Рішення від 29.01.2018 по справі 766/20031/17

Справа № 766/20031/17

н/п 2-а/766/240/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Дорошинської В.Е.

при секретарі Лисенко К.М.

розглянувши в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 2010 року вона перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області у зв'язку з призначенням пенсії за віком. З 01.04.2015 року їй припинено нарахування та виплату вказаної пенсії. На її звернення поновити випалу пенсії за віком, а також виплатити їй заборгованості по ній, відповідач листом повідомив, що відповідно до ЗУ №213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» виплата пенсії за період з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року не проводилася і законних підстав для проведення її виплати немає. Вважає дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області протиправними. Просить визнати неправомірними дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, які полягають у припиненні виплати ОСОБА_1 пенсії за віком та відмову у поновленні виплат ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду України, створених зі страхових внесків, з 01.06.2015 року; зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області поновити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком з 01.06.2015 року, нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 розмір невиплаченої пенсії за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.06.2015 року по 15.09.2016 року; допустити негайне виконання постанови в межах стягнення за один місяць; стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн.

Ухвалою суду від 20.11.2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до п. 10 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

29.01.2018 року Херсонським міським судом Херсонської області винесено ухвалу про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання сторони не викликались, оскільки справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Від представника відповідача до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких просять у задоволенні позову відмовити, оскільки ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015, внесено зміни до ст. 47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких установлено, що тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб у порядку спрощеного провадження, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та з 16.09.2016 року отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до ЗУ від 07.07.2010 № 2453 «Про судоустрій і статус суддів». До цього часу, з 23.07.2010 року вона отримувала пенсію за віком, обчислену за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058.

Листом Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 06.11.2017 року № 297/Ш-1 ОСОБА_1 повідомлено, що за матеріалами пенсійної справи вона значилася працюючою особою. Відповідно до ст. 47 Закону №1058 (зі змінами, внесеними Законами України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») з 01.04.2015 року по 31.12.2016 року пенсії, призначені відповідно до цього Закону, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» не виплачуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно абзацу другого частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції чинній з 01.04.2015 року), тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групита учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 ЗаконуУкраїни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.

Оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Таким чином, з 1 червня 2015 року особи, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, згідно з Законом України «Про судоустрій і статус суддів» втратили право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаного Закону, і з цієї дати їм повинна бути відновлена виплата пенсії за віком, призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 23.07.2010 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому позивач займав посаду судді Апеляційного суду Херсонської області.

Враховуючи те, що до 01 червня 2015 року не було прийнято закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Наведений висновок узгоджується із позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 24 травня 2016 року у справі №333/6710/15-а та позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 30 червня 2016 року у справі №К800/81/16.

З огляду на вказане, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 77, 90, 241-246, 257-263, 295 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, які полягають у припиненні виплати ОСОБА_1 пенсії за віком та відмову у поновленні виплат ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду України, створених зі страхових внесків, з 01.06.2015 року.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області поновити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком з 01.06.2015 року, нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 розмір невиплаченої пенсії за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.06.2015 року по 15.09.2016 року.

Стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.

Допустити негайне виконання судового рішення в межах платежу за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.Е. Дорошинська