Апеляційний суд Житомирської області
Справа №286/3555/17 Головуючий у 1-й інст. Кулініч Я. В.
Категорія 39 Доповідач Шевчук А. М.
24 січня 2018 року Апеляційний суд Житомирської області у складі:
головуючої судді Шевчук А.М.,
суддів: Талько О.Б., Коломієць О.С.,
з участю секретаря судового засідання Пеклін Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі
цивільну справу № 286/3555/17 за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення коштів
за апеляційною скаргою Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
на рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 22 листопада 2017 року, яке ухвалене під головуванням судді Кулініча Я.В. у м. Овручі,
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на те, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 09 серпня 2011 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести нарахування та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам у порядку ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в порядку ст.50 вищевказаного Закону за період з 11 січня 2011 року по 30 червня 2011 року. Остання, так і не одержавши належних їй виплат, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Вона, як донька спадкодавця, отримала свідоцтво про право на спадщину на присуджені доплати до пенсії в сумі 18 623,34 грн., але відповідач коштів, що ввійшли до складу спадщини, не виплачує. Просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути в порядку спадкування за заповітом вищевказані кошти в сумі 18 623 грн. 34 коп.
Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 22 листопада 2017 року позов задоволено у повному обсязі.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати, а позовну заяву залишити без розгляду. Зокрема, зазначає, що порядок, виписаний у ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачає звернення за недоотриманою пенсією до управління, а не стягнення недоотриманої пенсії за рішенням суду. Окрім того управління Пенсійного фонду провело донарахування коштів ОСОБА_2, виконавши постанову суду, а виплата нарахованих коштів відноситься до компетенції органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, адже фінансування таких витрат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, до структури якого бюджет Пенсійного фонду України не входить.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах ст.367 ЦПК України апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається та судом установлено, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 09 серпня 2011 року, яка набрала законної сили 18 травня 2012 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області провести нарахування та виплатити ОСОБА_2: підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 11 січня 2011 року по 30 червня 2011 року в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за той же вищевказаний період в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про Державний бюджет України на 2011 рік», щомісяця, з урахуванням виплачених коштів (а.с. 4-6).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» із наданням статусу юридичної особи утворено Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області шляхом злиття управлінь Пенсійного фонду України в Овруцькому, Народицькому та Лугинському районах Житомирської області.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 2).
Статтями 1217,1218 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 14 липня 2017 року до складу спадкового майна ОСОБА_2, спадкоємцем якої є ОСОБА_1, входить доплата до пенсії у сумі 18 623,34 грн. (а.с.3,8).
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області від 14 липня 2017 року №834/02.3 вбачається, що управлінням в районі ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії відповідно до вищевказаної постанови суду від 09 серпня 2011 року та нараховано доплату в сумі 18 623,34 грн. за період з 11 січня 2011 року по 30 червня 2011 року (а.с. 7).
Згідно зі ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не бути ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Твердження в апеляційній скарзі про те, що порядок, виписаний у ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виключає можливість стягнення недоотриманої пенсії за рішенням суду ґрунтуються на довільному тлумаченні вищевказаної норми Закону, суперечить її змісту та не узгоджується з іншими нормами чинного законодавства. Так, аналіз ст.1227 ЦК України та ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави прийти до висновку про те, що право на отримання коштів належить членам сім'ї спадкодавця, якщо відповідні кошти підлягали виплаті самому спадкодавцеві, але за життя він їх не отримав незалежно від причин. Постанова суду адміністративної юрисдикції ухвалена та набула законної сили за життя померлої. Згідно листа управління ПФУ останнім проведено перерахунок пенсії у відповідності до судового рішення, а тому на день смерті ОСОБА_2 та час відкриття спадщини доплати до пенсії належали спадкодавцеві. Сплинуло шість місяців з часу відкриття спадщини. Присуджені судом доплати до пенсії увійшли до складу спадщини. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом є правовстановлюючим документом та не визнане у встановленому законом порядку недійсним. Навіть при відсутності у матеріалах справи доказів про звернення позивача за виплатою відповідних коштів у шестимісячний строк після відкриття спадщини, то в матеріалах справи є докази того, що позивач звертався до відповідача після отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом та спливу шестимісячного строку, але її звернення не було вирішено позитивно. Наразі не існує іншого правового способу захисту порушеного права, як звернення з відповідним позовом до суду. Окрім того з листопада місяця 2017 року відповідачу відомо про розгляд спору в суді, але останній виплат так і не провів. Порушене право підлягає судовому захисту, а стягнення коштів є одним із способів захисту цього права.
Доводи апеляційної скарги відносно того, що фінансування Чорнобильських програм має здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету, а не коштів Пенсійного фонду України не змінюють висновків суду першої інстанції у даній справі, оскільки постанова Народицького районного суду від 09 серпня 2011 року, якою зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області, правонаступником якого є відповідач, провести нарахування та виплати, у встановленому законом порядку не скасована та є обов'язковою відповідно до основних засад судочинства, прописаних у ст.129 Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач, як спадкоємець за заповітом, має право на отримання нарахованої, але не виплаченої доплати до пенсії її матері.
За таких обставин суд першої інстанції повно встановив обставини справи, висновки їм відповідають, правильно застосував норми матеріального права при дотриманні норм процесуального права, доводи, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду не спростовують, а тому рішення суду, згідно ст.375 ЦПК України, апеляційний суд залишає без змін.
Керуючись ст.ст.259,268,367-368,374-375,381-384,389-391 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 22 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 29 січня 2018 року.
Головуюча Судді: