Справа № 752/5454/17
Провадження № 2-а/752/42/18
23 січня 2018 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Новак А.В.,
при секретарі Закаблуківській О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання здійснити перерахунок,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києві про зобов»язання вчинити певні дії.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному Управлінні пенсійного фонду України в м. Києві з 07.10.2016 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вважає незаконними дії відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», та зобов»язати провести перерахунок пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013,2014,2015 роки, починаючи з 07.10.2016 року з урахуванням виплаченої різниці.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала та з урахуванням поданих письмових заперечень, просила відмовити у задоволенні т позову відмовити
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному пенсійному фонді України в м. Києві як одержувач пенсії за вислугу років довічно з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2007 рік.
З 02.02.2009 року виплату пенсії за вислугу років припинено, оскільки позивач працює в спеціалізованій школі № 52 на посаді вчителя української мови.
Відповідно до заяви від 07.10.2016 року позивача переведено з пенсії з вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
30.01.2017 року вона звернулася до Правобережного об»єднаного управління пенсійного воду України в м. Києві з заявою про роз»яснення підстав при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 р., а не 2013,2014, 2015 р., за які були сплачені страхові внески.
07.02.2017 року листом Правобережного об»єднаного фонду України їй роз»яснено, що було застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний закони є спеціальним законом, який визначає призначення, перерахунок і виплату пенсій.
Абзацом 2 преамбули зазначеного Закону визначено, що зміна умов і норм загальнообов»язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст. 10 вищевказаного Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З наведеного витікає, що право вибору пенсійних виплат належить особі.
Суд враховує, що 07 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного фонду з заявою про призначення їй пенсії за віком, тобто позивач визначився, що вона бажає отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), позивач до Правобережного об»єднаного пенсійного фонду України в м. Києві не зверталася.
Суд критично оцінює пояснення представника відповідача про те, що оскільки позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», то йому не може бути призначений інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а можуть бути застосовані лише норми ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» щодо переведення з одного виду пенсії на інший.
На думку суду відповідач помилково ототожнює поняття «перехід» та «переведення» з одного виду пенсії на інший, «вид пенсії» за Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та «інші види пенсій», призначені за іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», за нормами вказаного законупризначаються: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв»язку з втратою годувальника.
Призначення пенсії за вислугу років вказаним законом не передбачене.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
У зазначеній нормі закону мова йде про переведення з одного виду пенсії, яка була призначена відповідно до вказаного Закону, на інший вид пенсії, передбачений ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника).
В той же час, у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Встановлено, що позивач при зверненні до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії за віком не просив призначити пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за вислугу років. За таких обставин при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
ОСОБА_1 із заявою про призначення їй пенсії за віком звернулася до Правобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві 07 жовтня 2016 року, а тому пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути призначена з 07 жовтня 2016 року.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, особам, які звернулися за призначенням пенсій в 2016 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням середнього показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2013-2015 роки.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись 241-247, 293, 295-297 КАС України, суд,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання здійснити перерахунок - задовольнити повністю.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону країни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013 рік, 2014 рік та 2015 рік з моменту звернення, а саме з 07 жовтня 2016 року.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного адміністративного суду міста Києва протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А.Новак