Рішення від 30.01.2018 по справі 803/2033/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/2033/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до ГУ ДФС у Волинській області надійшли на розгляд матеріали справи, сформованої працівниками Луцького районного відділення поліції Луцького відділу поліції Головного управління національної поліції у Волинській області (далі - Луцьке районне відділення поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області) за фактом продажу 28 лютого 2017 року неповнолітній особі пива продавцем магазину «ІНФОРМАЦІЯ_3», де здійснює торгівлю фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Оскільки матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, відтак 26 липня 2017 року позивачем було прийнято рішення №00000357-40, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн.

Відповідач не сплатив у добровільному порядку фінансові санкції у визначений строк, тому позивач просив стягнути вказану суму у примусовому порядку.

Ухвалою судді від 02 січня 2018 року розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без проведення судового засідання та виклику сторін відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Цією ж ухвалою відповідачу було встановлено строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Ухвалу судді було двічі надіслано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у встановленому порядку, однак ухвала не отримана відповідачем з незалежних від суду причин (повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось до суду з відміткою відділення поштового зв'язку про невручення рекомендованого відправлення «через не запит») - а.с.28, 33.

Станом на 30 січня 2018 року відзиву та будь-яких документів чи пояснень з приводу позову відповідач суду не надала.

Відтак, оскільки відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подала, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення позивача, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована у встановленому порядку як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 січня 2018 року №1003483508 (а.с.31-32).

Відповідно до ліцензії НОМЕР_2 від 20 вересня 2016 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями вітчизняного та імпортного виробництва за адресою: АДРЕСА_2; назва місця торгівлі - магазин «ІНФОРМАЦІЯ_3» (а.с.23).

З матеріалів справи слідує, що 13 червня 2017 року до ГУ ДФС у Волинській області надійшли матеріали від Луцького районного відділення поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області для вирішення питання про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій та позбавлення відповідних ліцензій за фактом продажу ОСОБА_2 пива «Перша приватна броварня» ємкістю 2,0 літра неповнолітній особі ОСОБА_3, 2000 року народження (а.с.10-18). З вказаних матеріалів вбачається, що 28 лютого 2017 року близько 21:30 год., перебуваючи на робочому місці у магазині «ІНФОРМАЦІЯ_3» (АДРЕСА_2) ОСОБА_2 продала неповнолітньому ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, пляшку пива «Перша приватна броварня» місткістю 2,0 літри.

На підставі протоколу від 16 березня 2017 року про адміністративне правопорушення, складеного старшим інспектором з ювенальної превенції Луцького районного відділення поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_4 на ОСОБА_2 (а.с.10 зворот), письмових пояснень продавця ОСОБА_2 від 28 лютого 2017 року, пояснень від 06 березня 2017 року неповнолітнього ОСОБА_3, постановою адміністративної комісії Гіркополонківської сільської ради від 28 квітня 2017 року №7/3 на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років) у вигляді штрафу у сумі 510,00 грн. (а.с.17).

За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі матеріалів Луцького районного відділення поліції Луцького ВП ГУНП у Волинській області за фактом продажу 28 лютого 2017 року алкогольних напоїв особі, яка не досягала 18 років, рішенням ГУ ДФС у Волинській області від 26 липня 2017 року №00000357-40 встановлено порушення статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а.с.21). Цим же рішенням відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн. - за продаж алкогольного напою особі, яка не досягла 18 років.

Так статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (тут і надалі, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 481/95-ВР) забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Крім того, частинами четвертою, п'ятою вказаної статті визначено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Відповідно до статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу десятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 6800,00 грн.

Частиною четвертою, п'ятою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Судом встановлено, що рішення ГУ ДФС у Волинській області від 26 липня 2017 року №00000357-40 надіслане відповідачу рекомендованим листом 26 липня 2017 року, однак не вручене їй. Як слідує з акту від 28 серпня 2017 року про причини невручення рішення про застосування фінансових санкцій від 26 липня 2017 року №00000357-40, поштовим відділення зв'язку №16 повернуто зазначений рекомендований лист «за закінченням терміну зберігання» (а.с.22).

Рішення про застосування фінансових санкцій від 26 липня 2017 року №00000357-40 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не оскаржувала, воно у встановленому порядку не скасоване та є чинним.

Відповідач не сплатила суму штрафу в добровільному порядку. Як вбачається з витягу з бази «Податковий блок», за відповідачем рахується заборгованість у загальній сумі 23800,00 грн., в тому числі зі сплати фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн. (а.с.25).

Пунктами 10, 11 Порядку № 790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 26 липня 2017 року №00000357-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог статей 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Таким чином, судовий збір на користь позивача з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 72-77, 246, 255, 263, 295, підпункту 15.5 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету Гіркополонківської сільської ради (банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014, рахунок № 31418561700219, отримувач коштів УК у Луцькому районі/с.Гірка Полонка/, 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009654, код виду сплати 135) заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 6800,00 грн. (шість тисяч вісімсот грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк