Постанова від 12.12.2017 по справі 804/177/2152/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 р. Справа № 804/177/2152/16-а

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2, про скасування наказу в частині, визнання неправомірним конкурсу та скасування його результатів, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.10.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Криворізького районного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації, у якій просила:

- скасувати наказ відповідача від 14.07.2016 року №87 «Про створення конкурсної комісії на призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій»;

- зобов'язати відповідача скасувати рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №4 другого засідання конкурсної комісії з обрання директора Криворізької ЦБС від 01.08.2016 року;

- зобов'язати відповідача створити нову комісію по виборам директора ЦБС на конкурс на заміщення посади - директора Криворізької централізованої бібліотечної системи.

В обґрунтування заявленого позову зазначено, що відповідачем неправомірно допущено до конкурсу на зайняття посади другого кандидата ОСОБА_2, оскільки остання, на думку позивача, не відповідає необхідним критеріям, а саме не має трирічного стажу роботи у сфері культури, що прямо порушує законодавство; зауважено, що комісією замість оцінювання програми позивача як кандидата на посаду згадано про незаконну догану, винесену відповідачем, яка на даний час оскаржується в суді; звернуто увагу на те, що в порушення частини 2 статті 21-3 Закону України «Про культуру» на сайті не розміщено відео-, аудіофіксацію та матеріали засідань конкурсної комісії; відповідачем допущено порушення при формуванні конкурсної комісії, а саме з дев'яти членів комісії не було жодного представника громадської організації, яких має бути три, чим, в свою чергу, було порушено пункт 3 статті 21-3 Закону України «Про культуру». Натомість до комісії увійшло більше ніж три особи від органу управління, отже, позивач вважає, що порушено квоту, та, як наслідок, така комісія не мала права засідати з огляду на її нелегітимність.

Ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 02.11.2016 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

Відповідач подав до суду письмові заперечення проти позову, у яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на те, що кандидат ОСОБА_2, яка пройшла за конкурсом, має вищу юридичну освіту, яка відсутня у позивача, та має загальний стаж у сфері культури більше трьох років, тому дана особа пройшла за конкурсом згідно вимог чинного законодавства. На думку відповідача, зазначення позивачем про умисне недопущення до конкурсу є безпідставним, оскільки рішення приймалось комісійно. Зауважено, що відеозапис із результатами конкурсу не вдалось завантажити на сайт через технічні причини, тому у разі необхідності позивач може ознайомитись із записом, який зберігається у відповідача. При цьому, відповідач вважає, що висвітлення відеозапису не вплинуло б на результати конкурсу. Також, відповідач вважає, що твердження позивача щодо порушення добору кандидатів до конкурсної комісії є хибним, оскільки оголошення про проведення конкурсу було опубліковано на сайті Криворізької райдержадміністрації, при цьому до відповідача заяви від бажаючих бути членами комісії не надходили. Зауважив, що з наданих позивачем трьох кандидатур на членів конкурсної комісії дві були забтверджені. Окрім цього, звернув увагу на те, що відповідач не має змоги задовольнити вимоги позивача та скасувати спірне рішення, оскільки вважає, що такі дії зачіпатимуть права та інтереси інших осіб.

29.05.2017 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій викладений наступний зміст позовних вимог:

- скасувати наказ відповідача від 14.07.2016 року №87 «Про створення конкурсної комісії на призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій» в частині створення конкурсної комісії по виборам керівника центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації;

- визнати конкурс на заміщення посади директора Криворізької централізованої бібліотечної системи, який проводився з 14.06.2016 року по 01.08.2016 року, оформлений протоколом №2 від 25.07.2016 року та протоколом №4 від 01.08.2016 року неправомірним та скасувати його результати.

Ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 03.11.2017 року адміністративну справу №177/2152/16-а передано на розгляд Дніпропетровського окружного адміністративного суду за правилами предметної підсудності.

Справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 20.11.2017 року, справі присвоєний єдиний унікальний №804/177/2152/16-а та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Кальнику В.В.

Ухвалою суду від 23.11.2017 року справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

Також, ухвалою суду від 23.11.2017 року залучено до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_2.

05.12.2017 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій викладений наступний зміст позовних вимог:

- скасувати наказ відповідача від 14.07.2016 року №87 «Про створення конкурсної комісії на призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій» в частині створення конкурсної комісії по виборам керівника центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації;

- визнати конкурс на заміщення посади директора Криворізької централізованої бібліотечної системи, який проводився з 14.06.2016 року по 01.08.2016 року, оформлений протоколом №2 від 25.07.2016 року та протоколом №4 від 01.08.2016 року, неправомірним та скасувати його результати;

- зобов'язати відповідача створити нову комісію по виборам директора ЦБС на конкурс на заміщення посади - директора Криворізької централізованої бібліотечної системи.

В судовому засіданні 12.12.2017 року судом прийнято рішення про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши надані сторонами документи та докази, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12.08.2013 року по 12.08.2016 року працювала на посадах бібліографа, методиста та директора в Криворізькій централізованій бібліотечній системі (ЦБС), що перебуває під управлінням Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації. Наказом від 08.08.2016 року №108-к була звільнена з посади за власним бажанням.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28.01.2016 року №955-VІІ були внесені зміни до Закону України «Про культуру» та до інших законів. Органом управління для ЦБС являється Відділ культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації, тому усі повноваження щодо проведення конкурсу та укладання контракту відносяться до компетенції відповідача.

14.06.2016 року Відділом культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації винесений наказ №63 «Про запровадження контрактної форми роботи та конкурсної процедури призначення керівників закладів культури», яким наказано:

- попередити керівників структурних підрозділів відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації про запровадження контрактної форми роботи у сфері культури з 14.08.2016 року;

- попередити директорів ЦБС (ОСОБА_1.) та Лозуватського СБК (ОСОБА_3) про запровадження конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури з 14.08.2016 року;

- після закінчення 2-х місячного терміну з моменту одержання персонального попередження керівників структурних підрозділів відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації підлягають звільненню з займаних посад згідно з пунктом 9 статті 36 КЗпП України;

- до 14.08.2016 року провести конкурс на заміщення вакантних посад директора ЦБС та директора Лозуватського СБК.

Оголошення про проведення конкурсу було розміщено на сайті Криворізької районної державної адміністрації.

Наказом Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації від 11.07.2016 року №86 «Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсу на заміщення посад керівників закладів культури Криворізького району» затверджено назване положення та створено комісію з проведення конкурсного добору на посади керівників закладів культури з метою проведення такого конкурсу із дотриманням вимог чинного законодавства.

Згідно пункту 2 вказаного Положення керівником закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою та здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов'язки.

Пунктом 4 Положення визначено, що конкурсна комісія складається з дев'яти членів. Персональний склад конкурсної комісії та зміни до нього (за потреби) затверджує своїм наказом відділ культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації. Начальник відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації повинен сформувати персональний склад конкурсної комісії не пізніше 30 днів після оголошення конкурсу на посаду керівника закладу культури.

По три кандидатури до складу конкурсної комісії подають члени трудового колективу, громадські організації у сфері культури відповідного функціонального спрямування та орган управління (відділ культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації). Члени конкурсної комісії мають бути неупередженими та незалежними.

14.07.2016 року відповідачем винесений наказ №87 «Про створення конкурсної комісії на призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації», яким затверджено персональний склад конкурсної комісії з проведення конкурсної процедури призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації у наступному складі:

ОСОБА_4 - директор ПСМНЗ «Криворізька районна музична школа»;

ОСОБА_5 - директор РМЦ КР відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації;

ОСОБА_6 - голова ПК, методист РМЦ КР відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації;

ОСОБА_7 - виконуюча обов'язки начальника відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації - методист РМЦ КР;

ОСОБА_8 - головний бухгалтер ЦБ відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації;

ОСОБА_9 - директор Красінського СБК;

ОСОБА_10 - керівник народного ансамблю «Червона калина»;

ОСОБА_11 - завідувач сектору діловодства і контролю апарату районної держаної адміністрації;

ОСОБА_12 - головний спеціаліст із правового забезпечення апарату районної державної адміністрації;

Секретарем комісії призначено ОСОБА_13 - методиста РМЦ КР відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації.

Протоколом №2 від 25.07.2016 року комісією у складі 7 осіб: ОСОБА_7 (голова конкурсної комісії), ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, розглянуті документи двох кандидатів на посаду директора ЦБС - ОСОБА_1 та ОСОБА_2, та допущено останніх до участі у конкурсі, наступне засідання комісії призначено на 01.08.2016 року.

Згідно протоколу №4 від 01.08.2016 року комісією у тому ж складі, при секретарі комісії ОСОБА_13, проведені співбесіди із претендентами на посаду директора центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації ОСОБА_1 та ОСОБА_2, після чого таємним голосуванням ухвалено обрати на посаду ОСОБА_2 (за - 5 голосів, проти - 3 голоси).

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає, що порядок призначення керівників державних та комунальних закладів культури визначено Законом України «Про культуру». Так, відповідно до статті 21 Закону України «Про культуру» керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п'ять років за результатами конкурсу.

Вимоги до керівника державного чи комунального закладу культури визначено статтею 21-1 Закону України «Про культуру».

Керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою та здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов'язки.

Згідно зі статтею 21-2 Закону України «Про культуру» кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та публічного конкурсного добору на зайняття цієї посади.

Конкурсний добір керівника державного чи комунального закладу культури складається з таких етапів:

оголошення органом управління конкурсу на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;

формування складу конкурсної комісії;

подання документів кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;

добір кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;

призначення органом управління керівника державного чи комунального закладу культури.

Організацію та проведення конкурсного добору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує орган управління.

Орган управління оголошує конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень керівника державного чи комунального закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень.

Оголошення про конкурс розміщується в офіційних друкованих виданнях відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування (за наявності), на офіційному веб-сайті органу управління, на інформаційних сайтах, сайтах професійного спрямування, сайтах установ культури та може поширюватися в будь-який інший спосіб.

Оголошення про конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури має містити інформацію про дату початку приймання документів, дату початку формування конкурсної комісії, умови, строки проведення конкурсу та вимоги до кандидатів.

Склад, порядок формування і повноваження конкурсної комісії врегульовано статтею 21-3 Закону України «Про культуру», відповідно до якої:

1. Конкурсна комісія складається з дев'яти членів.

2. Персональний склад конкурсної комісії та зміни до нього (за потреби) затверджує своїм наказом орган управління, що проводить конкурсний добір. Орган управління повинен сформувати персональний склад конкурсної комісії не пізніше 30 днів після оголошення конкурсу на посаду керівника державного чи комунального закладу культури.

3. У разі проведення конкурсного добору на посаду керівника державного чи комунального закладу культури, яким управляє центральний орган виконавчої влади, по три кандидатури до складу конкурсної комісії подають члени трудового колективу, громадські організації у сфері культури відповідного функціонального спрямування та орган управління.

У судовому засіданні судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що затверджений наказом відповідача від 14.07.2016 року №87 персональний склад конкурсної комісії нараховував дев'ять членів, з яких три члени висунуті трудовим колективом, решта шість членів висунуті органом влади, тобто до комісії не увійшло жодного представника громадських організацій.

Крім того, у засіданні комісії, проведеному 01.08.2016 року, яким обрано переможця конкурсу на посаду керівника центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації, були присутніми лише сім членів комісії замість дев'яти.

З урахуванням викладеного, суд зазначає про допущені відповідачем порушення при створенні конкурсної комісії, та приходить до висновку, що створений з порушенням чинного законодавства орган є неправомочним, як наслідок, рішення конкурсної комісії створювати права та обов'язки не можуть.

При виконанні поставлених перед адміністративним судочинством завдань адміністративний суд перевіряє законність та обґрунтованість реалізації органом публічної адміністрації, його посадовою чи службовою особою компетенції (наданих законом повноважень). Критеріями такої перевірки є: відповідність оскаржуваного акта приписам, що встановлені у законі; дотримання органом меж повноважень, наданих йому законом; дослідження органом передбачених у законі обставин, що є підставою прийняття акта; збереження чинності законом, на основі якого прийнято акт; відсутність спотворення змісту закону, що покладений в основу рішення; додержання правил, строків, форми та процедури прийняття акта.

За своєю правовою природою повноваження конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу у спірних правовідносинах є дискреційним повноваженням даного органу.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про порушення відповідачем порядку формування конкурсної комісії, у зв'язку із чим, суд вважає за необхідне скасувати наказ про створення комісії, яким визначено її персональний склад та визнати проведений конкурс та його результати неправомірними в частині обрання переможця на посаду директора ЦБС. Також, з метою повного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати відповідача створити нову комісію для проведення конкурсу.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позовних вимог, суд присуджує на користь позивача сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2, про скасування наказу в частині, визнання неправомірним конкурсу та скасування його результатів, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Скасувати наказ Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації від 14.07.2016 року №87 «Про створення конкурсної комісії на призначення керівників Лозуватського СБК та центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій» в частині створення конкурсної комісії по виборам керівника центральної бібліотечної системи відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької райдержадміністрації.

Визнати конкурс на заміщення посади директора Криворізької централізованої бібліотечної системи, який проводився з 14.06.2016 року по 01.08.2016 року, оформлений протоколом №2 від 25.07.2016 року та протоколом №4 від 01.08.2016 року, неправомірним та скасувати його результати.

Зобов'язати Відділ культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації створити нову комісію по виборам директора ЦБС на конкурс на заміщення посади - директора Криворізької централізованої бібліотечної системи.

Присудити на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу культури, туризму, національностей та релігій Криворізької районної державної адміністрації.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник