Рішення від 11.01.2018 по справі 359/9046/17

Справа № 359/9046/17

Провадження № 2-а/359/46/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 року о 15 годині 45 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Степаненко А.О.,

з участю представника позивача - ЛядоваС.А.,,

представника відповідача - Головкіна Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2017 року позивач ОСОБА_1 в особі адвоката Лядова С.А. звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просив: - визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної пенсії за віком згідно ст.55 ЗУ від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; - зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію за віком згідно ст.55 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.07.2017 р. (а.с.1-5).

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до 01.07.1986 р., та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням від 02.02.1993 р. № НОМЕР_1 .

24.07.2017 року йому виповнилось 50 років, і 04.07.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої додав відповідні підтверджуючі документи. Проте, відповідач своїм рішенням № 2438 від 04.10.2017 відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, а також підтвердив викладені в позовній заяві обставини.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, а також підтримав подані до суду письмові заперечення від 05.01.2018 (а.с.33-35), відповідно до яких Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області позов ОСОБА_1 вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач стверджує, що відповідно до розділу 2 п.2.1 п.п.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, яка надається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також зазначено, що для підтвердження роботи в зоні відчуження позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії, та довідку ф.122 № 25 від 31.05.2006 р., видану ВАТ «Поліський райпостач», в якій міститься посилання на первинний документ - «пут. Лист № 101498», в якому № 101498 записано вручну, а первинний(надрукований) номер листа не закреслено та відсутні замітки про його заміну, а також відсутні будь-які підписи та відмітки про перебування в с.Луб'янка. Оскільки період роботи в зоні відчуження не стверджено первинними документами, тому права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС у позивача немає.

Суд, перевіривши повноваження представників, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 -1987роках категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим йому 02.02.1993 року Київською обласною державною адміністрацією (а.с.16). 24 липня 2017 року йому виповнилось 50 років.

Згідно ч.2 ст. 44 ЗУ № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

У відповідності до ч.2 ст.44 ЗУ № 1058-ІУ, 04.07.2017 року позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої подав: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках 2 категорії, довідку за формою № 122, видану ВАТ «Поліський Райпостач» від 31.05.2006 року, - що було визнано представником відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях, поданих до суду (а.с.7,8).

24 липня 2017 року позивачу виповнилося 50 років, що підтверджується даними його паспорта громадянина України, копія якого приєднана до матеріалів справи (а.с.10,11).

Рішенням № 2438 від 04.10.2017 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у призначенні пенсії, оскільки, період роботи в зоні відчуження не стверджено первинними документами(а.с.9).

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

За змістом ч.1 ст.44 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до підпункту 5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Дослідженням долучених до матеріалів справи позивача документів, копії яких, як було визнано відповідачем, були подані позивачем для призначенні пенсії, встановлено, що на підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ним були подані відповідачу в тому числі наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках 2 категорії (а.с.16); військовий квиток, копію паспорту, трудову книжку, довідку про заробітну плату, довідку за формою № 122, видана ВАТ «Поліський Райпостач» від 31.05.2006 року, шляховий лист № 101498 (а.с.8,10-17).

При цьому суд враховує, що та обставина, що згідно вищезазначеного шляхового листа №101498», № 101498 записано вручну, а первинний (надрукований) номер листа не закреслено та відсутні замітки про його заміну, а також відсутні будь-які підписи та відмітки про перебування в с.Луб'янка, не спростовує тієї обставини, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що було встановлено відповідно до чинного законодавства та підтверджується його посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках 2 категорії (а.с.16).

З вищенаведених досліджених в судовому засіданні та наданих позивачем Бориспільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської області і письмових документів встановлено, що позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії було дотримано вищенаведених вимог п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надано достатньо документів, в тому числі первинні, що підтверджують період, протягом якого позивач брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Таким чином, із вищенаведених вимог чинного законодавства вбачається, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами встановленими Законом № 796-12, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що позивачем надано достатньо письмових доказів, що підтверджують його зайнятість на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 06 травня по 07 травня 1986 року та дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, судом було встановлено, що позивач відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» набув права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, тобто з 50 років, а також, що позивачу виповнилось 50 років 24 липня 2017 року, а за призначенням пенсії він звернувся 04 липня 2017, що вбачається з заяви та зі змісту оскаржуваного позивачем рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №2438 від 04.10.2017 року, та визнано позивачем.

Суд враховує, що за змістом п.1 ч.1 ст.45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, а також, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

На підставі викладених та встановлених у судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що при зверненні за призначенням пенсії 04.07.2017 позивачем було надано достатньо письмових доказів, що дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови позивачу в призначенні державної пенсії за віком є протиправними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 74-77, 139, 241-246,250, 293,293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної пенсії за віком згідно ст.55 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 державну пенсію за віком згідно ст.55 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.07.2017 року.

Повне судове рішення виготовлено 16 січня 2018 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Муранова-Лесів