів прикордонної служби капітан ОСОБА_1 знаходиться на лікуванні в Чернігівській Центральній районної лікарні з 13.09.2017 року. Про виїзд 12-13.10.2017 року за межі Чернігівського гарнізону капітаном ОСОБА_1 під час знаходження ним на лікуванні не знав, рапорт про надання дозволу на виїзд не надходив та не реєструвався.

З пояснень тимчасово виконуючої обов'язків начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майора ОСОБА_18 встановлено, що близько 10:00 13.09.2017 року надійшла доповідь (з мобільного телефону № НОМЕР_1 ) від начальника відділення інспекторів прикордонної служби капітана ОСОБА_6 щодо погіршення стану здоров'я під час слідування на атестаційну комісію управління Чернігівського ПРИКЗ та звернення ним до Чернігівської ЦРЛ. 14.09.2017 року надійшов рапорт капітана ОСОБА_6 щодо перебування на стаціонарному лікуванні з 13.09.2017 року.

Крім того, довідками Чернігівської ЦРЛ №125 від 25.09.2017 року та №126 від 26.09.2017 року підтверджується факт перебування ОСОБА_1 на лікуванні в період з 26.09.2017 року по 17.10.2017 року (а. с. 79).

Від дачі пояснень начальник відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гірськ» капітан ОСОБА_1 відмовився.

За результатами службового розслідування затверджено висновок від 07.11.2017 року, яким внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності начальником відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітаном ОСОБА_14 встановлено порушення вимог статті 11, 12, 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог пункту 2 порядку виїзду військовослужбовцями Державної прикордонної служби України в особистих і справах за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу, який затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.03.2016 року №149.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку, виїзд у межах відповідної області згідно з адміністративно-територіальним устроєм України, де дислоковано органи, підрозділи Держприкордонслужби, в позаслужбовий час, вихідні, святкові та неробочі дні відбувається без подання керівнику письмового рапорту військовослужбовця (далі - рапорт), а лише на підставі здійснення йому (особі, яка виконує його обов'язки) усної доповіді, якщо інше не встановлено цим керівником, виходячи з обстановки, яка склалась на період виїзду в межах адміністративно-територіальних одиниць, та покладених на орган, підрозділ Держприкордонслужби завдань.

Із відомості порядку виїзду за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу персоналом впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 2016 року вбачається, що до відділів прикордонної служби розпорядженням Чернігівського прикордонного загону від 20.04.2016 року Т/30-2680 «Про порядок виїзду за межі гарнізону, ділянок відповідальності підрозділу» доведено під розписку порядок виїзду за межі гарнізону, про що свідчить власний підпис ОСОБА_1 .

Таким чином, факт виїзду за межі гарнізону ОСОБА_1 без повідомлення керівництва та в період перебування на лікуванні встановлено, що підтверджується матеріалами справи, зокрема копіями журналів судових засідань Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2017 року та 19.10.2017 року (а. с. а. с. 69-72), тому відповідачем на думку суду, правомірно винесено оскаржуваний наказ від 07.11.2017 року №1704.

Статтею 68 Дисциплінарно статуту Збройних Сил України визначено, що на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; щ) позбавлення військового звання.

Пунктом 9 Положення про орган охорони державного кордону Державної прикордонної служби України, яке затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.02.2005 року №116, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2005 року за № 294/10574 визначено, що начальник органу охорони державного кордону користується дисциплінарними правами командира полку.

Статтею 71 Дисциплінарно статуту Збройних Сил України визначено, що командир полку (корабля 1 рангу), бригади, дивізій щодо підлеглих офіцерів має право: а) робити зауваження, оголошувати догану, сувору догану; б) попереджувати про неповну службову відповідність.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, з урахуванням наявності дисциплінарного проступку та вини, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовані дисциплінарні стягнення у вигляді «суворої догани», тому накази від 07.11.2017 року №1702-аг, №1703-аг, №1704-аг скасуванню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства, на підставі Закону України «Про дисциплінарний статут Збройних Сил України», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Дмитрук